Trwa ładowanie...

Plastyka brzucha po porodzie

Avatar placeholder
23.04.2019 14:16
Plastyka brzucha po porodzie
Plastyka brzucha po porodzie (123RF)

Plastyka brzucha po porodzie służy pozbyciu się nadmiernej ilości tłuszczu lub zwisającej skóry na brzuchu. Abdominoplastyka, czyli operacja plastyczna brzucha, jest przeprowadzana u kobiet, które po ciąży nie mogą powrócić do swojego normalnego wyglądu, nawet mimo zrzucenia dodatkowej wagi. Plastyka brzucha po ciąży pomaga w pozbyciu się nie tylko nadmiernego tłuszczu, którego nie da się zlikwidować za pomocą diety ani ćwiczeń, ale także rozciągniętej skóry.

1. Jak wygląda modelowanie brzucha po porodzie?

Kobietom do ciąży ciężko jest wrócić do dawnej formy. Jednym z problemów, z którym najczęściej się borykają jest obwisły brzuch. Po porodzie może wymagać on różnych „poprawek”. W zależności od problemu, stosowane są różne odmiany tej operacji:

  • jeśli problemem jest duży brzuch po porodzie, czyli pozostało na nim zbyt dużo tłuszczu, plastyka brzucha jest przeprowadzana razem z pomocniczą liposukcją lub wybiera się samą liposukcję;
  • jeśli problemem jest obwisły brzuch po porodzie, a tłuszcz po ciąży został spalony, przeprowadza się plastykę brzucha;
  • jeśli problemem jest nadmierne rozluźnienie mięśni po kilku porodach, abdominoplastyka obejmuje zszycie mięśni i poprawę ich wyglądu.

Plastyka brzucha po porodzie to operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, dlatego trzeba wykonać badania krwi i moczu, a także skonsultować się z anestezjologiem.

Zobacz film: "Ryzyko powikłań po zabiegu powiększania piersi"

2. Jakie efekty daje plastyka brzucha?

Plastyka brzucha to poważna operacja. Niestety, pozostawia po sobie blizny, czasem nawet rozległe, gdy konieczne było usunięcie dużej ilości skóry. Dlatego też przed operacją trzeba skonsultować się z lekarzem i wybrać metodę, po której blizny będą stosunkowo najmniej widoczne. Często wraz z plastyką brzucha, czyli abdomioplastyką, przeprowadzana jest także umbilikoplastyka, czyli plastyka pępka, polegająca na przywróceniu naturalnego kształtu pępka, który zmienił się podczas operacji. Rekonwalescencja zależy od konkretnego przypadku, ale zazwyczaj trwa kilka tygodni. Po operacji plastycznej brzucha pozostaje się 2-3 dni w szpitalu i nosi się dreny. Przez dłuższy czas po zabiegu należy nosić także specjalny uciskowy opatrunek. Ból i uczucie „ciągnięcia w dół” utrzymują się dość długo, trzeba w tym czasie zrezygnować z aktywności fizycznej i dużo wypoczywać.

Możliwe powikłania po plastyce brzucha:

  • krwawienie po operacji – gdy się pojawi, konieczny jest dodatkowy zabieg, którego celem jest odsączenie nagromadzonej krwi.
  • krwiaki i zakrzepice,
  • infekcje,
  • martwica tkanek brzusznych i skóry w miejscu nacięć – jeśli w miejscu nacięcia powstaje martwica, to na wierzch wydobywa się przezroczysto-pomarańczowa tkanka tłuszczowa,
  • utrata czucia w brzuchu – jest to zjawisko występujące dość powszechnie, ale jego efekt jest w większości przypadków tymczasowy.

Plastyka brzucha po porodzie to często jedyny sposób, aby brzuch po ciąży wyglądał estetycznie, gdyż modelowanie brzucha masażami czy olejkami może przynosić tylko ograniczone efekty. Problem rozciągniętej skóry na brzuchu dotyka bardzo wielu kobiet, które urodziły dziecko. Jednak przed samą operacją trzeba dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście jest nam ona niezbędna i czy jesteśmy gotowe na długą rekonwalescencję.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze