Operacja plastyczna nosa - przyczyny, przebieg, powikłania
Plastyka nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacyjnych zabiegów estetycznych w dzisiejszych czasach. Operacja plastyczna nosa nie jest tania i łatwa, ale jak to mówią: czego się nie robi dla piękna? Należy jednak pamiętać, że chirurgiczna plastyka nosa to tak samo niebezpieczny zabieg, jak inne operacje chirurgiczne i także po niej mogą pojawić się pewne powikłania i komplikacje pooperacyjne. Coraz bardziej popularna staje się okresowa plastyka nosa kwasem hialuronowym.
1. Operacja plastyczna nosa
Operacja plastyczna nosa może zostać wykonana na dwa sposoby. Zależne jest to od konkretnego celu wykonania plastyki nosa. W przypadku, gdy zadaniem chirurga jest zoperowanie skrzywionej przegrody nosowej, wykonywana jest korekcja przegrody nosowej. Gdy operacja nosa opiera się na zmniejszeniu nosa, usunięciu garbu nosa czy z operowaniu siodełkowatego nosa, stosowana jest głównie typowa chirurgiczna operacja plastyczna nosa. Nowa metoda korekcji nosa to metoda z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Pozwala ona na bezkrwawe wymodelowanie nosa.
Większość przypadków operacji plastycznych nosa to zabieg estetyczny, który poprawia nasz komfort psychiczny, ale czasami także i fizyczny. Dzieje się tak np. przy operacji skrzywionej przegrody nosowej. Po tym zabiegu ułatwione jest oddychanie, a także zniwelowana jest przyczyna chrapania w nocy.
2. Jak przebiega operacja plastyczna nosa?
Operacja plastyczna nosa przebiega jak normalna operacja chirurgiczna. W jej trakcie poprawiany jest kształt szkieletu kostnego i chrzęstnego nosa. Operacja najczęściej trwa ok. 2 godzin i wykonywana jest pod znieczuleniem ogólnym pacjenta. Końcowym etapem chirurgicznej operacji nosa jest tzw. zasetonowanie nosa. Jest to czynność polegająca na natłuszczeniu nosa i nałożeniu specjalnej tasiemki na nos, której zadaniem jest uciskanie uszkodzonych naczyń krwionośnych oraz podpieranie szkieletu nosa. Oprócz tasiemki na nos nakładany jest gips, mający na celu unieruchomienie nosa.
Plastyka nosa wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami dla pacjenta, bowiem po zdjęciu opatrunku, najczęściej po tygodniu, widoczny jest obrzęk nosa, a pod oczami pojawiają się tzw. krwiaki okularowe. Aby szybko pozbyć się opuchlizny należy stosować okłady z lodu. Stosowanie zimnych okładów przez 24 godziny po operacji nosa pomaga redukować opuchliznę i zmniejszać ból. Można również stosować leki przeciwbólowe. Najlepsze są te, które nie rozrzedzają krwi, gdyż po zabiegu może dojść do krwotoku z nosa. Warto także pamiętać, aby głowa nie leżała płasko na poduszce. Gdy głowa jest nieco uniesiona, zbierające się płyny łatwiej spływają z nosa i twarzy.
Po zabiegu korekcyjnym nosa nie zaleca się dużej aktywności fizycznej, tzn. należy unikać dużego wysiłku, gwałtownych ruchów, szczególnie głową, czy ograniczyć uprawianie sportu.
Korekcja nosa z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest często preferowana przez pacjentów, szczególnie ze względu na mniejsze dolegliwości pooperacyjne. Czas trwania tego zabiegu jest znacznie krótszy, ponieważ sam zabieg trwa ok. 15 minut. Korekcja nosa kwasem hialuronowym polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w odpowiednie miejsce w nosie. Jest to bezkrwawa metoda modelowania kształtu nosa. Wadą tej metody jest mała jego trwałość, ponieważ po roku czasu należy zabieg powtórzyć. Czasami jednak jest to zaletą, szczególnie, gdy operacja nosa jest niezadowalająca dla pacjenta.
3. Powikłania po operacji plastycznej nosa
Operacja plastyczna nosa nie może być także wykonana u wszystkich. Aby móc wykonać plastykę nosa pacjent musi mieć dobry ogólny stan zdrowia, a także prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.
Przed wykonaniem zabiegu wskazane jest wykonanie także kilku badań:
- badanie czasu krzepnięcia krwi;
- morfologia i grupa krwi;
- EKG;
- czasami badanie rentgenowskie nosa i zatok.
Przeciwwskazaniami do wykonania plastyki nosa są niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie, ropne zapalenie zatok i twarzy czy cukrzyca.
Jak każda operacja chirurgiczna, także operacja plastyczna nosa wiąże się z pojawieniem pewnych powikłań pooperacyjnych. Należą tutaj m.in. infekcje nosa, zropnienie nosa, krwotoki z nosa, zdrętwienia twarzy oraz utraty węchu. Ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia, u pacjenta może się pojawić reakcja alergiczna na środek znieczulający, której objawami są problemy z oddychaniem, wysypka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Niekiedy może mieć miejsce nieudana operacja plastyczna nosa. Aby zmniejszyć takie ryzyko, przy wyborze kliniki czy lekarza, zaleca się dokładne sprawdzenie ich historii zabiegów i wybrać doświadczonego chirurga plastycznego.