Trwa ładowanie...

Plastyka podbródka

Avatar placeholder
22.12.2022 10:51
Plastyka podbródka
Plastyka podbródka

Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny nakierowana na opóźnianie procesów starzenia się skóry oraz usuwanie defektów estetycznych o różnym podłożu. Jednym z dość częstych zabiegów chirurgii estetycznej jest plastyka podbródka. Zazwyczaj konieczne jest jego powiększenie. Operacja plastyczna podbórdka to korekcja cofniętego lub niedostatecznie rozwiniętego podbródka oraz zmiana profilu twarzy. Zabieg przyczynia się do poprawy wyglądu całej twarzy, ponieważ zbyt mały podbródek uwydatnia nos i szczękę. Wygląd twarzy może się znacząco poprawić.

spis treści

1. Jak zmienić kształt brody?

Powiększenie podbródka to zabieg wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym dożylnym, ale może być też przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Wewnątrz jamy ustnej wykonuje się nacięcie, poprzez które wprowadza się implant. Jego wielkość uzależniona jest od oczekiwań każdego pacjenta. Wszczepienie implantów jest całkowicie bezpieczne i właściwie nie powoduje żadnych trwałych powikłań. Materiał, z jakiego są zrobione, wykorzystuje się w wykonywaniu zastawek sercowych lub w zabiegach zastępowania stawów protezami. Nacięcie w jamie ustnej sprawia, że plastyka podbródka nie pozostawia żadnych widocznych blizn. Oczywiście po zabiegu może się pojawić ból, ale można go łatwo uśmierzyć za pomocą odpowiednich środków przeciwbólowych. Zasinienie jest zazwyczaj niezauważalne, ale obrzęki mogą być widoczne przez kilka dni. Pewnym utrudnieniem, jakie pojawia się po zabiegu, jest trudność w przeżuwaniu, dlatego dieta po korekcji podbródka powinna zawierać miękkie lub płynne pokarmy. Zabieg wykonuje się także w przypadku ginącego podbródka (tzw. cofnięta broda), gdy kość brody jest niewystarczająco wysunięta ku przodowi. Nadbudowywanie ginącego podbródka pozwala na uwydatnienie brody poprzez powiększenie jej w kierunku przednim. Medycyna estetyczna pozwala w tym przypadku pozbyć się nieestetycznego defektu i poprawić ogólny profil twarzy.

2. Efekty plastyki podbródka

Powiększenie podbródka przyczynia się do poprawy całego wyglądu twarzy, ponieważ zbyt mały podbródek uwydatnia nos, szczękę i szybko przekształca się w tzw. podwójny podbródek. Poprawia ogólny profil twarzy i minimalizuje dysproporcje. Z kolei przywrócenie właściwych proporcji powoduje, że twarz jest pełniejsza i okrąglejsza, a przez to wygląda młodziej. Zaraz po wykonaniu zabiegu chirurdzy stosują odpowiednie unieruchomienie implantu. Zakłada się go pacjentowi na kilka dni - zdejmuje po ok. 2-3 dniach po zabiegu. Czasami podczas operacji przeszczepia się tkankę chrzęstną do innych okolic twarzy, by uwydatnić efekt operacji. Plastyka podbródka sprawia, że pacjent może odczuwać pewien dyskomfort wynikający z rozciągania się skóry. Zazwyczaj mija on po upływie tygodnia. W tym czasie pacjent powinien ograniczyć też swoją aktywność i nie przemęczać się fizycznie. Powrót do dawnych obowiązków i pełni działalności sprzed operacji powinien nastąpić po upływie ok. 10 dni. Opuchlizna zanika po ok. 6 tygodniach i wtedy już widoczne są wyniki operacji.

Zobacz film: "Poprawianie skutków nieudanych operacji plastycznych"

3. Korekta podwójnego podbródka

Podwójny podbródek to nieestetyczny element twarzy, który może powodować dyskomfort u wielu osób. Pomimo iż jego korekta jest zabiegiem przeciwnym do powiększania, warto o niej wspomnieć, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych operacji tej części twarzy. Podwójny podbródek można zniwelować za pomocą wysysania tłuszczu pod brodą. W fałdzie podbródka wykonuje się nacięcie i za pomocą specjalnej igły wysysany jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Zabieg trwa ok. 30 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Szwy zdejmowane są po 4, zaś opatrunek po 12-14 dniach. Ostatnio zaczęto stosować także nową, mniej inwazyjną metodę redukcji podwójnego podbródka, którą wykonuje się za pomocą lasera. Jego cienkie włókno, które pełni rolę światłowodu, umieszczane jest pod skórą i tam uruchamiany jest laser. Rozpuszcza on tłuszcz i „ściąga” skórę. Do korekty podwójnego podbródka lekarze zalecają noszenie przez 4-5 dni specjalnej opaski podtrzymującej skórę.

Medycyna estetyczna pozwala na usuwanie zarówno wrodzonych, jak i nabytych defektów podbródka. Coraz mniej inwazyjne metody łagodzą ból pacjenta po zabiegu i minimalizują wystąpienie blizn.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze