Plastyka powiek
Operacja plastyczna powiek (blepharoplastyka) jest coraz częściej stosowana. Medycyna estetyczna proponuje całą gamę zabiegów korekcyjnych przynoszących natychmiastowy i długotrwały efekt i dobre samopoczucie osobom, które narzekają na wygląd oczu, pojawiające się wokół nich zmarszczki, czyli "kurze łapki". Celem chirurgii plastycznej powiek jest zlikwidowanie wszelkich defektów estetycznych związanych z upływem czasu. Z wiekiem powieki nabierają charakterystycznego wyglądu, który nadaje twarzy zmęczony wyraz. Plastyka powiek jest dość inwazyjnym zabiegiem odmładzającym, na który mimo to decyduje się wiele osób pragnących młodego wyglądu.
1. Wskazania do operacji plastycznej powiek
Plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiernej ilości skóry, niekiedy i mięśnia oraz pozbyciu się tłuszczowych poduszeczek, jeśli są dość wyraźne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Natomiast operacja powiek polega głównie na usunięciu poduszeczek i usztywnieniu okrężnego mięśnia oka. Niweluje się tylko niezbędną, minimalną ilość skóry, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Nacięcie na skórze jest prowadzone tak, aby było jak najmniej widoczne – w górnej powiece cięcie jest prowadzone w przebiegu załamków powiek, skierowane do środka, na dolnej powiece - bardzo blisko pod rzęsami. Korekta powiek dolnychto nacięcia odprowadzane w kierunku zmarszczek mimicznych. Szwy zostają usunięcie po 5-7 dniach.
Do najczęstszych przyczyn, z powodu których zarówno kobiety, jak i mężczyźni decydują się na przeprowadzenie zabiegu, należą:
- nadmiar skóry powiek górnych, często występujących w postaci luźno zwisającego fałdu, niejednokrotnie ograniczającego widoczność;
- zasłonięte pole widzenia przez zwiotczałą skórę górnej powieki;
- nadmiar tłuszczu zebrany w dolnej powiece oczu;
- zmniejszone pole widzenia przez opuchniętą dolną powiekę oczu;
- nadmiar skóry powiek dolnych, tzw. "worków" pod oczami;
- luźno zwisające fałdy skórne, często opadające aż na policzek.
Powyższe zmiany wymagają korekcji powiek. Skuteczność zabiegów kosmetycznych jest w takim wypadku znikoma.
2. Przed i po zabiegu blepharoplastyki
Po podjęciu decyzji o poddaniu się operacji plastyki powiek górnych i dolnych należy porozmawiać z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i zleci badania. Bardzo ważne, aby podczas wywiadu z lekarzem przedstawić mu pełną listę leków, witamin, jakie się przyjmuje oraz poinformować go o paleniu tytoniu. Konsultacja medyczna to bardzo istotny etap przygotowania przed zabiegiem, ma na celu omówienie oczekiwań pacjenta oraz ocenę jego powiek. Decyzja o zakresie zabiegu korekcji powiek jest podejmowana przez lekarza wspólnie z pacjentem.
Chirurgia plastyczna powiek nie wymaga hospitalizacji. Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej z uniesioną głową. Pacjent w tym czasie może odczuwać lekkie odrętwienie i mdłości. Do pracy można wrócić już po 10 dniach i również wtedy zacząć stosować makijaż. Wskazane jest, aby przez miesiąc nosić ciemne okulary, które będą chronić oczy przed światłem. Można również stosować specjalne okłady żelowe, które znacznie ułatwiają przygotowanie chłodzącego opatrunku.
3. Przeciwwskazania do korekcji powiek
Narząd wzroku jest niezwykle delikatnym organem. Istnieje klika przeciwwskazań do przeprowadzania blepharoplastyki, można do nich zaliczyć: duszność, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzycę, niestabilne ciśnienie, nadczynność tarczycy, infekcje ropne skóry oraz anatomiczną budowę oczu pacjenta. Stwierdzenie któregoś z powyżej wymienionych schorzeń nie stanowi bezwzględnego zakazu do prowadzenia zabiegu. W takim przypadku przed podjęciem ostatecznej decyzji należy skonsultować swoje zamiary ze specjalistą i wykonać stosowne badania.
Korekcja powiek jest uważana za bezpieczny zabieg - pod warunkiem, że jest on wykonywany przez chirurga specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami. Koszt blepharoplastyki wynosi od 4500 do 6000 zł.