Plastyka szyi
Jedną z popularniejszych procedur medycyny estetycznej jest lifting skóry szyi. Skóra w tym miejscu jest cieńsza i bardziej delikatna niż ta na twarzy, w związku z czym szybciej pojawiają się na niej głębokie zmarszczki. W miarę upływu czasu skóra na szyi staje się wątła, następuje utrata jędrności skóry, jest jej za dużo i zaczyna zwisać pod ciężarem tłuszczu. Te problemy może rozwiązać operacja plastyczna szyi. Plastyka szyi jest inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, tak jak każda operacja plastyczna niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Jaki jest jej przebieg i ile kosztuje ten zabieg odmładzający?
1. Lifting skóry szyi
Operacja polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu, a także zwiększeniu napięcia mięśni i skóry. Lifting pomaga usunąć zmarszczki na szyi i nadać jej młodzieńczy wygląd. Udana operacja i uzyskanie pożądanych efektów przyczynia się do poprawy samopoczucia i większej pewności siebie. Istotny jest fakt, że rezultaty są trwałe. Lifting szyi to dobry pomysł nie tylko dla osób, które mają w tym miejscu wyraźne zmarszczki spowodowane starzeniem się skóry. Operacji poddają się także ludzie, którzy gwałtownie schudli, w wyniku czego skóra na szyi zwisa i brak jej napięcia.
Operacja jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i trwa od dwóch do trzech godzin. Chirurg plastyczny wykonuje nacięcia pod brodą lub za uszami, a na zakończenie zabiegu zakłada szwy i opatrunki. Pacjent nosi opatrunki przez około 10 dni i są one regularnie zmieniane. Przez 7-10 dni po plastyce szyi należy unikać dużej aktywności fizycznej. Zaleca się odpoczynek. Pierwsze efekty zabiegu można zauważyć po dwóch tygodniach, a całkowite zagojenie następuje zazwyczaj po upływie miesiąca.
2. Przeciwwskazania do plastyki szyi
Zmarszczki na szyi nie wystarczą, aby poddać się zabiegowi. Niezbędny jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta. Lekarze wolą upewnić się, że ryzyko komplikacji będzie niewielkie, dlatego na wszelki wypadek zlecają następujące badania:
- EKG,
- morfologia krwi,
- badanie moczu,
- badanie na obecność wirusa HIV.
Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie także innych badań. Najważniejsze, by pacjent był w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Wszelkie infekcje i stany zapalne dyskwalifikują go do przeprowadzenia operacji. Jeśli wyniki badań są zadowalające, należy przygotować się do plastyki szyi. Jak to zrobić? Cztery tygodnie przed operacją konieczne jest ograniczenie palenia papierosów. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszelkie przyjmowane leki, w skład których wchodzi kwas acetylosalicylowy, ponieważ wydłużają one czas krzepnięcia krwi. Przez 6 godzin przed plastyką należy być na czczo.
Usuwanie zmarszczek na szyi jest dość kosztownym zabiegiem. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu od pięciu do ośmiu tysięcy złotych.
Zmarszczki to oznaka starzenia, którą ciężko jest zaakceptować. Stąd taka popularność operacji plastycznych. Jednak przed decyzją o liftingu szyi warto zastanowić się, czy operacja jest rzeczywiście konieczna. Zabiegi chirurgii plastycznej mogą uzależniać. Może okazać się, że po pierwszej operacji do gładkiej już szyi nie będą pasować opadające powieki, lekko garbaty nos lub zapadnięte policzki. Lista niedoskonałości do poprawy nie ma końca, a ostateczny rezultat może i tak być rozczarowujący.