Trwa ładowanie...

Plastyka ucha

Plastyka ucha sprawdza się w sytuacjach, w których pacjent boryka się z problemem odstających uszu, zdeformowanych płatków lub chrząstek, a także po urazie mechanicznym, którego doznał (np. rozdarcia ucha). Taki zabieg nie jest skomplikowany, a może znacznie poprawić komfort życia i samopoczucie. W przypadku rozerwania, np. na skutek upadku lub szarpnięcia za kolczyk, plastyka ucha przywraca mu naturalny kształt i redukuje dolegliwości bólowe. Operacja korekty uszu nie wpływa na zdolność słyszenia i jest ogólnie bezpieczna.

Zobacz film: "Jak wybrać chirurga plastycznego?"

spis treści

1. Wskazania do przeprowadzenia plastyki uszu

Najczęściej plastykę ucha wykonuje się u dzieci i dorosłych, którzy mają problem z odstającymi uszami. Powoduje to często kompleksy lub naraża dziecko na złośliwe uwagi ze strony rówieśników. Operację ucha warto wykonać także w przypadku mechanicznego uszkodzenia, na przykład, kiedy pacjent uszkodził płatek lub chrząstkę ucha w wypadku.

1.1. Rozerwanie ucha a plastyka

W przypadku rozerwania ucha na skutek nieszczęśliwego wypadku, bójki lub nadszarpnięcia, plastyka ucha ma na celu przede wszystkim zrekonstruowanie kształtu płatka. Najczęściej rozerwanie nie jest poważne, a cały zabieg opiera się tylko na zszyciu rany i ewentualnym usunięciu nadmiaru oderwanej skóry. Jeśli jednak doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego uszkodzona została większa powierzchnia ucha razem z chrząstką, rekonstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana.

W przypadku poważnych urazów często pobiera się fragment chrząstki z żebra i na jej podstawie formuje konstrukcję nowego kształtu ucha.

1.2. Korekta odstających uszu

Operacja uszu jest brana pod uwagę wtedy, gdy uszy odstają na przynajmniej dwa centymetry od tyłu głowy. Korekty można dokonać w każdym wieku po tym, jak uszy osiągnęły pełny rozmiar, czyli po 5. lub 6. roku życia. Zaletą przeprowadzenia operacji plastycznej uszu w młodym wieku jest fakt, że chrząstka jest wówczas bardziej elastyczna, dzięki czemu jest łatwiej uformować pożądany kształt. Ponadto dzieci

wyraźniej odczuwają zmianę na lepsze w wyglądzie. Jak wygląda korekta uszu, które są odstające?

  • Operacja zaczyna się od wykonania nacięcia za uszami, w miejscu, gdzie uszy są połączone z głową.
  • Chirurg usuwa skórę i chrząstkę lub przycina chrząstkę i zmienia jej kształt.
  • Przy okazji możliwa jest zmiana kształtu uszu, ich zmniejszenie oraz nadanie im większej symetryczności.
  • Chrząstka zostaje umocniona w nowej pozycji przy użyciu szwów, które przytrzymują uszy podczas procesu gojenia.
  • Zabieg trwa około dwóch godzin.
  • Przez kilka tygodni po operacji należy nosić miękki opatrunek, który stanowi ochronę dla uszu. W tym czasie możliwe jest odczuwanie dyskomfortu. Czasami lekarze zalecają noszenie przez miesiąc nauszników – przez cały dzień lub tylko w nocy.

Ile kosztuje operacja uszu? Trzeba się liczyć z wydatkiem od 1,000 do 4,000 złotych. Nie jest to tania operacja, ale rezultaty są tego warte.

2. Operacja plastyczna uszu

Operacja uszu, która konieczna jest ze względu na wypadek i rozerwanie ucha, zwykle nie jest skomplikowana i bardziej przypomina zabieg niż operację. Podczas niej zwykle zaszywa się ranę, zakłada odpowiedni opatrunek i zabezpiecza tkanki przed rozwojem zakażenia krwi.

Czasem zdarza się, że ucho jest rozerwane tak mocno, że należy usunąć większą częśc płatka. Wówczas konieczna będzie rekonstrukcja. Skórę można co prawda naciągnąć, ale trwa to przez długi czas, dlatego często konieczne jest przeszczepienie fragmentu tkanek z innej części ciała.

W przypadku rozerwania uszu, najczęściej takie zabiegi są w pełni refundowane przez NFZ lub wymagają od pacjenta niewielkiego wkładu własnego. Jeśli jednak defekt jest nieznaczny, a korekta źle zrośniętego płatka ucha nie jest konieczna, wówczas lekarze mogą odmówić przyjęcia pacjenta na zabieg. Jest to wtedy kwestia bardziej kosmetyczna, a więc pacjent może sam zgłosić się na operację, ale będzie musiał zapłacić za to z własnej kieszeni.

Gdy dana osoba ma odstające uszy, zabieg wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Jednak korekta uszu może być dobrym pomysłem także w innych sytuacjach. Niekiedy zdarza się, że człowiek rodzi się z uszami, które z braku chrząstki zwisają lub odstają w nietypowy sposób. Jest to dziedziczna przypadłość. Aby ją skorygować, chirurg umieszcza na stałe szwy w górnej części chrząstki i nadaje uszom typowy kształt. Po pewnym czasie w operowanym miejscu tworzy się tkanka bliznowata, która podtrzymuje efekty zabiegu. Jakie inne defekty kosmetyczne można poprawić operacyjnie?

  • Czasami dzieci rodzą się bez otworu w uszach, wówczas należy otworzyć uszy i nadać im właściwy kształt. Dzięki operacji możliwe jest przywrócenie słyszenia, pod warunkiem, że wewnętrzna część uszu jest nieuszkodzona.
  • Osoby, które urodziły się bez uszu lub straciły je na skutek wypadku mogą mieć operacyjnie przyszyte sztuczne ucho dla względów estetycznych. Jest one zwykle możliwie zbliżone wyglądem do drugiego ucha.
  • Dość często zdarza się, że ucho zostaje rozerwane na skutek silnego pociągnięcia lub zaczepienia kolczykiem o ubranie. Takie urazy łatwo naprawić. Uszy goją się po operacji szybko i z minimalnymi bliznami. W większości przypadków po kilku tygodniach można ponownie przekłuć uszy i nosić lekkie kolczyki.

Operacja uszu to nierzadko jedyne wyjście, by czuć się pewnie i nie wyróżniać się z powodu defektów kosmetycznych. Czasami jednak korekta jest niezbędna z powodów zdrowotnych. Bez względu na przyczynę, plastyka uszu, jak każda operacja, wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Tylko w rękach doświadczonego chirurga można poczuć się bezpiecznie.

Następny artykuł: Komplikacje operacji plastycznych uszu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.