Trwa ładowanie...

Plastyka warg sromowych

Plastyka warg sromowych
Plastyka warg sromowych

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie i pochwy zyskuje coraz szersze grono zainteresowanych. W ostatnim czasie notuje się wzrost zapotrzebowania na chirurgiczne ulepszanie okolic genitalnych u kobiet. Plastyka pochwy i krocza obejmuje operacje kosmetyczne i naprawcze w obrębie narządów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zabiegi przeprowadzane na genitaliach zewnętrznych to przede wszystkim zmniejszenie warg sromowych, które najczęściej warunkowane jest aspektami estetycznymi lub anatomicznymi. Z drugiej strony, często wykonuje się także powiększenie warg sromowych.

spis treści

1. Przyczyny operacji warg sromowych

Plastyka pochwy i krocza często ogranicza się do zwężenia szerokości pochwy, mającego na celu poprawę doznań seksualnych obojga partnerów. Głównymi powodami, dla których panie decydują się na operacje warg sromowych, są:

  • rozciągnięcie pochwy i warg sromowych przez ciąże i porody,
  • naturalne powiększenie warg sromowych i utrata ich elastyczności następująca wraz z wiekiem,
  • zbyt wąska pochwa, powodująca ból podczas stosunków seksualnych.

Biorąc pod uwagę tryb życia, zwyczaje i aktywność fizyczną kobiety, budowa narządów płciowych, a także ich estetyka, mogą mieć wpływ na jakość jej życia seksualnego. Dla każdej z pań, problem ukształtowania genitaliów jest indywidualny, dlatego ona sama powinna podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia plastyki warg sromowych lub całej pochwy. Plastyka pochwy polegająca na jej zwężeniu jest zabiegiem chirurgicznym, który opiera się na skróceniu błony śluzowej i warstwy mięśni na tylnej ścianie pochwy.

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

Zbyt małe wargi sromowe lub wąska pochwa to dość rzadki problem i występuje w nielicznych przypadkach. Często takie ukształtowanie narządów rodnych kobiety ulega poprawie wraz z upływem czasu i podjęciem regularnej aktywności seksualnej. Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe mogą być nieestetyczne, sprawiać ból podczas wielu codziennych czynności, powodować problemy w utrzymaniu higieny intymnej i mieć znaczny wpływ na doznania seksualne. Rozwiązaniem tych problemów jest labioplastyka, która polega na zmniejszeniu warg sromowych większych lub mniejszych i ich wymodelowaniu.

Korekta warg sromowych jest coraz częstszym zabiegiem – nie tylko dla kobiet po porodzie, ale dla wszystkich, które pragną czuć się komfortowo. W ostatnim czasie coraz więcej pacjentek zgłasza się do gabinetów, aby poprawić wygląd warg sromowych. Plastyka pochwy i krocza nie jest już tematem tabu. Pacjentki zgłaszają się do klinik medycyny estetycznej, ponieważ chcą wykonać zabieg labioplastyki, by móc znowu np. jeździć konno, nosić stringi czy włożyć na plażę strój kąpielowy.

2. Zmniejszenie warg sromowych

Kobiety zdecydowane na operację warg sromowych muszą liczyć się z kosztami rzędu czterech tysięcy złotych. Pacjentka powinna być pełnoletnia i mieć wykonane wszystkie badania zlecone przez lekarza. Plastyka warg sromowych wykonywana jest z reguły krótko po menstruacji.

Wargi sromowe mniejsze stopniowo przechodzą w fałdę, która otacza łechtaczkę. Podczas operacji warg sromowych należy wystrzegać się zbytniej redukcji tej sfery erogennej – wystarczy zmniejszyć jej przednią część. W wyniku korekcji wargi sromowe mniejsze powinny wyrównać się z wargami sromowymi większymi. Zabieg można przeprowadzić na kilka sposobów. Jeden z nich opiera się na wykonaniu cięcia wzdłuż szczytu warg sromowych. Drugim jest nacięcie poprzeczne pośrodku. Operację zwężenia warg sromowych większych można rozpocząć od podłużnego nacięcia, po którym pozostanie blizna na ich szczycie. Kobieta operowana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, a pozycja, którą przyjmuje podczas zabiegu jest podobna do tej z gabinetu ginekologicznego. Plastyka krocza może być przeprowadzana tradycyjnymi metodami chirurgicznymi lub laserem. Operacja wymaga precyzji, ponieważ okolice genitalne są miejscami mocno ukrwionymi i unerwionymi. Niezwykle trudne jest zakładanie szwów. Plastyka warg sromowych trwa zazwyczaj około dwóch godzin.

Pacjentka nie powinna odczuwać silnych dolegliwości bólowych po zabiegu. Przeważnie występują w parze z pieczeniem. Najczęściej kobieta jest wypuszczana do domu drugiego dnia po operacji. Rzadkością są powikłania po zabiegu, a wszelkie jego ślady są niewidoczne. Czasem występuje znaczna opuchlizna i zasinienie. Należy pamiętać, aby przez okres gojenia się ran nie przemęczać się. Niewskazane jest również długie siedzenie. Ponadto, trzeba większą wagę przywiązywać do higieny intymnej. Proces gojenia się ran trwa do dwóch tygodni, a współżycie seksualne można rozpocząć po upływie sześciu tygodni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze