Trwa ładowanie...

Płyn do higieny intymnej

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 25.11.2018 17:26
Płyn do higieny intymnej
Płyn do higieny intymnej

Płyn do higieny intymnej powinien być stosowany codziennie przez każdą kobietę, ponieważ działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia i świąd. Ponadto zapewnia uczucie świeżości na dłużej, a także likwiduje nieprzyjemną woń. Jego działanie jest skuteczne, jeśli składniki zawarte w recepturach tego typu preparatów chronią naturalną florę bakteryjną – niezbędną do prawidłowego przebiegu naturalnych procesów fizjologicznych.

1. Środki do higieny intymnej

W przypadku higieny intymnej istotną rolę odgrywają środki myjące, a do przeprowadzenia tego zabiegu niewskazane są typowe mydła używane do rąk czy też przeznaczone do mycia całego ciała. Produkty do higieny intymnej mają różną postać: żele, biożele, mydła, irygatory do higieny intymnej, balsamy, pianki, oliwki, dezodoranty w aerozolu, preparaty w postaci pudru. Niezależnie od formuły muszą spełniać określone wymagania, tj. chronić naturalną florę bakteryjną. Wiąże się to z utrzymaniem stabilnego poziomu pH pochwy.

Płyn do higieny intymnej powinien przywracać kwasowość miejsc intymnych, nie może z kolei przy tym wysuszać i niszczyć płaszcza lipidowego skóry. Zapewnia odpowiednią wilgoć i natłuszczenie skóry i śluzówki, skutecznie wspiera naturalną ochronę, zabezpiecza przed infekcjami. Prawidłowo stosowana higiena miejsc intymnych pozwala zapobiec wystąpieniu infekcji. Zapalenie dróg moczowych bywa bardzo bolesne i może nawracać. Dlatego, zamiast później leczyć, lepiej wcześniej stosować się do zasad profilaktycznych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Receptura płynu do higieny intymnej

Receptura płynów do higieny intymnej oparta jest na działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym; składa się ze środków takich jak: saponiny i betainy. Z grupy naturalnych detergentów można wyróżnić układy syntetyczne oparte na cukrach, zarówno prostych (glukoza, fruktoza), jak i dwucukrach (sacharoza, laktoza). Są nietoksyczne, dobrze tolerowane przez skórę i śluzówkę, chronią naturalny płaszcz lipidowy przed przegrzaniem.

Składnikiem płynu do higieny intymnej jest kwas mlekowy, który pełni rolę łagodnego środka zakwaszającego. Oprócz tego zapewnia właściwe pH, działa przeciwzapalnie i grzybobójczo, zmniejsza ryzyko infekcji.

Jaki powinien być płyn do higieny intymnej w ciąży? Duża część kobiet odczuwa w czasie ciąży dolegliwości okolic intymnych. Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić nawet do poronień i przedwczesnych porodów. U kobiet w ciąży często zdarzają się zakażenia. Jest to skutek zachodzących procesów hormonalnych, które niekorzystnie wpływają na pH pochwy. Ważne jest, aby myjąc okolice miejsc intymnych, nie korzystać z gąbek, które gromadzą bakterie.

W czasie ciąży warto stosować płyn do higieny intymnej zawierający kwas mlekowy, ponieważ eliminuje podrażnienia. Zaś płyn do higieny intymnej po porodzie jest niezmiernie ważny. W okresie połogu następuje powrót organizmu do stanu sprzed ciąży, goją się rany, występuje krwawienie z dróg rodnych. Kobieta po porodzie powinna regularnie myć okolice intymne, szczególnie w miejscu zszytego nacięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze