Trwa ładowanie...

Podpaski higieniczne

Wkładki higieniczne i podpaski to produkty, bez których kobiety nie są w stanie wyobrazić sobie życia. Stosowania ich wymaga higiena intymna kobiety. Podpaski higieniczne stosuje się podczas krwawienia miesiączkowego, a w pozostałe dni wskazane jest zakładanie wkładek higienicznych. Te produkty do higieny intymnej pochłaniają wydzielinę z pochwy i neutralizują intymny zapach kobiety. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podpasek: podpaski ze skrzydełkami, podpaski na noc, podpaski na silne krwawienie itp.

1. Podpaski i wkładki higieniczne

Istnieje wiele rodzajów podpasek, które są przeznaczone na różne dni krwawienia miesiączkowego. Mamy zatem podpaski na początkowe dni menstruacji, kiedy krwawienie jest silniejsze oraz na ostatnie dni miesiączki, gdy krwawienie staje się mniejsze. Są także specjalne podpaski na noc – bardziej rozbudowane, by zapewniały czystość i higienę podczas snu oraz uniemożliwiały zabrudzenie pidżamy i pościeli. Dla pań, które cenią sobie dyskrecję, przeznaczone są bardzo cienkie podpaski o grubości zaledwie kilku milimetrów. Wszystkie tego rodzaju produkty mają klejącą stronę, którą przykleja się do wewnętrznej strony majtek. Niektóre podpaski, tzw. podpaski ze skrzydełkami, mają „skrzydełka”, które należy zagiąć i przykleić w taki sposób, aby dobrze przylegały do majtek. Te środki do higieny intymnej powinny:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

  • przepuszczać powietrze,
  • mieć warstwę pochłaniającą wilgoć, która pozwala utrzymać suchość okolic intymnych,
  • dobrze wchłaniać krew i trzymać ją w miejscu, aby nie wypływała z podpaski pod wpływem nacisku.

Korzystanie z podpasek wymaga przestrzegania kilku zasad. Oto one:

  • Przed nałożeniem wkładki lub podpaski umyj dokładnie ręce, aby nie przenosić na nią zarazków.
  • Nie trzymaj tych środków w łazience, ponieważ jest tam zbyt wilgotno.
  • Nie używaj zapachowych wkładek i podpasek –mogą podrażniać skórę.
  • Często zmieniaj wkładki i podpaski.

2. Zdrowie intymne

Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego rodzaju podpasek dla młodych kobiet. Jednak zwykle wybierają one cienkie wkładki higieniczne i podpaski, które są wygodne i nie odznaczają się pod ubraniem. Wiele kobiet uważa, że najlepsze podpaski to tak zwane bawełniane, które są miękkie i sprawiają naturalne wrażenie. Bez względu na wybór, podpaski należy zmieniać co 4-6 godzin, chyba że podpaska przecieka lub jest przesiąknięta. Noszenie tej samej podpaski przez dłuższy czas może powodować infekcje intymne. Objawy takich infekcji to:

Także wkładki higieniczne nie powinny być noszone zbyt długo. Nawet panie, które zazwyczaj stosują tampony, powinny czasem zakładać podpaski, bowiem wielu lekarzy ginekologów twierdzi, że zbyt częste stosowanie tamponów przyczynia się do rozwoju nadżerki.

Wybór odpowiednich wkładek i podpasek jest kluczowy, aby codziennie czuć się świeżo. Należy jednak pamiętać o tym, by właściwie stosować podpaski higieniczne i wkładki, a także regularnie je zmieniać. Higiena intymna podczas krwawienia miesiączkowego wymaga ponadto częstszego mycia okolic intymnych.

Podpaski higieniczne
Podpaski higieniczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.