Trwa ładowanie...

Podrażniona skóra

Rozmaite czynniki zewnętrzne mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę. Mogą one powodować nieprzyjemne reakcje alergiczne bądź podrażnienie skóry. Do czynników tych zaliczamy rozmaite detergenty pochodzące z produktów chemiczno-kosmetycznych, materiały, a także zanieczyszczenia środowiska oraz promieniowanie UV. Dlaczego nasza skóra niekiedy reaguje podrażnieniem na dany czynnik zewnętrzny?

Zobacz film: "Bezpieczne opalanie"

1. Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest skłonna do częstego występowania podrażnień, które objawiają się dolegliwościami takimi jak:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • szczypanie,
  • zaczerwienienie.

Generalnie, podrażniona skóra jest zaczerwieniona, a na jej powierzchni widoczne są stany zapalne. Co więcej, cera ta często jest wrażliwa na dotyk.

Warto wiedzieć, że podrażnienie skóry to coś zupełnie innego aniżeli alergia.

Podrażnienie powstaje od razu w momencie kontaktu skóry z danym czynnikiem i po jego odstawieniu ustępuje. Z kolei alergia występuje kilka godzin po kontakcie z alergenem i pomimo tego, że usuniemy ten czynnik drażniący – objawy alergii utrzymują się jeszcze przez jakiś czas.

2. SOS dla podrażnionej skóry

Jeżeli Twoja skóra jest podrażniona – staraj się unikać stosowania jakichkolwiek kosmetyków. Ewentualnie możesz usunąć z powierzchni skóry możliwe zanieczyszczenia za pomocą płynu micelarnego. W tym czasie unikaj jednak aplikacji kosmetyków.

Połóż na skórę zimny kompres. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i złagodzi odczuwalny przez ciebie ból. Z reguły podrażniona skóra jest właśnie ciepła w dotyku, więc chłód pomoże ukoić ten obszar.

Na podrażnione obszary możesz zastosować preparat zawierający hydrokortyzon. Substancja ta działa przeciwświądowo. Co więcej, będzie ona działać kojąco na skórę.

Jeżeli twoja skóra jest podrażniona w wyniku działania słońca – możesz wykorzystać jeden z naturalnych sposobów, który przyniesie twojej skórze ogromną ulgę. Zaaplikuj na jej powierzchnię schłodzony jogurt naturalny bądź kefir. Zabieg ten skutecznie łagodzi podrażnienia i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące podrażnieniu skóry wynikającemu z ekspozycji na słońce.

Skóra skłonna do podrażnień wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku, gdy dokucza ci jej podrażnienie – zastosuj się do powyższych metod, a szybko zapomnisz o problemie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.