Trwa ładowanie...

Powiększanie biustu - metody operacyjne i naturalne

Powiększanie biustu należy do najczęściej wybieranych przez kobiety zabiegów medycyny estetycznej. Nie zawsze motywacją jest chęć posiadania pełniejszych piersi, czasem chodzi o wyrównanie dysproporcji między nimi lub wymodelowanie kształtu biustu. Zanim zdecydujemy się na powiększenie biustu za pomocą operacji, możemy wypróbować naturalne metody powiększania piersi.

Zobacz film: "Zoperowała piersi, pół roku później musiała wyjmować implanty"

spis treści

1. Powiększenie biustu za pomocą ćwiczeń

Jeśli zależy nam na wymodelowaniu biustu i nie chcemy korzystać z inwazyjnych metod powiększania piersi, warto wypróbować ćwiczenia na powiększenie biustu. Nie sprawią one, że piersi zmienią rozmiar, ale uniosą je i spowodują, że będą wyglądały na pełniejsze. To rozwiązanie dla pań, które chcą poprawić wygląd swojego biustu.

Dobrze wyćwiczone mięśnie klatki piersiowej lepiej podtrzymują biust, dzięki czemu ma on ładniejszy kształt. Na wygląd biustu ma też wpływ postawa jaką przyjmujemy. Mocne mięśnie kręgosłupa i pleców sprawią, że nasza sylwetka będzie wyprostowana, a biust optycznie się powiększy.

1.1. Wyciskanie hantelek na powiększenie biustu

Naturalną metodą na powiększenie biustu są ćwiczenia z hantelkami. To ćwiczenie najlepiej wykonywać na piłce gimnastycznej. Wystarczy położyć się na plecach i lekko ugiąć nogi. Hantle trzymamy w obu rękach, na wysokości klatki piersiowej. Podnosimy ciężarki do góry, prostując ręce. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 10 powtórzeń.

1.2. Motylek na powiększenie biustu

Nadal leżąc na piłce, unosimy wyprostowane ręce do góry. Dłonie zwracamy do siebie wewnętrzną stroną. Uginamy łokcie, jednocześnie rozchylając ramiona na boki, po czym wracamy do poprzedniej pozycji. Wykonujemy 10 powtórzeń.

1.3. Spin doctor na powiększenie biustu

Kolejnym ćwiczeniem na powiększenie biustu jest spin doctor. Wstajemy z piłki, stajemy w lekkim rozkroku, prostujemy plecy. Wyciągamy przed siebie wyprostowane ręce i staramy się jak najdalej wyciągnąć dłonie. Jednocześnie powoli zbliżamy je do siebie, tak aby w końcu się dotknęły.

1.4. Napinanie klatki piersiowej

Siadamy na piłce lub krześle i prostujemy plecy. Dłonie składamy jak do modlitwy, łokcie rozsuwamy na boki, tak aby przedramiona ułożone były równolegle do podłogi. Dociskamy dłoń do dłoni, tak aby napiąć mięśnie klatki piersiowej. Wykonujemy 10 powtórzeń, na zmianę napinając i rozluźniając mięśnie klatki piersiowej.

1.5. Naturalne powiększenie biustu

Dobrym ćwiczeniem na naturalne powiększenie biustupompki. Możemy ćwiczyć z kolanami opartymi na podłodze lub z pozycji planku, czyli deski.

Aby ćwiczenia przyniosły efekt, należy je wykonywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Z czasem można zwiększyć intensywność treningów.

2. Ostrzykiwanie biustu tłuszczem

Powiększanie biustu tłuszczem to jeden z mniej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Mimo że wymaga obecności lekarza, nie jest tak zaawansowany jak wszczepianie implantów piersi. Na czym polega zabieg powiększania biustu tłuszczem?

Cała procedura składa się z kilku etapów i można ją uznać za bezoperacyjną, ponieważ przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Tłuszcz, którego używa się do wypełnienia piersi, pobierany jest z ud, bioder, pośladków lub brzucha pacjentki. Następnie jest on selekcjonowany i trafia do strzykawek.

Lekarz prowadzący zabieg wykonuje precyzyjne iniekcje, wstrzykując niewielkie ilości tłuszczu. Jeden zabieg pozwala na wstrzyknięcie około 250-350 ml komórek tłuszczowych w każdą z piersi, a więc powiększenie jej o 1 rozmiar.

Piersi uzyskują swoją ostateczną wielkość i kształt po około 6 tygodniach od zabiegu. Po wykonaniu powiększenia biustu komórkami tłuszczowymi nie należy nosić biustonosza i trzeba unikać nacisków na klatkę piersiową. Zaleca się także unikanie sauny, basenów i opalania.

Zabieg powiększania biustu tłuszczem polecany jest kobietom o małym i średnim biuście, asymetrycznych piersiach, a także kobietom po przebytym zabiegu mastektomii. Powiększanie piersi tym sposobem daje naturalny i trwały efekt, jest też mniej inwazyjny niż operacja powiększenia biustu, do której używa się silikonowych implantów.

Cena powiększenia biustu tłuszczem jest zależna od kliniki, którą wybierzemy. Zwykle waha się od 11 do 13 tys. złotych za jednorazowe powiększenie obu piersi.

3. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym

Podobnie jak usta, biust można również powiększyć stosując ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie ludzkim i odpowiada za wiązanie wody w naskórku. Związek ten jest stosowany w kosmetykach nawilżających. W medycynie estetycznej używa się go jako wypełniacza w formie żelu.

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym pozwala powiększyć piersi o jeden lub dwa rozmiary. Podobnie jak w przypadku powiększenia ust kwasem hialuronowym, efekt powiększenia nie jest trwały i ustępuje zwykle w czasie od 16 do 30 miesięcy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Jednorazowo do każdej piersi wstrzykuje się 100-150 ml kwasu hialuronowego. Potem piersi są masowane, żeby nadać im odpowiedni kształt. Oprócz powiększenia biustu, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym nadaje piersiom ładniejszy kształt i ujędrnia je.

Po zabiegu powiększania piersi przez kilka dni należy nosić elastyczny opatrunek, założony w klinice. Przez dwa tygodnie nie powinno się spać i leżeć na klatce piersiowej. Pacjentka powinna też unikać sauny, opalania i gorących kąpieli.

Dla podtrzymania efektu powiększania piersi, co kilkanaście miesięcy należy przyjmować pojedyncze zastrzyki z kwasem hialuronowym. Cena powiększania biustu tym sposobem waha się od 7 do nawet 14 tys. złotych, w zależności od kliniki. Kolejne zastrzyki uzupełniające to koszt ok. 500 zł.

4. Operacja plastyczna biustu

Zanim zdecydujemy się na powiększenie biustu poprzez wykonanie operacji plastycznej i implantów, musimy przejść szereg badań. Decyzja o powiększeniu piersi powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Sam zabieg jest bardzo inwazyjny, dlatego należy się do niego dobrze przygotować.

4.1. Bezpieczne powiększanie piersi

Powiększanie biustu przy pomocy silikonowych implantów jest najskuteczniejszą metodą. Pozwala na powiększenie piersi nawet o 3 rozmiary. Jest to bezpieczna granica, której nie powinno się przekraczać. Operacje powiększania biustu uznawane są za jedne z bezpieczniejszych w medycynie estetycznej. Żeby jednak tak było powinien ją wykonywać doświadczony chirurg, używający bezpiecznych i certyfikowanych implantów.

4.2. Rodzaje implantów biustu

Podczas operacji powiększania biustu wykorzystuje się dwa rodzaje implantów piersiowych. Jedne wypełnione są żelem, inne roztworem soli fizjologicznej. Implanty żelowe wykorzystują specjalną substancję, która w dotyku przypomina typową tkankę, z której zbudowane są piersi.

W przypadku implantów wypełnionych solą fizjologiczną możliwe jest regulowanie implantu w ciągu 6 miesięcy od operacji. Służy do tego specjalny, usuwalny dren do napełniania implantu. Dzięki temu chirurg może dodawać lub usuwać nadmiar soli, regulując w ten sposób wielkość implantu.

4.3. Jak wygląda operacja powiększania piersi?

Operację powiększenia biustu wykonuje się na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. Zwykle trwa to ok. 2 godzin. Chirurg wykonuje nacięcia i formuje w tkance piersiowej kieszeń, w której umieszcza implant. Po zabiegu przez ok. 48 godzin pacjentka jest obolała i odczuwa duży dyskomfort. Piersi są wrażliwe i opuchnięte.

4.4. Przeciwwskazania do operacji biustu

Zabieg powiększania biustu nie jest przeznaczony dla wszystkich kobiet. Zanim dojdzie do operacji należy upewnić się, że wzrost piersi został zakończony. U kobiet biust rośnie nawet do 22. roku życia. Wykonywanie operacji piersi wcześniej jest niezalecane.

Przeciwwskazaniami do operacji powiększenia piersi mogą być też problemy natury psychicznej, takie jak nieakceptacja swojego ciała, a także błędne i nierealistyczne postrzeganie własnego ciała. Przed podjęciem decyzji warto też skonsultować się z psychologiem.

Inne przeciwwskazania to: cukrzyca; nieuregulowane ciśnienie; zaburzenia krzepnięcia krwi; infekcje ropne skóry klatki piersiowej;](https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi); * duszności.

4.5. Wskazania po operacji biustu

Powiększanie biustu metodą operacyjną jest bardzo inwazyjnym zabiegiem. Po operacji przez kilka dni należy zostać w szpitalu na obserwacji. Po ok. 14 dniach zdejmowane są szwy. Po operacji powiększenia biustu należy nosić specjalny stanik, który kształtuje piersi. Nie można też dźwigać ciężkich rzeczy, prowadzić samochodu i spać na brzuchu. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj ok. 2 miesiące.

Cena operacji powiększenia biustu waha się od 11 do 16 tys. złotych w zależności od kliniki i wybranych implantów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.