Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Powiększanie biustu - ćwiczenia, lipoiniekcja, kwas hialuronowy, operacja

Avatar placeholder
20.09.2021 15:21
Powiększanie biustu to sposób na poprawę wyglądu piersi.
Powiększanie biustu to sposób na poprawę wyglądu piersi. (123rf.com)

Powiększanie biustu należy do najczęściej wybieranych przez kobiety zabiegów medycyny estetycznej. Nie zawsze motywacją jest chęć posiadania pełniejszych piersi, czasem chodzi o wyrównanie dysproporcji między nimi lub wymodelowanie kształtu biustu. Zanim zdecydujemy się na powiększenie biustu za pomocą operacji, możemy wypróbować naturalne metody powiększania piersi.

spis treści

1. Powiększenie biustu za pomocą ćwiczeń

Jeśli zależy nam na wymodelowaniu biustu i nie chcemy korzystać z inwazyjnych metod powiększania piersi, warto wypróbować ćwiczenia na powiększenie biustu. Nie sprawią one, że piersi zmienią rozmiar, ale uniosą je i spowodują, że będą wyglądały na pełniejsze. To rozwiązanie dla pań, które chcą poprawić wygląd swojego biustu.

Dobrze wyćwiczone mięśnie klatki piersiowej lepiej podtrzymują biust, dzięki czemu ma on ładniejszy kształt. Na wygląd biustu ma też wpływ postawa jaką przyjmujemy. Mocne mięśnie kręgosłupa i pleców sprawią, że nasza sylwetka będzie wyprostowana, a biust optycznie się powiększy.

Zobacz film: "Zoperowała piersi, pół roku później musiała wyjmować implanty"

1.1. Wyciskanie hantelek na powiększenie biustu

Naturalną metodą na powiększenie biustu są ćwiczenia z hantelkami. To ćwiczenie najlepiej wykonywać na piłce gimnastycznej. Wystarczy położyć się na plecach i lekko ugiąć nogi. Hantle trzymamy w obu rękach, na wysokości klatki piersiowej. Podnosimy ciężarki do góry, prostując ręce. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 10 powtórzeń.

1.2. Motylek na powiększenie biustu

Nadal leżąc na piłce, unosimy wyprostowane ręce do góry. Dłonie zwracamy do siebie wewnętrzną stroną. Uginamy łokcie, jednocześnie rozchylając ramiona na boki, po czym wracamy do poprzedniej pozycji. Wykonujemy 10 powtórzeń.

1.3. Spin doctor na powiększenie biustu

Kolejnym ćwiczeniem na powiększenie biustu jest spin doctor. Wstajemy z piłki, stajemy w lekkim rozkroku, prostujemy plecy. Wyciągamy przed siebie wyprostowane ręce i staramy się jak najdalej wyciągnąć dłonie. Jednocześnie powoli zbliżamy je do siebie, tak aby w końcu się dotknęły.

1.4. Napinanie klatki piersiowej

Siadamy na piłce lub krześle i prostujemy plecy. Dłonie składamy jak do modlitwy, łokcie rozsuwamy na boki, tak aby przedramiona ułożone były równolegle do podłogi. Dociskamy dłoń do dłoni, tak aby napiąć mięśnie klatki piersiowej. Wykonujemy 10 powtórzeń, na zmianę napinając i rozluźniając mięśnie klatki piersiowej.

1.5. Naturalne powiększenie biustu

Dobrym ćwiczeniem na naturalne powiększenie biustupompki. Możemy ćwiczyć z kolanami opartymi na podłodze lub z pozycji planku, czyli deski.

Aby ćwiczenia przyniosły efekt, należy je wykonywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Z czasem można zwiększyć intensywność treningów.

2. Lipoiniekcja

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, zwany też lipoiniekcją, polega na pobraniu za pomocą stosowanych do liposukcji igieł i strzykawek tkanki tłuszczowej z miejsc, w których występuje ona w nadmiarze, np. z podbrzusza, pośladków czy bocznej powierzchni ud.

Następnie, po odpowiednim przygotowaniu tkanka tłuszczowa wstrzykiwana jest w wybrane okolice ciała. Najczęściej przeszczep tkanki tłuszczowej stosuje się do powiększania ust czy wypełniania głębokich bruzd na twarzy.

Ilość wszczepianej tkanki jest wówczas niewielka i wynosi do kilkudziesięciu cm³. Efekty operacji nie są permanentne – na ogół część tkanki tłuszczowej wchłania się po upływie sześciu miesięcy.

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową miało swoje początki w latach 80. Metoda ta jednak od razu zyskała grono przeciwników, zwracających uwagę na możliwość tworzenia się w piersiach torbieli, zwapnień praz blizn tkankowych.

Okazało się także, że na poziomie badań profilaktycznych odróżnienie zwapnień spowodowanych rakiem piersi i przeszczepem tkanki tłuszczowej jest bardzo trudne.

Większość chirurgów plastycznych jest zgodna co do tego, że należy zachować daleko idącą ostrożność w przeprowadzaniu zabiegów powiększania piersi za pomocą przeszczepu tkanki tłuszczowej, z uwagi na to, że tego typu operacja plastyczna biustu może powodować problemy w diagnostyce nowotworów piersi.

Dotyczy to zarówno badania palpacyjnego, jaki i USG oraz mammografii. Rozwój aparatury stosowanej w diagnostyce raka piersi, zwłaszcza powstanie aparatów do cyfrowej mammografii, umożliwia obecnie lepsze rozróżnienie pomiędzy łagodnymi i złośliwymi zmianami w piersiach. Ponadto, ulepszeniu uległy również techniki chirurgiczne stosowane w przeszczepach tkanki tłuszczowej, umożliwiając uzyskanie lepszych wyników.

3. Ostrzykiwanie biustu kwasem hialuronowym

Podobnie jak usta, biust można również powiększyć stosując ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie ludzkim i odpowiada za wiązanie wody w naskórku. Związek ten jest stosowany w kosmetykach nawilżających. W medycynie estetycznej używa się go jako wypełniacza w formie żelu.

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym pozwala powiększyć piersi o jeden lub dwa rozmiary. Podobnie jak w przypadku powiększenia ust kwasem hialuronowym, efekt powiększenia nie jest trwały i ustępuje zwykle w czasie od 16 do 30 miesięcy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Jednorazowo do każdej piersi wstrzykuje się 100-150 ml kwasu hialuronowego. Potem piersi są masowane, żeby nadać im odpowiedni kształt. Oprócz powiększenia biustu, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym nadaje piersiom ładniejszy kształt i ujędrnia je.

Po zabiegu powiększania piersi przez kilka dni należy nosić elastyczny opatrunek, założony w klinice. Przez dwa tygodnie nie powinno się spać i leżeć na klatce piersiowej. Pacjentka powinna też unikać sauny, opalania i gorących kąpieli.

Dla podtrzymania efektu powiększania piersi, co kilkanaście miesięcy należy przyjmować pojedyncze zastrzyki z kwasem hialuronowym. Cena powiększania biustu tym sposobem waha się od 7 do nawet 14 tys. złotych, w zależności od kliniki. Kolejne zastrzyki uzupełniające to koszt ok. 500 zł.

3.1. Zalety powiększania biustu kwasem hialuronowym

Metoda uważana jest za bezpieczną i nie tak inwazyjną, jak operacja powiększenia piersi. Poza tym zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga obciążania organizmu narkozą. Efekt powiększenia piersi kwasem hialuronowym utrzymuje się przez około 16-18 miesięcy.

Żel całkowicie wchłania się po upływie dwóch lat, ale choć traci się efekt powiększenia, piersi są jędrniejsze i podniesione. Ogromną zaletą tej metody jest brak blizn.

Zabieg powiększania biustu nie jest polecany kobietom, którym zależy na długotrwałym powiększeniu piersi. Zaletą jest także krótki okres rekonwalescencji. Po zabiegu warto zaplanować dwutygodniowy odpoczynek i prowadzenie spokojniejszego trybu życia.

Kobieta w tym czasie powinna nosić sportowy biustonosz, unikać spania na brzuchu oraz podnoszenia ciężkich rzeczy. Nie można korzystać z sauny ani ciepłych kąpieli. W pierwszym tygodniu po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Kontrolna wizyta odbywa się po siedmiu dniach.

4. Operacja plastyczna biustu

Zanim zdecydujemy się na powiększenie biustu poprzez wykonanie operacji plastycznej i implantów, musimy przejść szereg badań. Decyzja o powiększeniu piersi powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Sam zabieg jest bardzo inwazyjny, dlatego należy się do niego dobrze przygotować.

4.1. Bezpieczne powiększanie piersi

Powiększanie biustu przy pomocy silikonowych implantów jest najskuteczniejszą metodą. Pozwala na powiększenie piersi nawet o 3 rozmiary. Jest to bezpieczna granica, której nie powinno się przekraczać. Operacje powiększania biustu uznawane są za jedne z bezpieczniejszych w medycynie estetycznej. Żeby jednak tak było powinien ją wykonywać doświadczony chirurg, używający bezpiecznych i certyfikowanych implantów.

4.2. Rodzaje implantów biustu

Podczas operacji powiększania biustu wykorzystuje się dwa rodzaje implantów piersiowych. Jedne wypełnione są żelem, inne roztworem soli fizjologicznej. Implanty żelowe wykorzystują specjalną substancję, która w dotyku przypomina typową tkankę, z której zbudowane są piersi.

W przypadku implantów wypełnionych solą fizjologiczną możliwe jest regulowanie implantu w ciągu 6 miesięcy od operacji. Służy do tego specjalny, usuwalny dren do napełniania implantu. Dzięki temu chirurg może dodawać lub usuwać nadmiar soli, regulując w ten sposób wielkość implantu.

4.3. Jak wygląda operacja powiększania piersi?

Operację powiększenia biustu wykonuje się na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. Zwykle trwa to ok. 2 godzin. Chirurg wykonuje nacięcia i formuje w tkance piersiowej kieszeń, w której umieszcza implant. Po zabiegu przez ok. 48 godzin pacjentka jest obolała i odczuwa duży dyskomfort. Piersi są wrażliwe i opuchnięte.

4.4. Przeciwwskazania do operacji biustu

Zabieg powiększania biustu nie jest przeznaczony dla wszystkich kobiet. Zanim dojdzie do operacji należy upewnić się, że wzrost piersi został zakończony. U kobiet biust rośnie nawet do 22. roku życia. Wykonywanie operacji piersi wcześniej jest niezalecane.

Przeciwwskazaniami do operacji powiększenia piersi mogą być też problemy natury psychicznej, takie jak nieakceptacja swojego ciała, a także błędne i nierealistyczne postrzeganie własnego ciała. Przed podjęciem decyzji warto też skonsultować się z psychologiem.

Inne przeciwwskazania to:

  • cukrzyca;
  • nieuregulowane ciśnienie;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • infekcje ropne skóry klatki piersiowej;
  • duszności.

4.5. Implanty piersi a lipoiniekcja

Obecnie nie mamy wystarczająco jasnych przesłanek, aby potwierdzić bezpieczeństwo zabiegu przeszczepienia tkanki tłuszczowej lub jego szkodliwość. Na pewno operacyjne powiększanie biustu z wykorzystaniem silikonowych protez jest zabiegiem bardziej inwazyjnym niż lipoiniekcja.

Przeszczep tkanki tłuszczowej do piersi ma jednak swoje wady. Komórki tłuszczowe pobrane z jednego miejsca i przeniesione w inne partie ciała ulegają w dość znacznym stopniu obumarciu.

Tkanka tłuszczowa wstrzyknięta do piersi w ilości potrzebnej do ich powiększenia (około 200 cm³ lub więcej) po obumarciu może nie tylko ulec resorpcji, ale prowadzić do powstawania cyst olejowych i zwapnień, które uniemożliwiają właściwą diagnostykę nowotworów piersi.

Ponadto, powiększenie piersi tkanką tłuszczową przebiega w kilku etapach i wymaga obecności nadmiaru tkanki tłuszczowej w innych miejscach ciała. Powiększanie biustu tą metodą nie daje natychmiastowych efektów, tak jak w przypadku wszczepienia silikonowych implantów.

Zaletą przeszczepiania tkanki tłuszczowej do piersi jest mniejsza inwazyjność zabiegu od operacji wszczepienia implantu. Przeszczep tkanki tłuszczowej pozwala na powiększenie piersi maksymalnie o jeden rozmiar miseczki biustonosza.

Przeszczepy tkanki tłuszczowej są efektywne w udoskonalaniu wyników rekonstrukcji piersi i w tuszowaniu niektórych niekorzystnych następstw powiększania piersi protezami. Dotyczy to zwłaszcza widocznego pofałdowania protez u bardzo szczupłych pacjentek.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze