Trwa ładowanie...

Powiększenie policzków

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów upiększających twarzy, jak np. modelowanie kształtu twarzy. Dość rzadko wykonywana operacja plastyczna twarzy to powiększenie i zaokrąglenie policzków, wykorzystujące specjalne silikonowe implanty policzków. Powiększenie policzków to zabieg kosmetyczny o niskiej urazowości, działa łagodnie, a u osób z równymi połówkami twarzy przywraca symetryczny, harmonijny wygląd. Implanty policzków wyraźnie odmładzają i poprawiają estetykę i kształt twarzy. Warto dowiedzieć się na czym polega ten zabieg plastyczny i czego można po nim oczekiwać.

Zobacz film: "Najczęściej wykonywane operacje plastyczne"

spis treści

1. Zabieg powiększenia policzków

Istotne znaczenie dla wyglądu mają wypukłości twarzy, charakterystyczne dla młodych. Z wiekiem zaokrąglenie policzków zmniejsza się, buzia staje się coraz bardziej płaska, kontury wyostrzają się. Efekt ten można korygować, stosując zabiegi odmładzające. Podczas konsultacji przed zabiegiem należy upewnić się, że są ku temu wyraźne wskazania, a zabiegi u zainteresowanej osoby będą uzasadnione, dając pożyteczne i harmonijne efekty.

Potencjalni pacjenci do powiększenia policzków to: osoby mające duże kości policzkowe i zbyt ostre rysy twarzy oraz osoby z niewyprofilowanym konturem twarzy. Przed operacją plastyczną pacjent powinien zapoznać się z wszystkim aspektami tego rodzaju zabiegów i wiedzieć, jakiego można spodziewać się efektu w konkretnym przypadku. Wskazówki dla pacjenta przed operacją implantacji policzków:

  • upewnij się, że chirurg jest doświadczony i przeszkolony w tej dziedzinie medycyny estetycznej,
  • porozmawiaj z chirurgiem na temat powikłań i zagrożeń związanych z operacją plastyczną,
  • zapytaj o zdjęcia przed i po operacji innych pacjentów,
  • zdecyduj się na operację tylko w znanym i polecanym miejscu.

2. Wszczepianie implantów policzków

Początkowy etap to konsultacje i omówienia oczekiwań co do przyszłego wyglądu. Jeśli są one realistyczne i uzasadnione, umawia się odpowiedni zabieg lub ich zestaw. Zabiegi dobiera się indywidualnie. Silikonowe implanty policzków dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Operacja wszczepienia implantów policzków może zostać wykonana w połączeniu z innymi zabiegami, np. z liftingiem twarzy, czoła, brwi, korektą powiek, bo silikonowe implanty policzków mogą zostać umieszczone przez otwór wykonany w celu danej procedury.

Jeśli operacja polega tylko na powiększeniu policzków, to nacięcie zostaje wykonane pod górną wargą na łączeniu tkanki z dziąsłami. Chirurg przez otwór wprowadza implant na wysokość kości policzkowych lub poniżej nich. Do każdego pacjenta kształt i wielkość implantu zostaje dobrana indywidualnie. Po umiejscowieniu go w odpowiednim miejscu nacięcie zostaje zszyte szwami, które same się rozpuszczają. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się w znieczulenie miejscowym i trwa około 40-60 minut. Operacje wszczepienia implantów policzkowych często są przeprowadzane w celu korygowania asymetrycznego kształtu twarzy wynikającego z wad wrodzonych lub urazów czy wypadków.

3. Powikłania pooperacyjne

Najczęściej po zabiegu chirurgicznym skóra jest napięta, spuchnięta, obolała oraz pojawia się obrzęk twarzy, który utrzymuje się do 10 dni. W tym czasie warto przykładać na twarz zimny kompres z lodu. Można stosować również środki przeciwbólowe w celu zmniejszenia dyskomfortu i bólu po zabiegu. Lekarz może podać zapobiegawczo antybiotyki. W okresie pooperacyjnym poruszanie wargami i mówienie może być bardzo utrudnione.

Po operacji chirurg szczegółowo informuje na temat pooperacyjnej opieki, ograniczeń dotyczących aktywności fizycznej oraz diety. Podczas pierwszych 2 tygodni pacjent musi spać na wznak. Okres rekonwalescencji zazwyczaj wynosi 10-14 dni, ale po tygodniu opuchlizna powinna już zejść.

Powikłania operacji wszczepienia implantów w policzki to:

  • Krwawienie pooperacyjne - ryzyko krwawienia zwiększa się przez spożycie środków przeciwbólowych i witaminy E.
  • Infekcje - wszystkie operacje plastyczne mogą być przyczyną zakażeń. W tej operacji otwór wykonuje się w jamie ustnej, gdzie znajdują się różne bakterie i pomimo zapobiegawczych antybiotyków może dojść do infekcji. Jeśli tak się stanie implant zostaje usunięty i może zostać ponownie umieszczony dopiero po kilku miesiącach.
  • Naruszenie nerwów - twarzowe implanty umieszcza się blisko nerwów czuciowych. Podczas operacji nerwy są chronione, ale implant może się przesunąć. W takiej sytuacji nerw zostaje drażniony albo całkowicie uszkodzony, wskutek czego pojawia się ból lub drętwienie określonej części twarzy.

Operacja plastyczna jest stosunkowo prosta i bezpieczna, lecz jak każdy inny zabieg może nieść ze sobą pewne zagrożenie. Koszt powiększenia policzków wynosi od 3000 do 7000 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.