Trwa ładowanie...

Poznaj korzystny wpływ retinoidów na skórę

Korzyści wynikające ze stosowania kosmetyków zawierających w składzie retinoidy zostały potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Odnotowano, że wykazują one silne właściwości typu „anti-age” i mogą redukować objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki czy przebarwienia.

spis treści

1. Czym są retinoidy i jaki wywierają wpływ na skórę?

Retinoidami określamy substancje stanowiące pochodne witaminy A, tj. retinol, kwas retinowy czy beta-karoten. Substancje te wykazują wielokierunkowe działanie, a najbardziej godną uwagi spośród nich jest retinol. Składnik ten stymuluje odnowę komórkową i zwiększa produkcję kolagenu w obrębie głębokich partii skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Beta-karoten neutralizuje wolne rodniki powstające w obrębie skóry na skutek działania promieniowania UV oraz zanieczyszczeń środowiska. Związki te prowadzą do przyśpieszenia procesów starzenia skóry, a także uszkadzają komórki zlokalizowane w jej obrębie. Z kolei kwas retinowy wykazuje właściwości złuszczające skórę. Związek ten doskonale zwalcza stany zapalne występujące w jej obrębie.

2. Korzyści wynikające ze stosowania kosmetyków z retinoidami

Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że kosmetyki zawierające retinoidy mogą redukować zmarszczki mimiczne i spłycać głębokie bruzdy nosowo-wargowe. Jest to związane z intensywnym pobudzeniem procesów odnowy komórkowej w obrębie skóry poddanej działaniu tych substancji. Poza tym, kosmetyki zawierające retinoidy stanowią doskonałą prewencję powstawania zmarszczek, gdyż hamują reakcje rodnikowe odpowiadające za przyśpieszenie procesów starzenia skóry.

Warto wiedzieć, że retinoidy stanowią również skuteczną metodę leczenia trądziku. Substancje te redukują jeden z czynników odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych przy trądziku, tj. nadmierne rogowacenie skóry.

Właściwości keratolityczne retinoidów mogą przyczynić się do redukcji przebarwień zlokalizowanych w obrębie naskórka. Może to także zredukować problem nadmiernej suchości skóry.

Należy jednak pamiętać o tym, że optymalne efekty działania kosmetyków z retinoidami uzyskuje się mniej więcej po trzech miesiącach od momentu rozpoczęcia ich stosowania.

Warto również wiedzieć o tym, że ich stosowanie może powodować uwrażliwienie skóry na słońce oraz wystąpienie podrażnień w jej obrębie. Ze względu na właściwości teratogenne nie zaleca się stosowania kosmetyków z retinoidami w przypadku kobiet ciężarnych.

Bez wątpienia, retinoidy to grupa związków chemicznych posiadająca zbawienny wpływ na skórę człowieka. W trakcie ich stosowania warto jednak mieć na uwadze zalecenia producenta, gdyż związki te mogą również powodować wystąpienie negatywnych skutków ubocznych.

Mgr Joanna Hirszler
Poznaj korzystny wpływ retinoidów na skórę
Poznaj korzystny wpływ retinoidów na skórę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.