Trwa ładowanie...

Problemy z dłońmi i stopami

Avatar placeholder
Joanna Krocz 27.04.2021 16:21
Problemy z dłońmi i stopami
Problemy z dłońmi i stopami

Dłonie i stopy są wizytówką ciała, dlatego należy o nie dbać i systematycznie pielęgnować. Niekiedy stopy puchną, pojawia się pękająca skóra na stopach, a dłonie są szorstkie i przemęczone. Do innych dolegliwości związanych z dłońmi i stopami należą: nadmierna potliwość, odciski, modzele, haluksy, kurzajki, grzybica, wrastające paznokcie oraz ostrogi piętowe. Jeśli problemy z dłońmi i stopami to defekty tylko kosmetyczne, warto wykonywać zimne kompresy i stosować kąpiele w olejkach. Masaż relaksujący stóp oraz prawidłowa pielęgnacja stóp i dłoni wpłyną na ich wygląd i kondycję. Niektóre problemy z dłońmi i stopami należy leczyć u dermatologa.


Zadbane paznokcie
Zadbane paznokcie [2 zdjęcia]

Na zdrowy stan paznokci wpływa przede wszystkim odpowiednia dieta.

zobacz galerię

Pod wpływem długotrwałego tarcia lub ucisku na naskórek, zaczyna on narastać, lecz zamiast się złuszczać obumiera z powodu niedokrwienia. W wyniku tego procesu na stopach tworzą się bolesne i nieatrakcyjne odciski. W zależności od umiejscowienia można podzielić je na modzele i nagniotki. Modzelami określamy niesymetryczne obszary zrogowaciałego naskórka o żółtej barwie i miękkiej strukturze. Powstają wskutek nierównego rozkładania się ciężaru na stopie, np. w wyniku noszenia obuwia na obcasach. Tworzą się również od przeciążenia spowodowanego otyłością i w wyniku nieprawidłowego chodu. Nagniotki to niewielkie, twarde zmiany zlokalizowane przeważnie na palcach, a dokładniej na stawach i powierzchniach stycznych. Tworzą się w wyniku noszenia źle dobranego, za małego obuwia.

Jeśli odciski na stopach są niewielkie, można spróbować usunąć je samodzielnie. W aptece są do wyboru różne preparaty w formie płynów, żeli lub plastrów. Plastry, zwykle oparte na kwasie salicylowym lub mlekowym, zmiękczają zmienione miejsca i przynoszą natychmiastową ulgę. Modzele można zetrzeć specjalną tarką, ale wcześniej trzeba wymoczyć stopy w ciepłej wodzie. Nie wolno używać do ścinania nożyków, bo łatwo się zranić i doprowadzić do zakażenia. Należy unikać pumeksu, który długo używany staje się siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze