Trwa ładowanie...

Przekłuwanie języka

Avatar placeholder
15.07.2013 14:55
Przekłuwanie języka
Przekłuwanie języka

Piercing to ostatnio bardzo modna forma ozdabiania ciała, która polega na przekłuwaniu różnych części ciała – języka, pępka, brwi, brody. Piercing ciała wykonują zazwyczaj nastolatki lub osoby bardzo młode. Przekłuwanie języka to obecnie jedna z najpopularniejszych form ozdabiania ciała. Kolczyk w języku jest zazwyczaj zakończony dwiema okrągłymi kuleczkami. Dla wielu osób przekłuwanie języka jest manifestacją seksualności i atrakcyjności, należy jednak pamiętać, że może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

1. Piercing języka

Kolczykowanie ciała – piercing – staje się coraz bardziej popularne, niezależnie od płci i grupy wiekowej. Kiedyś kolczyki kojarzone były głównie z damskimi ozdobami uszu, dziś są obecne również w nosach, brwiach, sutkach, a nawet genitaliach u obydwu płci. Z psychologicznego punktu widzenia moda ta przedstawiona jest, podobnie jak tatuaże, jako potrzeba silnego zwrócenia na siebie uwagi lub wyrażenia buntu przeciwko normom społecznym. Podkreśla się również bliskie powiązanie piercingu i tendencji do samookaleczeń. Tradycja dużej liczby kolczyków pochodzi spoza zachodniego kręgu kulturowego, ale globalizacja i dyfuzja kultur sprawia, że stała się ona popularna również wśród społeczeństw Zachodu.

Jednym z miejsc, gdzie piercing wzbudza największe kontrowersje jest bez wątpienia język. Dzieje się tak ze względu na bardzo głęboką ingerencję w powłokę ciała oraz naruszanie miejsca uznanego za bardzo delikatne. Niemniej, przekłuwanie języka i kolczyk w języku przestały być już tematem tabu i stały się coraz bardziej akceptowalnym zachowaniem. Widok często bardzo atrakcyjnych i ozdobnych kolczyków w języku staje się w rezultacie coraz bardziej powszechny, a kuliste, srebrne główki wystające głównie z damskich ust są uznawane za manifestację energii i agresywnej seksualności. Piercing języka z popkultury przechodzi stopniowo do społeczeństwa.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Powikłania po przekłuciu języka

Niezależnie od oceny estetycznej kolczyków w języku, konieczne jest zwrócenie uwagi na aspekt zdrowotny wszystkich rodzajów piercingu, a w szczególności przekłuwania języka. Należy mieć świadomość, że skutkuje to powstaniem otwartej rany, która jest mocno narażona na działanie wszelkiego rodzaju bakterii, w tym zawartych w pożywieniu. Piercing może prowadzić do infekcji, które ze względu na mocne unerwienie języka i jego delikatny charakter bywają bardzo groźne. Nawet specjalne kolczyki do języka nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa tego narządu mowy. Nie można zapomnieć również o samym procesie piercingu, który wymaga zastosowania wyjątkowych środków ostrożności.

Jeszcze kilka lat temu kolczyk w języku wydawał się niesamowitą ekstrawagancją, charakterystyczną głównie dla osób zjednoczonych w najbardziej ekstremalnych grupach lub subkulturach. Dzisiaj przekłucie języka stanowi rodzaj mody, która dosięga nie tylko nastolatków. Przed podjęciem decyzji o piercingu języka, warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw, by zabieg, który w założeniu powinien być upiększający, nie stał się źródłem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zakażenia czy infekcje. Stosowanie się do zasad mody, która być może niedługo będzie passé, wiąże się w tym przypadku z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Infekcji nie należy lekceważyć, konieczne jest podjęcie leczenia. Niekiedy należy również zastosować zabiegi, jakie obejmuje stomatologia estetyczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.