Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Quady

Avatar placeholder
29.09.2021 15:58
Quady
Quady (Pixabay)

Quady to bardzo popularne pojazdy czterokołowe, które pozwalają na jazdę po trudnym terenie. Dla osób, które potrafią kierować motocyklem, technika jazdy quadem jest bardzo prosta, ponieważ te dwa pojazdy mają ze sobą wiele wspólnego – quady można określić jako motocykle na czterech kołach. Istotną rzeczą jest jednak fakt, że status prawny tych pojazdów nie jest do końca uregulowany i wiele osób decyduje się na kupno bez znajomości podstawowych zasad ich użytkowania. Można już właściwie mówić o modzie na quady, które coraz częściej daje się dzieciom w ramach prezentu komunijnego. Czy quad dla dzieci to dobry pomysł?

spis treści

1. Co to są quady?

Quad, nazywany również wszędołazem lub ATV (od ang. all-terrain vehicle) jest pojazdem poruszającym się na czterech kołach. Sprzęt ten znalazł zastosowanie zarówno w sporcie, rolnictwie, jak i w rekreacji. Dodatkowo, pojazd ten wykorzystywany jest przez służby wojskowe i ratownicze.

Jeśli chodzi o budowę mechaniczną, widać wyraźną analogię z motocyklami, z którymi quady dzielą silnik. Istotną różnicą jest jednak napęd na cztery koła, który dominuje w tych pojazdach. Dzięki temu posiadają one bardzo dobre właściwości jezdne, szczególnie związane z jazdą terenową. Dlatego też ich idealnym przeznaczeniem są wszelkiego rodzaju wyprawy terenowe, a nawet najdziksze ostępy leśne. Jazda quadem nie jest jednak całkowicie bezproblemowa, jak mogłoby się wydawać. Należy zdać sobie sprawę, że wyjazd na ciężką wyprawę bez odpowiednich umiejętności jest wysoce ryzykowny, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę relatywnie dużą moc i niską masę pojazdu.

2. Jazda quadem

Decydując się na poruszanie się quadem, warto poznać kilka podstawowych zasad dotyczących jazdy. Technika jazdy quadem jest bardzo podobna do techniki jazdy motocyklem, stąd osoby z doświadczeniem motocyklowym na pewno dużo szybciej opanują ten pojazd. Generalnie, kluczem jest odpowiednie balansowanie ciałem oraz umiejętne obchodzenie się z pedałem gazu i hamulcem. Balans ciała szczególnie przydatny jest podczas ostrych zjazdów w dół i podjazdów pod górę. Podobnie rzecz ma się z pokonywaniem ostrych zakrętów. Przenoszenie masy ciała w przód, tył i na boki skutecznie niweluje ryzyko upadku lub błędów, szczególnie przy nieostrożnym dawkowaniu gazu i zbyt mocnym korzystaniu z hamulca.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2.1. Bezpieczeństwo jazdy quadem

Jazda quadem wymaga również zastosowania szczególnych warunków bezpieczeństwa. Najbardziej na kontuzję narażone są nogi. Nigdy nie należy wystawiać ich poza obrys pojazdu. Grozi to wciągnięciem przez tylną oponę, co może spowodować skręcenie kostki i konieczność rehabilitacji, lub uderzeniem o pieniek lub gałąź, czego konsekwencje mogą być równie bolesne. Podczas jazdy quadem nie można również podpierać się nogami, które zawsze powinny spoczywać na podnóżkach. Pozostałe manewry to w dużej mierze kwestia praktyki, należy jednak mieć świadomość, że quad może osiągać prędkość nawet 130 kilometrów na godzinę, więc warto podejść z pokorą i być świadomym własnych umiejętności. Bezpieczeństwo jazdy zwiększają specjalne akcesoria do quadów, dlatego warto przemyśleć ich zakup i dzięki temu odczuwać większy komfort.

3. Quady dla dzieci

Quady stają cię coraz popularniejsze i można odnieść wrażenie, że ten trend przy obecnych uwarunkowaniach prawnych będzie się utrzymywał. Z drugiej strony łatwość nabycia quada sprawia, że po wszędołazy sięgają coraz młodsi użytkownicy. Przed zakupem oraz przy późniejszym użytkowaniu warto jednak zdać sobie sprawę, że quad nie jest zabawką, nawet jeśli mamy na myśli specjalne quady dla dzieci, więc należy się do jazdy odpowiednio przygotować. Trzeba wpoić dziecku możliwe konsekwencje jazdy na quadzie i zakazać jego użytkowania bez wiedzy osoby dorosłej. Zawsze, gdy dziecko wsiada na pojazd, powinien mu towarzyszyć człowiek dorosły - może być to tata, mama bądź specjalny instruktor. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że pojazd powinien posiadać specjalne ubezpieczenie OC, a także być zarejestrowany w wydziale komunikacyjnym. Pamiętajmy o zasadzie, by nigdy nie puszczać malca na samotne przejażdżki po jezdni czy zwykłej drodze. Dlaczego? Ponieważ, gdy dojdzie do wypadku dziecka, który sam w sobie jest dla rodziców największą karą, rodzic poniesie odpowiedzialność karną. Nie należy również zapominać, że jazda na quadzie nie wszędzie jest dozwolona. Przed przejażdżką warto sprawdzić, czy nie grozi nam mandat za jazdę w danym miejscu. Rodzice, których dziecko ma quada powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas użytkowania tego pojazdu przez pociechę.

Osoba poruszająca się quadem, bez względu na wiek, zawsze powinna być ubrana w odpowiedni sposób. Sam pojazd to nie wszystko. Ważne są również odpowiednie akcesoria, które należy na siebie włożyć. Jednym z najważniejszych elementów stroju osoby poruszającej się na wszędołazie jest kask. Dodatkowo, kierowca powinien mieć na sobie wysokie buty, gogle, a także ochraniacze na kolana i łokcie.

4. Quad jako prezent na komunie

Quad stał się na przestrzeni ostatnich lat szczególnie pożądanym prezentem komunijnym czy urodzinowym. W oczach wielu dzieci czterokołowiec jawi się jako źródło ogormnej radości, wspaniałej zabawy, a także jako narzędzie rozwijające refleks, koordynację ruchową czy motorykę. Dzieciaki uwielbiają opowiadać swoim rówieśnikom o swoich nowych nabytkach i jest to kolejny powód, dla którego quad jest przedmiotem pożądania. Co ciekawe, również w opinii wielu dorosłych wszędołaz stanowi doskonałą formę prezentu. Niektórzy dorośli mają ogromną nadzieję, że quad dla dziecka stanie się początkiem pasji motoryzacyjnej, możliwością realizowania wspaniałych przygód, sposobem na dostarczenie frajdy. Jedną z głównych pobudek, jakimi kierują się osoby kupujące quady dla dzieci jest świadomość, że z pewnością któreś z przyjaciół dziecka dostanie taki prezent, a wtedy może się ono poczuć gorsze, jeśli również nie dostanie takiego pojazdu.

Czy warto zdecydować się na zakup takiego prezentu komunijnego? Ostateczną decyzję pozostawiamy wam, warto jednak zdawać sobie sprawę, że kwestię tę należy zawsze dokładnie omówić z rodzicami dziecka. Pozwalając maluchowi na jazdę quadem bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, a samo dziecko wystawiamy na duże niebezpieczeństwo.

5. Quad i jego wady

Osoba, która decyduje się na kupno quada, którego użytkownikiem ma się stać dziecko, powinna zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie z tego wynikają. Jazda quadem wiąże się nie tylko z niewielkimi obrażeniami i obtarciami. Wypadek na quadzie może być bardzo poważny w konsekwencjach i doprowadzić do poważnego urazu głowy, urazu kolan, urazu kończyn dolnych i kończyn górnych. Dzieci w rzeczywistości mają bardzo mało wyobraźni, jeśli chodzi o konsekwencje szybkiej jazdy po trudnym terenie. Nie domyślają się, że na wertepach pojazd może wypaść z trasy, uderzyć w drzewo lub się przewrócić, powodując urazy ciała. W trakcie jazdy quadem może dojść również do wypadku komunikacyjnego. Co ciekawe, tych z udziałem dzieci na przestrzeni ostatnich lat jest coraz więcej. Można się domyślić, jakie będą konsekwencje takiego wypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę szybkość pojazdu i jego wagę, a następnie porównamy ją z wagą dziecka.

6. Co mówią przepisy prawne na temat jazdy quadem?

W ciągu kilku ostatnich lat zanotowano wiele wypadków z udziałem dzieci prowadzących quady. Trzeba pamiętać, że ośmiolatek nie potrafi prowadzić i może mieć poważne problemy z opanowaniem pojazdu. Nawet jeśli rodzice zabronią mu przekraczać daną prędkość, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i tak to zrobi. Większość z nas słyszała z pewnością o wypadku, do którego doszło w 2017 roku. Nieopodal Krakowa, w miejscowości Mogilany, 14-letni kierowca quada śmiertelnie potrącił 72-latka.

"O godzinie 14 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w Mogilanach 14-latek jadący quadem na drodze szutrowej, potrącił 72-letniego mieszkańca Mogilan. Mężczyzna w wyniku odniesionych obrażeń zmarł" - taką informację podała wówczas Barbara Szczerba z Powiatowej Komendy Policji w Krakowie.

Mimo ostrzeżeń policji czy straży dzieci, często bez zgody dorosłych wsiadają na pojazd. Inne wsiadają na quada za przyzwoleniem rodziców. Co mówią przepisy prawne na temat jazdy tymi pojazdami?

Okazuje się, że w świetle przepisów prawnych pierwszą grupę quadów stanowią pojazdy lekkie, czyli czterokołowce lekkie. Ich waga nie może przekraczać trzystu pięćdziesięciu kilogramów. Do ich prowadzenia konieczne jest prawo jazdy kategorii AM, które można uzyskać po ukończeniu czternastego roku życia.

Cięższe pojazdy czterokołowe, o masie do pięciuset pięćdziesięciu kologramów (ukierunkowane na przewóz ładunków) lub o masie czterystu kilogramów (ukierunkowane na przewóz ludzi) wymagają posiadania prawa jazdy kategorii B1 lub B. Kierowca prowadzący te pojazdy musi mieć skończone osiemnaście lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze