Relaksacyjny masaż stóp
Kondycja stóp ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, dlatego warto zadbać o ich odprężenie po stresującym dniu. Wykonanie prawidłowego masażu stóp nie jest trudne, a przynosi natychmiastowe korzyści dla spiętych mięśni. Stojąca praca sprawia, że wieczorem stopy są obolałe i spuchnięte, więc potrzebują masażu, który wprowadzi nogi, a przy okazji resztę ciała, w stan głębokiego odprężenia.
1. Przygotowania do masażu stóp
Zanim zaczniesz masaż stóp, zamocz je w ciepłej wodzie na 5-10 minut. Do kąpieli możesz dodać olejki zapachowe. W ten sposób oczyścisz i rozgrzejesz stopy, a pachnące olejki pomogą ci się odprężyć. Po zakończeniu zabiegu wysusz nogi ciepłym ręcznikiem. Następnie połóż się i rozluźnij ciało. Stopa i noga powinny być oparte o stół do masażu, sofę lub łóżko albo o osobę wykonującą masaż. Noga, która w tym momencie nie jest masowana powinna pozostać zawinięta w ręcznik, aby jak najdłużej zachować ciepło. Do zabiegu możesz użyć specjalnego olejku do masażu lub balsamu. Rozgrzej dłonie ciepłą wodą i natrzyj kosmetykiem powierzchnię stopy i nogę aż do kostki. Stopę rozgrzejesz za pomocą kilku prostych ćwiczeń rozciągających – ruszaj stopą w górę, w dół i zataczaj kółka. Jedna ręka powinna podtrzymywać piętę, a druga zabezpieczać staw skokowy. Połóż stopę na równej powierzchni i ściśnij obiema dłońmi, zaczynając od palców i poruszając się w kierunku kostek, a następnie w odwrotnym kierunku. Jedną ręką chwyć stronę wewnętrzną stopy, a drugą – stronę zewnętrzną. Następnie, zamiast ściskania, spróbuj przekręcać stopę w obie strony, zaczynając od palców u stóp, a kończąc na kostkach, i w drugą stronę. Jedna ręka powinna znajdować się na stronie wewnętrznej stopy, a druga na stronie zewnętrznej.
2. Jak wykonać masaż stóp?
Stopa powinna być już rozgrzana, możesz więc zabrać się do masażu nóg. Za pomocą palców obu rąk wykonaj masaż zewnętrznej części stopy, a za pomocą kciuków – strony wewnętrznej. Znów zacznij od palców i poruszaj się w kierunku kostek – i z powrotem. Postaraj się znaleźć wgłębienia między kośćmi i ścięgnami i skup się na nich podczas masażu leczniczego. Nie zapomnij o wymasowaniu okolic kostki i palców. Znajdź miejsce, gdzie zginają się palce u stóp (stawy śródstopno-paliczkowe), umieść palce rąk na górze stopy, a kciuk pod spodem i masuj okrężnym ruchem kolejne palce. Zaczynając od najmniejszego palca stopy, umieść palce wskazujący i środkowy na górze stopy, a kciuk od spodu i masuj palec od jego podstawy w kierunku czubka, a następnie zatocz palcem okrąg. Na koniec delikatnie pociągnij palec i przejdź do masażu kolejnego palca stopy, dopóki nie zakończysz masażu największego palca. Następnie umieść palce rąk w odstępach między palcami stóp – możesz zacząć od spodu stopy lub od góry. Wykonaj kilka delikatnych ruchów do przodu i w tył, a następnie umieść palec wskazujący na górze, a kciuk pod spodem odstępu między palcami stóp i delikatnie masuj każdy kolejny odstęp i głaszcz go, przesuwając palce rąk w swoim kierunku.
Przejdź do masażu relaksacyjnego podeszwy stopy. Zacznij od wykonania okrężnych ruchów na powierzchni dużego palca, a następnie zajmij się górą i dołem stopy, a także jej bokami. Aby zwiększyć intensywność masażu, do wykonania zabiegu użyj kostek, którymi można ugniatać spód stopy. Następnie, wykonaj odprężający masaż, umieszczając palce rąk na stronie zewnętrznej stopy, a kciuki na stronie wewnętrznej i zaczynając od palców, przemieszczaj się miarowo w kierunku kostek.