Rower stacjonarny
Dla wielu ludzi rower stacjonarny jest jedynym sposobem na wykonywanie ćwiczeń. Jest to bardzo wygodne, gdyż dzięki rowerowi możemy trenować w domowym zaciszu. W efekcie oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Jeśli zakupisz rower stacjonarny do domowego użytku, nie będziesz musiała wydawać pieniędzy na karnety do siłowni, dojazdy i wszystkie związane z tym koszty. Trening w domu nie wymaga również specjalnego stroju, a ćwiczyć można w każdej wolnej chwili. Jazda na rowerze stacjonarnym świetnie działa na układ krążenia i mięśnie nóg.
1. Jak wybrać rower stacjonarny?
Jeśli chcesz zakupić rower treningowy, ważne jest, abyś wiedział, że istnieją dwa jego rodzaje: rower w pozycji pionowej oraz półleżącej. Oba te typy mają swoje wady i zalety. Większość z nas kojarzy tylko jeden typ roweru, a mianowicie ten, który przypomina rower klasyczny. Leżący rower treningowy jest zupełnie inny od tradycyjnego. Pedały z leżącego roweru treningowego są umieszczone z przodu maszyny, a nie na dole, jak w rowerze pionowym.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Na wysokość korekty, czyli czy możemy modyfikować ustawienia siedzenia i pedałów. Ważne również, aby siedzenie było wygodne. Pedały przy rowerze powinny być łatwe w obsłudze i zapewniać wygodę. Dobrze, jeśli posiada on pulsometr oraz monitor serca.
To, jaki rower treningowy wybierzesz, zależy od twoich indywidualnych preferencji. Najlepiej, jeśli odwiedzisz kilka sklepów, porównasz ceny i wypróbujesz poszczególne modele. Jeżeli już będziesz miał upatrzony model, możesz go zamówić w sklepie internetowym, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę pieniędzy.
Rower treningowy możesz zakupić już w kwocie 300 złotych, jeśli jednak stać cię na droższy, to warto poświęcić kilka dodatkowych złotych, gdyż będzie ci on dłużej służył. Na rynku dostępne są również modele składane, więc jeśli narzekasz na brak miejsca, możesz zakupić taki właśnie model. Sprawdź również okres gwarancji na wypadek, gdyby coś się wydarzyło.
2. Korzyści z posiadania roweru treningowego
Rower stacjonarny umożliwia doskonały trening układu krążenia. Wykazano, że regularny trening z użyciem roweru zmniejsza ryzyko otyłości i związanych z nią chorób serca oraz cukrzycy. Regularne ćwiczenia mogą poprawić nie tylko stan naszego zdrowia, ale również przyczynić się do spadku wagi. Jeśli nie lubisz biegać, nie masz czasu na poranny jogging albo peszy cię ćwiczenie pośród ludzi, to domowy rower treningowy jest doskonałym rozwiązaniem.
Ponadto ćwiczenia na rowerze stacjonarnym wykonywać może każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Trenować mogą nawet osoby po przebytym zawale serca. Dla nich jest to forma rehabilitacji. W zależności od tego, jak często ćwiczymy i z jaką intensywnością, możemy uzyskać różne rezultaty. Niektórym wystarczy ogólna poprawa kondycji i wydolności serca i płuc. Dla innych ważne jest spalanie tłuszczu, wzmacnianie mięśni nóg i kształtowanie sylwetki.
Niepodważalnymi zaletami posiadania własnego roweru treningowego są:
- oszczędność czasu i pieniędzy,
- możliwość ćwiczenia w późnych godzinach,
- samodzielny trening w przyjaznym otoczeniu.