Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Rozstępy - problem, którego trudno się pozbyć. Charakterystyka, przyczyny, likwidacja rozstępów

Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami jest usuwanie ich za pomocą zabiegów laserowych
Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami jest usuwanie ich za pomocą zabiegów laserowych (123rf.com)

Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w następstwie znacznego, gwałtownego przybrania na wadze lub nagłej utraty wagi. Z problemem tym boryka się spora rzesza kobiet. Czy rozstępy można zlikwidować? Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu nawilżaniu oraz wygładzaniu naskórka. Dodatkowo, niezbędne jest dostarczanie konkretnych witamin i składników mineralnych. Najskuteczniejszą metodę w walce z rozstępami stanowi laseroterapia.

spis treści

1. Charakterystyka i przyczyny rozstępów

Rozstępy są zaburzeniami włókien elastynowych skóry właściwej, przypominającymi blizny. Charakterystyczne wrzecionowate pasma mogą pojawić się na naszej skórze wskutek szybkiego tycia lub chudnięcia. Nagła zmiana powoduje pęknięcie kolagenu i elastyny, substancji które wspierają naszą skórę. W miarę gojenia się skóry mogą pojawić się rozstępy, które początkowo wyglądają jak rozdarcia naskórka. U większości z nas rozstępy widoczne są na skórze brzucha, pośladków, ud, piersi. U sportowców dodatkowo zauważyć je można na ramionach, klatce piersiowej lub pod pachami.

Świeże rozstępy zazwyczaj są koloru różowego, czerwonego, fioletowego lub ciemnobrązowego (jest to uzależnione od koloru naszego skóry). Pojawienie się ich może powodować nieprzyjemne odczucia takie jak świąd naskórka.

Zobacz film: "Rozstępy coraz częstsze u nastolatek. Lekarz apeluje do matek"

Rozstępy mogą pojawić się na skórze wskutek ciąży. Są również nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, kiedy to młody człowiek doświadcza gwałtownych skoków wzrostu. Zaburzenia hormonalne także mogą przyczynić się do pojawienia się tej choroby skóry. Są one sporym problemem dla kobiet. Jak pokazują statystyki, rozstępy są problemem około dziewięćdziesięciu procent kobiet.

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów na skórę może skutkować pojawieniem się rozstępów. To bardzo częsty problem osób dotkniętych zespołem Cushinga, zespołem Marfana. Drugie schorzenie jest chorobą genetyczną, która dotyczy tkanki łącznej z grupy fibrylinopatii, charakteryzująca się dużą zmiennością fenotypową.

Przyczyny rozstępów to prawdopodobnie także geny – córki kobiet, które miały rozstępy, mają większe szanse na to, że u nich się także pojawią.

Reasumując, rozstępy zazwyczaj pojawiają na skutek:

  • zmian hormonalnych,
  • ciąży,
  • nagłej utraty wagi w krótkim czasie,
  • nagłego wzrostu wagi w krótkim czasie,
  • predyzpozycji genetycznych,
  • zaburzeń funkcjonowania tkanki łącznej,
  • szybkiego wzrostu u nastolatków,
  • uprawianie pewnych aktywności, np. kulturystyki, sportów siłowych.

Jak podkreśla specjalistka, Izabela Lenartowicz, lekarz medycyny estetycznej, na problem rozstępów narażeni są również sportowc, kulturyści. W przypadku osób trenujących siłowo, czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się zmian jest szybki wzrost masy mięśniowej oraz stosowanie niektórych środków, np. odżywek białkowych. Zmiany dotyczące naszej wagi mogą doprowadzić do nadmiernego rozciągania się skóry, zniszczenia włókien kolagenowych, co skutkuje pojawieniem się nieestetycznych rozstępów.

2. Jak zapobiegać rozstępom?

Problem z rozstępami polega na tym, że bardzo trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza gdy z czerwonych lub purpurowych staną się białe. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zapobieganie rozstępom. W tym celu należy unikać gwałtownych wahań wagi. Niekorzystne jest zarówno gwałtowne tycie, jak i drastyczny spadek masy ciała w wyniku stosowania drakońskich diet i niezdrowego odchudzania. Niezwykle ważne jest również nawilżanie skóry, zwłaszcza w czasie ciąży i w okresie zmian hormonalnych podczas dojrzewania.

Nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i jędrna, przez co jest mniej podatna na powstawanie rozstępów. Bardzo pomocna pod tym względem jest również aktywność fizyczna, a także masaże. Podczas masaży warto stosować odpowiednie kosmetyki, które są w tym czasie najlepiej wchłaniane, a przez to również skuteczniejsze. Ponadto korzystne mogą się okazać pewne zmiany w jadłospisie. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w cynk, który uczestniczy w syntezie kolagenu i korzystnie wpływa na kondycję skóry.

3. Domowe sposoby na rozstępy

W przypadku pojawienia się rozstępów niezbędne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, gdyż jedynie wczesna postać rozstępów dobrze na nie reaguje. Domowe sposoby na rozstępy, których skuteczność udało się potwierdzić w badaniach, to między innymi:

  • olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, ale tylko we wczesnej fazie;
  • kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej jest składnikiem wielu kremów o właściwościach;
  • odmładzających. Może również zwalczać rozstępy poprzez zwiększanie produkcji kolagenu w skórze. Kremy o najwyższych stężeniach tego kwasu stosowane są w gabinetach kosmetycznych;
  • witamina C – podawana w formie suplementów diety korzystnie działa na skórę. Najwyższą skuteczność osiąga się, łącząc witaminę C i krem na rozstępy;
  • retinoidy – pochodne witaminy A, wchodzą w skład kremów i leków, których działanie polega na zwiększeniu produkcji kolagenu i poprawieniu elastyczności skóry. Preparatów tych nie należy jednak stosować w ciąży, gdyż są one szkodliwe dla prawidłowego rozwoju płodu

Decydując się na zakup kosmetyków na rozstępy, warto zwrócić uwagę na to, czy produkty te zawierają składniki wpływające pozytywnie na naturalne właściwości elastyny oraz kolagenu, ale również substancje takie jak witamina E, krzem, pantenol czy pirogronian sodowy. Ten ostatni aktywuje fibroblasty i sprzyja odbudowywaniu komórek naskórka.

4. Rozstępy a zabieg laserowy

Rozstępy są bardzo uciążliwym kłopotem, którego trudno się pozbyć. Nawet najskuteczniejsze metody nie są w stanie całkowicie usunąć rozstępów. O najskuteczniejszych metodach zwalczających rozstępy opowiedziała nam specjalistka w dziedzinie medycyny estetycznej, Izabela Lenartowicz.

"Nie ma takiej możliwości, usunąć rozstępy w 100 procentach. Nawet, jeśli pozbylibyśmy się ich operacyjnie, pozostaną delikatne blizny na ciele. Można je natomiast rozjaśnić za pomocą peelingów, ostrzyknąć specjalnym preparatem lub wygładzić, aby stały się mniej widoczne. W celu usunięcia powstałych rozstępów można zastosować laser, mezoterapię mikroigłową lub igłową, a także peelingi chemiczne: średniogłębokie i głębokie" - przekonuje ekspertka.

Zabiegi laserowe stanowią najskuteczniejszą metodę walki z tym problemem. Ta metoda na rozstępy, sprawdza się również w ich zaawansowanej fazie, gdy z czerwonych stają się białe. Laser stymuluje produkcję kolagenu, który przy powstawaniu rozstępów zostaje uszkodzony, a także leczy rozszerzone naczynia krwionośne, odpowiadające za zaczerwienienie. Kuracja z zastosowaniem lasera wymaga zazwyczaj od 3 do 6 sesji.

Spektakularne efekty można uzyskać również po zastosowaniu tzw. metody skojarzonej. W tym celu specjaliści zalecają zastosowanie zabiegów ostrzykiwania specjalnym preparatem na cellulit. Skuteczną metodą jest również połącznie ostrzykiwania z cellulogią - masażem mechanicznym pod ciśnieniem. Cellulogia - masaż mechaniczny pod ciśnieniem. W trakcie tego zabiegu specjalista masuje skórę pacjenta przy pomocy specjalnej głowicy kielichowej wyposażonej w sześć ruchomych rolek podłączonej do ssącej rury.

Osoby zmagające się z rostępami powinny stosować również odpowiednią dietę, a także pić specjalne koktajle witaminowe. Połączenie tych dwóch metod pozwala wyeliminować opuchliznę, a także zredukować wodę, która zgromadziła się w w tkankach przy cellulicie i innych defektach dermoestetycznych charakteryzujących się nadmiernym nagromadzeniem płynów w tkankach.

Balsamy czy zachwalane przez influencerów preparaty kosmetyczne na rozstępy bywają drogie i nie zawsze skuteczne. Jeśli zauważysz, że mimo długotrwałego stosowania kremu, żelu lub innego kosmetyku, problem się utrzymuje, a Ty nie widzisz żadnych rezultatów, koniecznie wybierz się do specjalisty. Osoby, które chcą wykonać u siebie zabieg laserowy powinny udać się do wykwalifikowanego i doświadczonego dermatologa, który dobierze odpowiednie zabiegi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze