Trwa ładowanie...

Rozstępy na nogach

[

Zobacz film: "Rozstępy coraz częstsze u nastolatek. Lekarz apeluje do matek"

Zdrowe nogi
Zdrowe nogi

Zdrowie naszych nóg jest niezwykle istotne - dlatego tak ważne jest to, aby każdego dnia zapewnić im

zobacz galerię

Nieestetyczne rozstępy](/rozstepy) to defekt kosmetyczny dotykający zarówno kobiet jak i mężczyzn. Główną przyczyną ich powstawania jest nadmierny wzrost masy ciała w stosunku do wolniejszego tempa rozciągania się skóry. Z tego względu zmiany te najczęściej powstają w okresie intensywnego wzrostu u młodzieży bądź też u kobiet będących w ciąży. Partią ciała w obrębie której najczęściej powstają rozstępy jest powierzchnia skóry obejmująca nogi.

1. Co jest główną przyczyną pojawienia się na skórze rozstępów?

Do grupy osób narażonych na powstawanie rozstępów są między innymi kobiety będące w ciąży. Ma to związek z gwałtownymi zmianami w obrębie poziomu hormonów krążących we krwi, a także z gwałtownymi zmianami wymiarów ciała. Zmiany obejmują partie ciała takie jak biust, brzuch oraz biodra.

Mężczyźni którzy intensywnie ćwiczą na siłowni również często mają problem z rozstępami. W tym przypadku zmiany obejmują głównie dolny odcinek pleców, brzuch oraz biodra.

Problem rozstępów dotyczy również nastolatków oraz osób otyłych. W tym przypadku znaczącym czynnikiem, który odpowiada za powstawanie tego defektu skórnego również jest gwałtowny wzrost masy ciała.

2. Uciążliwe rozstępy na nogach

Niewątpliwie rozstępy to bardzo nieestetyczny defekt kosmetyczny, który może znacząco obniżyć naszą pewność siebie. W szczególności jeżeli zmiany te dotyczą nóg – partii ciała, które często eksponujemy. Czy można je zlikwidować?

Rozstęp to ubytek skóry powstający w wyniku jej nadmiernego rozciągania. W pierwszej fazie jego tworzenia ma on czerwonawe zabarwienie. W tym przypadku stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków na rozstępy może wspomóc walkę z tym defektem. Należy wybierać te kosmetyki, które posiadają w składzie intensywnie działające składniki takie jak centelia asiatica – ważne jest również to, aby kosmetyk ten był przeznaczony do stosowania na istniejące rozstępy, a nie jako profilaktyka ich powstawania.

W kolejnej fazie rozstępy stają się perłowo biała i przyjmują charakter blizny. Niestety w tym przypadku ich redukcja jest bardzo trudna. Można to jedynie uzyskać za pomocą zabiegów medycyny estetycznej wykorzystujących np. działanie lasera. Niestety zabiegi te są dosyć drogie. W związku z tym warto interweniować znacznie wcześniej i w momencie, gdy zobaczymy nowopowstały rozstęp – trzeba próbować go zwalczyć za pomocą kosmetyków. Co więcej jeżeli wiemy, że mamy skłonności do ich powstawania – warto stosować preparaty kosmetyczne, które temu zapobiegną. Ich działanie polega na zwiększaniu elastyczności skóry oraz jej odporności na rozciąganie.

Przed powstawaniem rozstępów można się uchronić. Stosując odpowiednie kremy pielęgnacyjne możemy znacząco ograniczyć ryzyko ich powstawania. W przypadku, gdy mamy problem z już istniejącymi rozstępami należy zasięgnąć porady dermatologa. Na pewno dobierze on odpowiednią metodę, która umożliwi zredukowanie rozstępów – choć będzie to droższa metoda aniżeli profilaktyczne stosowanie kosmetyków.

Mgr Joanna Hirszler
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.