Trwa ładowanie...

Rude włosy – skąd się biorą, ciekawostki, komu pasują rude włosy, pielęgnacja

Naturalnie rude włosy są niezwykle rzadkie – występują u około 2% populacji całego świata. Rude włosy mają w sobie pewien magnetyzm, przyciągają wzrok i budzą zainteresowanie. Dowiedz się skąd się bierze rudy kolor włosów u ludzi, poznaj kilka ciekawostek na temat rudowłosych. Chcesz mieć rude włosy? Z tego artykułu dowiesz się, czy Ci pasują. Poznaj też kilka metod pielęgnacji miedzianych włosów.

spis treści

1. Rude włosy – skąd się biorą

Rude włosy to żaden przypadek, tylko genetyka. Za rude włosy odpowiada niezwykle rzadka mutacja MC1R. Tylko jeśli oboje z rodziców posiadają gen recesywny odpowiedzialny za rude włosy dziecko z takowymi się urodzi.

Zobacz film: "Skóra, włosy i paznokcie mówią, czego im brakuje"

Nie oznacza to jednak, że rodzice którzy nie mają rudych włosów nie mogą mieć rudego dziecka! Można być nosicielem genu recesywnego, posiadając przy tym inny kolor włosów – wystarczy, że któryś przodków matki i ojca miał rude włosy.

2. Rude włosy – ciekawostki

Rude włosy są niezwykle rzadkie, występują u 1-2% populacji całego świata. Najwięcej rudowłosych mieszka w Szkocji i Irlandii. Masz rude włosy i niebieskie oczy? Czuj się wyjątkowy! Tylko 1% wszystkich rudowłosych stanowią osoby posiadające jednocześnie rude włosy i niebieskie oczy.

9 porad, aby twoje włosy były błyszczące
9 porad, aby twoje włosy były błyszczące [10 zdjęć]

Każda kobieta chce mieć lśniące włosy. Jednak niszczą się one w wyniku koloryzacji, suszenia gorącym

zobacz galerię

Najczęściej rude włosy idą w parze z brązowym kolorem oczu. W starożytności niewolnice posiadające rude włosy były towarem wręcz ekskluzywnym – kosztowały najwięcej. Rudowłosi potrzebują również większej dawki znieczulenia, są mniej odporni na ból niż osoby z innym kolorem włosów.

3. Rude włosy – komu pasują rude włosy

Złośliwy powiedziałby, że czarownicom. Tak, rudy kolor kiedyś włosów bywał przedmiotem żartów i uszczypliwości – jednak dzisiaj co raz częściej kobiety decydują się na przefarbowanie włosów na rudy kolor. Dlaczego? Kobiety, które mają rude włosy uchodzą za osoby oryginalne i energiczne. Co więcej rude włosy kojarzą się z ogromnymi pokładami energii seksualnej i namiętności.

Rude włosy nie są jednak dla każdego – rudego powinny wystrzegać się dziewczyny z trądzikiem – rude włosy niepotrzebnie uwydatnią tylko niedoskonałości. Jeśli chodzi o karnację to bezdyskusyjnie rude włosy kojarzą się z mleczną skórą, zielonymi oczami i licznymi piegami. Czy to oznacza, że dziewczyny o ciemniejszej karnacji nie powinny farbować się na rudo? Nic bardziej mylnego.

Rude włosy mają różne odcienie – osoby o oliwkowym kolorze skóry powinny decydować się na jaśniejsze odcienie rudego, natomiast osoby z natury bledsze mogą pozwolić sobie na wybór bardziej ognistej czerwieni.

4. Rude włosy – pielęgnacja

Rude włosy uchodzą za trudne. Jeśli jesteś ruda i próbowałaś zmienić kolor włosów na pewno wiesz, że nie jest to takie łatwe. Włosy w tym kolorze trudno się farbują, zwłaszcza na odcienie brązu czy czerni.

Natomiast jeśli poszłaś w drugą stronę i przefarbowałaś się na rudo, doskonale wiesz, że utrzymanie tego koloru na głowie w niezmienionym odcieniu jest trudne i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim zakładaj kapelusz, kolor ten wyjątkowo szybko płowieje na słońcu – powiedzą Ci to nawet naturalne rudzielce.

Aby utrzymać intensywnie rude włosy w dobrej kondycji niezbędne jest również codzienne stosowanie odżywek zawierających składniki naturalnie wzmacniające ten kolor – składniki takie to np. cynamon, kora dzikiej róży czy hibiskus.

Lek. Izabela Lenartowicz
Rude włosy
Rude włosy (pixabay.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.