Siwienie włosów
Za naturalny kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty, czyli komórki wytwarzające substancje koloryzujące, tzw. melaniny. Kolor włosów powstaje w ten sposób, że ziarniste cząstki barwnika osiadają na kreatynowych włóknach, z których zbudowany jest włos. Co ciekawe, pierwsze siwe włosy wcale nie są siwe, a białe lub bladożółte. Włosy pozbawione barwnika pojawiają się wtedy, gdy melanocyty źle pracują. Za siwienie włosów odpowiadają przede wszystkim geny.
1. Przyczyny siwienia włosów
Naturalny, fizjologiczny proces siwienia włosów może rozpocząć się już między 30. a 40. rokiem życia – tak działa naturalny proces starzenia się. Jeśli siwe włosy pojawiają się u ludzi w wieku 20-25 lat, to proces nazywamy przedwczesnym siwieniem, za które mogą odpowiadać: pewne choroby, bardzo silny stres (pod jego wpływem osiwieć można w ciągu kilku godzin lub dni), a także znaczne wyniszczenie organizmu. Chorobami wywołującymi przedwczesne siwienie jest np. anemia złośliwa, genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera. Przyczyną siwienia może być także niedobór miedzi i witaminy B5, choć to jeszcze nie zostało udowodnione przez naukowców. Zauważono, że te niedobory występują głównie u osób narażonych na stres i będących w podeszłym wieku. Prawdopodobnie siwienie zależy przede wszystkim od genów i to one warunkują wiek i tempo, w jakim siwienie zaczyna się i jak szybko postępuje.
Wszystko jest w porządku, jeżeli produkujące melaninę komórki „melanocyty” pracują normalnie. Kiedy w ich funkcjonowaniu następują zaburzenia i nie dostarczają już barwnika do macierzy włosa – pojawiają się siwe włosy. Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają opinię, że dieta uboga w witaminy z grupy B sprawia, że włosy są słabsze i wcześniej pojawia się siwizna. Najbardziej niebezpieczne są niedobory biotyny, czyli witaminy H, witamin B3 i B5 oraz kwasu para-aminobenzoesowego (PABA). Gdy w organizmie brakuje selenu, miedzi, cynku, żelaza, to także przyspiesza proces siwienia włosów. Częstym powodem siwienia włosów są bardzo silne sytuacje stresowe.
2. Jak powstrzymać siwienie włosów?
Są różne sposoby na siwienie włosów – jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Są jeszcze takie, nad którymi wciąż trwają, bardzo obiecujące, badania.
- Geny – trwają badania nad tym, jak wstawienie odpowiedniego genu do komórki mieszka włosowego może dać dowolny kolor włosów. Według naukowców, siwym włosom będzie można przywrócić wybrany kolor włosów.
- Kosmetyki – naukowcy wspólnie z firmami kosmetycznymi opracowali produkt, który zmusza włosy do produkcji odpowiedniego pigmentu w trzonie włosa, czyli martwej części wystającej ponad powierzchnię skóry. Odkrycie takiego środka zostało zrealizowane dzięki poznaniu naturalnych procesów biosyntezy melanin. W składzie kosmetyku znajdują się prekursory melaniny, które wnikają do wnętrza włosa i reagują z tlenem w powietrzu. Prekursory utleniają się i powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Niestety, preparat działa tylko na włosach w kolorach średniego blondu i ciemnego brązu.
- Witamina B5 – warto zadbać o uzupełnienie jej niedoboru. Znajduje się w wątróbce, otrębach pszennych, mleczku pszczelim, pstrągach, śledziach, makrelach, pestkach słonecznika, serze, orzechach, jajach, grzybach, mięsie kurczaka, maśle orzechowym, bananach, pomarańczach, ziemniakach, brokułach, melonach i pełnoziarnistym chlebie.
- Relaks – warto każdego dnia znaleźć 20 minut tylko dla siebie i wykorzystać na odpoczynek w słabo oświetlonym pomieszczeniu. W pokoju można rozpylić olejek z melisy lub sandałowy.
- Drożdże piwne – dwa razy w tygodniu warto wypijać pół szklanki drożdży piwnych i dwa razy w tygodniu napar z łyżeczki ziela serdecznika i pół łyżeczki skrzypu.
Zapobieganie siwieniu włosów to także odpowiednia, zdrowa dieta: spożywanie każdego dnia 5 różnych porcji owoców i warzyw, a najlepiej pomidorów, kalafiora, cukinii, pietruszki, buraków i szparagów.