Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Skaling ultradźwiękowy

Avatar placeholder
17.02.2017 10:38
Skaling ultradźwiękowy
Skaling ultradźwiękowy

Skaling ultradźwiękowy to nowoczesna alternatywa dla oczyszczania zębów metodą mechaniczną. Obecnie w większości gabinetów stomatologicznych to właśnie ultradźwięki są podstawową metodą oczyszczania zębów ze złogów kamienia i osadu nazębnego. Duża zaletą tego zabiegu jest fakt, że jest on bardzo dokładny i nie narusza dziąseł, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z zapaleniami dziąseł wynikającymi z odkładania się kamienia nazębnego.

spis treści

1. Na czym polega skaling ultradźwiękowy?

Skaling ultradźwiękowy jest stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Polega on na wykorzystywaniu specjalnego skalera ultradźwiękowego, emitującego bardzo wysokie częstotliwości dźwięków, niesłyszalnych dla ucha ludzkiego. Dźwięki te, po przyłożeniu końcówki aparatu do powierzchni zęba, powodują odpryskiwanie kamienia. U większości pacjentów ten zabieg usuwania kamienia nie powoduje dolegliwości bólowych. U niektórych osób mogą pojawić się jednak nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu, szczególnie jeśli szyjki zębowe zaczynają być odsłonięte.

Skaling ultradźwiękowy jest stosowany w celu bardzo dokładnego oczyszczenia zębów z kamienia i osadu. Może być konieczny przed zabiegami profilaktycznymi, takimi jak lakierowanie zębów, czy estetycznymi, takimi jak wybielanie zębów. Skaling pozbawia zębów także osadu pojawiającego się z powodu picia herbaty, kawy i palenia papierosów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Oprócz skalingu ultradźwiękowego istnieją rzadziej stosowane metody oczyszczania zębów z kamienia nazębnego, takie jak:

  • oczyszczanie ręczne,
  • oczyszczanie mechaniczne,
  • oczyszczanie dźwiękowe,
  • oczyszczanie laserowe,
  • oczyszczanie chemiczne, zmiękczające kamień.

2. Dlaczego stosuje się skaling?

Skaling jest stosowany w celu usunięcia kamienia nazębnego. A kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny. Osadzający się na zębach kamień bardzo niekorzystnie działa na zdrowie dziąseł. Nieusuwany, bezpośrednio wywołuje zapalenie dziąseł, a w dalszej kolejności zapalenie przyzębia. Zwiększa więc ryzyko pojawienia się paradontozy, czyli obniżenia linii dziąseł aż do momentu, w którym zęby zaczynają wypadać. Towarzyszy temu także zapalenie dziąseł.

Zwapniała i stwardniała po reakcji z solami mineralnymi zawartymi w ślinie płytka nazębna jest bardzo twarda. Nie da się jej usunąć żadnym domowym sposobem. Nie pomoże tu ani dobra szczoteczka, ani pasta, ani nić dentystyczna. Jedynym dostępnym leczeniem jest skaling. Szczególnie szybko kamień osadza się u osób palących i chorych na cukrzycę. Można mieć także pewne predyspozycje genetyczne, które sprawiają, że płytka nazębna szczególnie szybko reaguje z solami mineralnymi i twardnieje, aby utworzyć kamień nazębny.

Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu kamienia za pomocą prawidłowej higieny jamy ustnej, ale często to nie wystarcza. Zaleca się przy każdej wizycie u stomatologa kontrolowanie, czy pojawił się kamień i czy potrzebne jest oczyszczanie zębów za pomocą skalingu. U niektórych skaling jest konieczny nawet tak często jak raz na pół roku, u innych rzadziej. W niektórych przypadkach wystarczy piaskowanie, usuwające płytkę nazębną i oczyszczające powierzchnię zębów. Dzięki rozwojowi medycyny stomatologia estetyczna oferuje zabiegi dostosowane do potrzeb różnych pacjentów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze