Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Skaling zębów - co to jest? Czym skaling różni się od piaskowania?

Avatar placeholder
Anna Świeboda 17.05.2023 12:33
Skaling zębów i piaskowanie to dwie metody czyszczenia kamienia nazębnego
Skaling zębów i piaskowanie to dwie metody czyszczenia kamienia nazębnego (Zdjęcie autorstwa Conor Lawless / CC BY 2.0)

Dbanie o piękny uśmiech to nie tylko regularne mycie zębów. Chociaż jest to zasadnicza sprawa, nie zawsze może nas uchronić od najczęstszych problemów jamy ustnej. Z tego powodu niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Jeśli dbamy o zęby, najprawdopodobniej nie musimy się obawiać próchnicy i koniecznego w tym przypadku borowania. Może się jednak okazać, że na zębach utworzył się kamień, a wtedy warto poddać się zabiegowi ich oczyszczania. Jednym z takich zabiegów jest skaling zębów.

spis treści

1. Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. Stanowi on poważny problem, gdyż może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia. Wynika to z faktu, iż na kamieniu zbierają się bakterie, które mogą stać się przyczyną chorób dziąseł i zębów. Dodatkowo porowaty kamień nazębny jest szczególnie podatny na przebarwienia, przez co staje się również problemem natury estetycznej.

Kamień nazębny usuwa się podczas zabiegu piaskowania lub tzw. skalingu (scalingu) zębów. Skaling to zabieg usuwania osadu z zębów za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Polega to na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Poprzez przyłożenie do zęba końcówki skalera stomatolog przenosi drgania na powierzchnię zęba, dzięki czemu kamień nazębny pęka i można go usunąć.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zabieg wykonuje 1-2 razy w ciągu roku, a jeśli zaistnieje taka potrzeba (na przykład w przypadku zmian zapalnych dziąseł), można go przeprowadzić nawet 3-6 razy. Odpowiednia częstość zabiegu jest ustalana przez stomatologa. Tendencja do osadzania się płytki i kamienia ma charakter indywidualny. Duży wpływ mają nawyki żywieniowe pacjenta oraz skład śliny – jeśli jest wysokozmineralizowana, ryzyko pojawiania się kamienia jest większe. Kamień nazębny może powstać również u osób dokładnie dbających o higienę jamy ustnej.

2. Skaling a piaskowanie zębów

Skaling i piaskowanie zębów to dwie metody czyszczenia kamienia nazębnego. Największą skuteczność osiąga się, gdy są wykonywane razem. Pierwszym etapem usuwania kamienia powinno być rozbicie go podczas zabiegu skalingu. Głowica urządzenia jest przykładana do powierzchni zęba, dzięki czemu kamień zostaje rozbity i wypłukany przez wodę. Następnie przeprowadzany jest zabieg piaskowania, który umożliwia usunięcie osadu i powierzchniowych przebarwień. Powierzchnia zęba jest polerowana, dzięki czemu utrudnia się powtórne osadzanie się kamienia nazębnego. Zestawienie obu tych zabiegów zapewnia więc dokładne czyszczenie zębów z kamienia i pomaga w zapobieganiu jego tworzenia się w przyszłości.

Skaling zębów przez wielu pacjentów uważany jest za bezbolesny, chociaż towarzyszy mu uczucie dyskomfortu. W rzeczywistości wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Skaling powinien być wykonywany przez doświadczonych specjalistów stomatologów, którzy coraz częściej do tego celu używają ultradźwięków. Zabieg łączący skaling i piaskowanie zazwyczaj kosztuje około 150 zł, co nie jest wygórowaną ceną za zdrowe zęby wolne od kamienia. Na tle innych zabiegów, jakie oferuje stomatologia estetyczna, jest to stosunkowo niedroga procedura.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze