Skating
Jazda na deskorolce jest popularna głównie wśród młodych ludzi. Nauka nie zajmuje dużo czasu, ale skomplikowane triki na desce wymagają doświadczenia. Street skating to styl, który charakteryzuje się jazdą przez przeszkody w postaci schodów, krawężników oraz poręczy. Jazda na deskorolce to stosunkowo nowy sport. Pierwsza deska powstała w 1976 roku, a już na początku lat 80. XX wieku moda niemal zupełnie minęła. Nawet najlepsi deskorolkarze nie byli w stanie utrzymać się z jazdy. Sytuacja jednak uległa zmianie.
1. Historia street skating
Jazda na deskorolce stała się znów modna w połowie lat 80. XX wieku, między innymi dzięki Bones Brigade Video Show, w którym deskorolkarze wykonywali skoki na deskorolce i różne triki. Niektórzy stali się dosyć sławni, jednak prawdziwe szaleństwo na punkcie deskorolek pojawiło się we wczesnych latach 90. XX wieku.
Street skating stał się dominującym stylem jazdy, a triki na deskorolce zaczęły być coraz bardziej skomplikowane i niebezpieczne. Popularne wcześniej figury uznano za przestarzałe, a gracja i prędkość przestały być ważne.
Kolejnym elementem rozwoju tej dyscypliny stało się wprowadzenie deskorolek na małych kółkach. Triki na minideskorolce stały się obowiązującym trendem. Coraz więcej osób chciało się dowiedzieć, jak jeździć, a minideskorolki Tech Deck pojawiły się na listach życzeń wielu nastolatków. W połowie lat 90. kultura jazdy weszła do głównego obiegu. Deskorolkarze zaczęli występować nawet w filmach promocyjnych, a skateparki pojawiły się w wielu miastach i miasteczkach. Wzrosła liczba dziewcząt uprawiających ten sport.
2. Współczesny street skating
Trendy w street skatingu stopniowo się zmieniają. Deskorolkarze nadal używają poręczy i schodów, ale coraz bardziej powszechne jest inne podejście do jazdy na deskorolce. Nastąpił powrót do oldschoolowych trików, które jeszcze kilka lat temu były uważane za przestarzałe. Ponadto dostępne są coraz bardziej profesjonalne filmiki na temat nauki jazdy na deskorolce. Niektóre z nich mają duży budżet i zawierają ujęcia z całego świata.
Ciekawostką jest fakt, że od 2004 roku 21. czerwca obchodzony jest Dzień na Deskorolce, który ma za zadanie promować skateboard i sprawić, by więcej osób się nim zainteresowało. Jazda na deskorolce zmieniała się przez lata, co wyraźnie widać w sposobie postrzegania deskorolkarzy. Dawniej uchodzili za buntowników niedostosowujących się do reszty społeczeństwa. Obecnie część środowiska deskorolkarzy kontynuuje niepokorne tradycje, ale istnieje także duża grupa, która nie chce dorabiać ideologii do skateboardu. Dawniej jazda na deskorolce była blisko związana z muzyką punk, ale obecnie deskorolkarze słuchają także innych rodzajów muzyki, na przykład hip-hopu, reggae i hard rocka.
Jazda na deskorolce to świetna zabawa, jednak warto zachować ostrożność. Wykonując triki na desce, można łatwo doznać kontuzji. Aby ich uniknąć, dobrym pomysłem jest stopniowe uczenie się figur. Najlepiej zacząć od podstawowych, nieco tradycyjnych trików. Następnie można przechodzić na kolejne szczeble zaawansowania.