Trwa ładowanie...

Skleroterapia – wskazania do zabiegu, efekty i przeciwwskazania

Avatar placeholder
14.06.2023 13:19
Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków, zarówno kończyn dolnych, jak i o odbytu.
Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków, zarówno kończyn dolnych, jak i o odbytu. (Adobe stock)

Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków, zarówno kończyn dolnych, jak i o odbytu. Polega na wstrzykiwaniu do chorych żył środka chemicznego, która wywołuje zakrzep, skurcz i reakcję zapalną ściany żyły. To prowadzi do zwłóknienia i zamknięcia naczynia. Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia (obliteracja) jest metodą leczenia żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu, czyli tak zwanych hemoroidów. Stanowi mniej inwazyjną alternatywę dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego. Na czym polega? Istotą metody jest zamykanie zmian za pomocą iniekcyjnego podania do światła naczynia substancji sklerotyzującej.

To sprawia, że następuje jej obkurczenie, zwłóknienie i zamknięcie. Żylaki to problem zdrowotny, nie tylko natury estetycznej (choć wiadomo, że ciemnoniebieskie żyły o krętej strukturze, widoczne głównie na nogach, nie dodają urody i fatalnie wpływają na samopoczucie).

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ich powstawaniu i obecności towarzyszy wiele nieprzyjemnych i dokuczliwych objawów, takich jak uczucie ciężkości, obrzęk i nóg, także twardnienie skóry w okolicy kostek, także ból czy świąd odbytu w przypadku choroby hemoroidowej.

To jednak nie wszystko. Nieleczone zmiany grożą pojawieniem się groźnych powikłań, takich jak zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica żył głębokich, owrzodzenia żylakowe czy zator.

Skleroterapia żylaków to zabieg bezpieczny i efektywny. Usuwa zmiany naczyniowe, nie pozostawiając blizn. To pozwala na szybkie uzyskanie efektu estetycznego, poprawę jakości życia (dzięki złagodzeniu objawów żylnych) i samopoczucia (dzięki poprawie wyglądu ciała).

Rodzaje skleroterapii

Ze względu na stosowany środek i technikę iniekcji, wyróżnia się: skleroterapię klasyczną - podanie roztworu do wnętrza żylaka, bez użycia USG Doppler, skleroterapię pod kontrolą USG, co pozwala na usuwanie zmian żylnych niewidocznych gołym okiem. skleroterapię piankową. Podczas zabiegu do żył podaje się środek w postaci pianki, która zapewnia lepszy kontakt substancji z naczyniem. Metoda sprawdza się w przypadku żylaków o większej średnicy, mikroskleroterapię, czyli zamykanie bardzo małych zmian żylnych.

2. Wskazania do skleropterapii

Zabieg skleroterapii może być z powodzeniem stosowany u osób z:

  • teleangiektazjami (pajączkami),
  • żylakami siatkowatymi (skleroterapia jest skuteczna w leczeniu zaawansowanych żylaków),
  • żylakami nawrotowymi,
  • malformacjami żylnymi,
  • niegojącymi się owrzodzeniami żylnymi,
  • niewydolnymi żyłami odpiszczelowymi,
  • niewydolnymi perforatorami,
  • żylakami pozostałymi po interwencjach medycznych,
  • hemoroidami.

3. Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Przed rozpoczęciem zabiegu skleroterapii odbywa się konsultację do specjalisty. To czas na ustalenie przebiegu leczenia i odpowiedzi na pytania pacjenta o przebieg skleroterapia, możliwe powikłania i skutki uboczne czy zalecenia pozabiegowe.

Jeśli chodzi o przygotowania, przed skleroterapią nóg nie powinno się golić ani depilować nóg, a także smarować ich kosmetykami. Należy także pamiętać, że przed zabiegiem nie wolno się opalać.

W przypadku skleroterapii hemoroidów należy oczyścić jelita. Wskazane są zarówno wlewki doodbytnicze (na 4 godziny i na 2 godziny przed zabiegiem), ale i lekkostrawna dieta. Ważne jest, by podczas zabiegu w odbytnicy nie zalegały masy kałowe. W dniu zabiegu można jeść i pić.

Sam zabieg skleroterapii jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Polega na ostrzykiwaniu żylaków preparatem powodującym obkurczanie poszerzonych naczyń krwionośnych (stosuje się detergenty, środki osmotycznie czynne i środki drażniące). Dokonuje się kilkunastu nakłuć bardzo cienką igłą (jeśli pojawi się ból, należy poinformować o tym lekarza).

Podczas jednego zabiegu lekarz ostrzykuje wybraną część nogi – łydkę lub udo. Trwa to mniej więcej pół godziny (skleroterapia nie wymaga podania znieczulenia, zabieg jest bowiem bezbolesny). Kolejny zabieg można wykonać już po 2 tygodniach. Do osiągnięcia zadowalającego rezultatu wystarczy średnio od 3 do 4 zabiegów na nogę.

Zabieg skleroterapii przeprowadzają lekarze specjaliści, tacy jak flebolog, angiolog, dermatolog, chirurg naczyniowy lub lekarz medycyny estetycznej, który ukończył specjalne szkolenia z zakresu leczenia żylaków.

4. Zalecenia po skleroterapii

Po zabiegu można wrócić do aktywności, konieczne jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarskich, takich jak:

  • noszenie specjalnego opatrunku uciskowego w formie samonośnej pończochy lub bandażu (opaska uciskowa) przez 5 do 14 dni, przy czym przez pierwsze doby opaskę należy nosić w czasie snu nocnego,

  • niekorzystanie z sauny, gorących kąpieli oraz opalanie się w ciągu miesiąca od zabiegu,

  • unikanie przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas, bez względu czy jest to pozycja siedząca czy stojąca.

    Jak długo goi się noga po skleroterapii? Proces zamykania żylaków trwa do miesiąca, a wchłaniania do pół roku.

5. Skleroterapia – skutki uboczne, powikłania i przeciwwskazania

Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry, takie jak zaczerwienienie i zasinienie ostrzykiwanej okolicy. Siniaki mają charakter przemijający, tak jak i hiperpigmentacja. Po skleroterapii nie pozostają blizny.

Niepokojące objawy po skleroterapii należy zgłosić lekarzowi. Nawet jeśli istnieją wskazania, nie każdy może podać się zabiegowi. Do przeciwwskazań skleroterapii zalicza się:

  • ostrą infekcję,
  • czynną chorobę układową, np. zakrzepicę kończyn dolnych,
  • wady serca,
  • chorobę nowotworową.
  • alergię na podawany podczas zabiegu preparat (sklerosant),
  • długotrwałe unieruchomienie,
  • obecność żylaków IV stopnia,
  • ciążę i okres laktacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze