Trwa ładowanie...

Snowboard - style jazdy na snowbordzie i bezpieczeństwo na stoku

Czy należy uprawiać sport? Z całą pewnością tak. Zależność „ruch a zdrowie” jest dobrze znana. Konieczne jest jednak dobranie dyscypliny sportu do wieku, kondycji fizycznej i swoich możliwości. Dla zdrowych i wysportowanych osób wskazany jest na przykład snowboard, czyli jazda na desce. Sporty zimowe są popularne ze względu na fakt, że pozwalają się „wyszaleć” przemęczonym osobom, zapewniając odpowiednią dawkę adrenaliny, w zależności od wyboru stoku. Jazda na desce pozwala spalić dużo kalorii i poprawia kondycję. Nie bez znaczenia jest także wzmacnianie mięśni oraz poprawa samopoczucia i redukcja odczuwanego napięcia.

spis treści

1. Co to jest snowboard?

Snowboard można określić jako połączenie windsurfingu z jazdą na nartach. Niezbędne są: deska snowboard, gogle i kombinezon, który pomoże w utrzymaniu ciepła. Deski do snowboardu mają zwykle szerokość stopy i gładko suną po śniegu. Dostępne w sklepach deski mają zwykle dodatkowe akcesoria w postaci zaczepów i specjalnych butów, które utrzymują stopy snowboardzisty. Mogłoby się wydawać, że snowboard to nowy sport. Nic bardziej mylnego. Już setki lat temu na północnym wschodzie Turcji uprawiano snowboard. Na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych za twórcę snowboardu uchodzi Sherman Poppen, który w 1968 roku wymyślił przedmiot przypominający deskę do snowboardu. Co ciekawe, także przedstawiciele stanu Utah upierają się, że to właśnie tam, w latach 70. XX wieku powstały pierwsze deski. Bez względu na to, jaka historia wiąże się ze snowboardem, jest to bardzo popularny sport, czego dowodem są różne style jazdy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Style jazdy na snowboardzie

Pojawieniu się kilku trendów w snowboardzie towarzyszyło opracowanie różnych desek. Najczęściej spotykane deski snowboardowe to:

 • Freestyle – ich cechą charakterystyczną jest boczne głębokie wcięcie, które jest użyteczne podczas szybkich skrętów.
 • Park/Jib – elastyczne deski dostępne w różnych długościach.
 • Freeride – dłuższe deski, niezbyt elastyczne.
 • All-Mountain – połączenie deski freeride i freestyle.
 • Deski wyścigowe – są długie, wąskie i dość sztywne. Używa się ich do slalomu i wyścigów.
 • Splitboard – można ją podzielić na dwie części (wzdłuż).

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny utrzymuje ciało w dobrej formie. Wzmacnianie mięśni to jedna z korzyści płynących z uprawiania snowboardu, inną jest spalanie dużej liczby kalorii. W czasie godziny można pozbyć się nawet 450 kalorii. Ponadto wysiłek uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. W rezultacie po jeździe na desce snowboardowej odczuwa się, mimo zmęczenia, radość i satysfakcję. Kolejną zaletą tego sportu jest poprawa zwinności i równowagi. Nie bez znaczenia jest także bardziej efektywne dotlenienie organizmu i lepsza praca mięśnia sercowego.

3. Bezpieczeństwo na stoku

Jak jeździć na snowboardzie, by nie zrobić sobie krzywdy?

 • Noszenie kasku na głowę i ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki to dobry pomysł, zwłaszcza dla początkujących.
 • Nie wybieraj stoku, który przekracza twoje umiejętności. Zacznij od miejsc o łagodnym nachyleniu.
 • Przed jazdą zrób rozgrzewkę i wykonaj ćwiczenia rozciągające.
 • Na początku swojej przygody ze snowboardem weź kilka lekcji. Jedną z najważniejszych umiejętności, które musisz sobie przyswoić, jest zatrzymywanie się.
 • Jeśli poczujesz zmęczenie, przerwij jazdę.

Wzmacnianie mięśni i gubienie zbędnych kilogramów podczas jazdy na desce snowboardowej to dobry pomysł, pod warunkiem, że zachowane są zasady bezpieczeństwa. Wówczas, zgodnie z hasłem „ruch to zdrowie”, wysiłek zostanie nagrodzony dobrą kondycją organizmu.

Mgr Anna Bocheńska
Snowboard - style jazdy na snowbordzie i bezpieczeństwo na stoku
Snowboard - style jazdy na snowbordzie i bezpieczeństwo na stoku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.