Pryszcze - domowe sposoby, dieta
Pryszcze to problem większości nastolatków. Nie zawsze oznaczają trądzik, chociaż to właśnie u osób z cerą trądzikową są najbardziej uciążliwe. W rzeczywistości pryszcze mogą pojawić się u każdego, a ich przyczyną może być wiele czynników.
1. Pryszcze - domowe sposoby
W okresie dojrzewania pryszcze pojawiają się w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej, prowadzącej do zwiększonej produkcji sebum, które zatyka pory. Problemy z cerą trądzikową to farmakoterapia, przestrzeganie zasad higieny oraz metody naturalne.
Naturalne sposoby na pryszcze można podzielić na to, co należy robić, aby je wyeliminować, oraz na to, czego należy unikać.
Osoby borykające się z problemem pryszczy powinny zrezygnować z:
- opalania się – słońce pogrubia warstwę rogową, gdzie pryszcze jedynie się „ukrywają”. W efekcie, po okresie silnego nasłonecznienia, warstwa ta się spłyca, a problemy skórne ponownie wracają;
- używania niektórych kosmetyków – szczególnie tłustych kremów, balsamów i podkładów. Wiele kobiet stara się zamaskować pryszcze za pomocą fluidów i korektorów, a to tylko pogarsza sprawę. Generalnie przy problemach z pryszczami obowiązuje jedna zasada – im mniej makijażu, tym lepiej. Pryszcze na twarzy łatwiej się leczy, kiedy skóra jest czysta.
Najważniejsza zasada przy eliminowaniu pryszczy to: nie wyciskać. Może się wydawać, że wyciskanie pomaga w osuszaniu cery, jednak w rzeczywistości prowadzi jedynie do stanu zapalnego oraz blizn. Trzeba pozwolić, aby skóra sama wygoiła pryszcze. Pryszcze nie znikną, jeśli skóra twarzy będzie zanieczyszczona. Z tego względu należy ją myć codziennie rano i wieczorem. Do tego celu powinno się używać delikatnych preparatów, które pomogą usunąć zbierający się łój i martwe komórki naskórka oraz oczyścić cerę, jednocześnie jej nie wysuszając i nie podrażniając.
Twarz należy zawsze wycierać czystym i suchym ręcznikiem. Wskazane jest również stosowanie od czasu do czasu kosmetyków złuszczających (peeling do twarzy) oraz maseczek głęboko oczyszczających. Warto przed umyciem twarzy zmyć makijaż z twarzy za pomocą płynu micelarnego. Takie preparaty nie powinny bazować na alkoholu, gdyż mogłoby to spowodować zaburzenia gospodarki wodno-lipidowej skóry.
2. Pryszcze - dieta
Dobry sposób na pryszcze to również zdrowa dieta. Powinna być naturalna i zbilansowana. Zasadniczym elementem diety na pryszcze są warzywa i owoce. Składniki w nich zawarte umożliwiają zachowanie odpowiedniej równowagi w produkcji sebum. Niezwykle ważna jest również woda. Picie dużych ilości wody mineralnej umożliwia wypłukiwanie z organizmu toksyn i zanieczyszczeń. Im więcej wody pijemy, tym czystszy jest płyn wydalany przez skórę podczas perspiracji.
Istnieją różne sposoby na pryszcze, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie tego problemu skórnego. Warto poszukać przyczyny pryszczy, a wtedy ich leczenie jest o wiele łatwiejsze. Bywa, że pryszcze pojawiają się w wyniku stresu, dlatego dobrym rozwiązaniem może niekiedy okazać się relaksacja.