Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Sprawdź, dlaczego mydło tak bardzo szkodzi naszej skórze

Sprawdź, dlaczego mydło tak bardzo szkodzi naszej skórze
Sprawdź, dlaczego mydło tak bardzo szkodzi naszej skórze

Zapewne nieraz słyszałaś o tym, że mydło wywiera niekorzystny wpływ na skórę i dlatego lepiej go unikać. Rzeczywiście tak jest i produkt ten powinien zostać wykluczony z regularnej pielęgnacji. Dowiedz się dlaczego.

spis treści

1. Niekorzystny wpływ mydła na skórę

Zapewne nieraz po zastosowaniu tradycyjnego mydła zaobserwowałaś w obrębie skóry objawy, takie jak jej nadmierne wysuszenie, zaczerwienienie, podrażnienie czy swędzenie. To wynik silnie zasadowego współczynnika pH mydła, który niekorzystnie działa na skórę i przyczynia się do wystąpienia wyżej wymienionych objawów. Poza tym mydło usuwa z powierzchni skóry nie tylko zanieczyszczenia, lecz także naturalnie wytworzone przez nią składniki, takie jak sebum. Sebum zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody, dzięki niemu jest ona dobrze nawilżona i gładka.

Warto również wiedzieć, że naturalny odczyn pH skóry człowieka powinien wahać się pomiędzy 5 oraz 5,5. Stanowi to naturalną barierę ochronną przed patogennymi mikroorganizmami bytującymi na jej powierzchni. Niestety mydło zmienia wartość pH skóry na zasadową, a tym samym odbiera jej tę naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Co więcej, badania kliniczne sugerują, że zasadowy odczyn mydła przyczynia się również do wzrostu ryzyka wystąpienia podrażnień skóry po kąpieli. Ponadto często obserwuje się jej silne odwodnienie bezpośrednio po zastosowaniu mydła.

2. Czym zastąpić mydło?

Na rynku kosmetycznym dostępne są tzw. kostki myjące bez mydła albo żele i kremy pod prysznic. W ich składzie znajdują się środki powierzchniowo czynne, które w porównaniu do działania mydła zdecydowanie łagodniej oczyszczają powierzchnię skóry z zanieczyszczeń. Co więcej, preparaty te zawierają również składniki renatłuszczające, które odbudowują naturalną warstwę ochronną skóry. Poza tym odczyn pH tych preparatów jest zbliżony do wartości pH skóry i dzięki temu nie powodują one podrażnień oraz jej skrajnego wysuszenia.

Tradycyjne mydło w kostce sprzyja występowaniu silnych podrażnień skóry oraz jej nadmiernemu wysuszaniu. Warto zastąpić ten produkt kostką myjącą bez mydła lub żelem do mycia. Dzięki temu twoja skóra będzie lepiej nawilżona, gładsza i nieskazitelna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.