Sprawdź, jak dbać o skórę z tatuażem!
Tatuaż to najprościej mówiąc obrazek na skórze - może być w kolorze czarnym lub wielokolorowy. Wykonuje się go poprzez umieszczenie specjalnego barwnika pod naskórkową warstwą skóry. Jeśli nie zostanie on wprowadzony do odpowiedniej głębokości, może dojść do jego złuszczenia, razem z warstwą naskórkową. Pigment wszczepiany jest przy użyciu specjalnego sprzętu zakończonego igłą.
1. Wpływ tatuażu na skórę
Zanim zdecydujemy się na wykonanie tatuażu, musimy mieć świadomość, że każde wprowadzenie obcej substancji do skóry może mieć wpływ na układ odpornościowy. Pigment wnika zarówno w warstwę naskórkową skóry, jak również w jej głębsze fragmenty. Wytatuowany wzór utrzymuje się na ciele, ponieważ barwnik z warstwy głębokiej koncentruje się na fibroblastach, a ten z warstwy zewnętrznej zostaje usunięty. Wykonanie tatuażu powinno się odbyć w profesjonalnym zakładzie, z zastosowaniem sterylnych materiałów najwyższej jakości oraz z zachowaniem zasad aseptyki. Jeżeli na skórze zostanie umieszczony barwnik nieoczyszczony lub złej jakości, może dojść do reakcji alergicznej, która w konsekwencji może doprowadzić do poważnego zagrożenia nie tylko dla zdrowia, ale również życia. W takich sytuacjach może również dojść do powstania blizn lub innych niestetycznych zmian na skórze. Jednakże, najpoważniejszymi następstawami, które mogą się pojawić podczas wykonywania tatuażu, są zakażenia wirusem WZW B i C lub HIV. Dlatego, przed przystąpieniem do zabiegu tatuowania, należy sprawdzić, czy zakład posługuje się jednorazowymi igłami oraz, czy pojemniki z tuszem są regularnie wymieniane. Nie zapominajmy również, że każdy świeżo zrobiony tatuaż jest swoistego rodzaju raną otwartą, wymagającą odpowiedniej pielęgnacji i właściwego zabezpieczenia przez zakażeniem.
2. Pielęgnacja tatuażu
Rana, która powstaje bezpośrednio po wykonaniu tatuażu powinna być zabezpieczona przez osobę, która przeprowadzała zabieg. Należy założyć na nią jałowy opatrunek z bandażem, który daje gwarancję dodatkowej ochrony. Dzięki temu skóra zabezpieczona jest przed infekcjami, zwłaszcza w okresie, gdy jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju zakażenia. Po upływie dwóch lub trzech godzin opatrunek powinien być usunięty. Maksymalnie może to nastąpić w ciągu następnych 24 godzin. Gdy bandaż zostanie zdjęty, ranę należy przemyć ciepłą wodą, uważając jednak, żeby jej nie zmoczyć, ponieważ w wodzie mogą się znajdować szkodliwe dla niej bakterie. Kolejnym etapem jest osuszenie umytej skóry za pomocą sterylnego gazika i nałożenie na niej preparatu zabezpieczającego przez zakażaniem i przyspieszającego gojenie się tatuażu. Do tego celu najlepiej używać maści zawierającej alantoinę, dzięki czemu skóra jest odpowiednio natłuszczona i odporna na wysuszanie. Proces gojenia jest wtedy znacznie krótszy, a ryzyko powstania blizny mniejsze. Alantoina ma również zdolność przyspieszania proliferacji komórek nabłonkowych, co pozwala na szybszą regenerację nabłonka, a co za tym idzie - rana zagoi się w krótszym czasie.
Dzięki zastosowaniu preparatów z alantoiną, uszkodzony naskórek nie tylko szybciej się odbuduje, ale zmniejszą się również dolegliwości bólowe, które mogą się pojawić w związku z podrażnieniami skóry. Maści działają kojąco i łagodząco, co pozwoli na zwiększenie komfortu podczas oczekiwania na efekty tatuowania. Ból w miejscu, gdzie został wykonany tatuaż może ustąpić już po kilku aplikacjach maści, ale musi to być regularna i konsekwentna pielęgnacja, którą należy stosować do całkowitego zagojenia się rany. Najczęściej trwa to do 1-2 tygodni.
3. Czego unikać po zrobieniu tatuażu?
Zrobienie tatuażu wiąże się z ograniczeniem pewnych czynności w pierwszym okresie od jego wykonania. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może mieć wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na sam wygląd tatuażu. Nieumyślne podrażnienie skóry w miejscu, gdzie został wykonany wzór może nas trwale oszpecić i przyczynić się do powstania zakażenia. Na co warto zwrócić uwagę? W miarę możliwości należy chronić ranę przed zanieczyszczeniami i zabrudzeniami, np. ziemią, w której znajdują się takie drobnoustroje, jak grzyby i bakterie. Jeśli skóra zostanie zainfekowana, może dojść do poważnej infekcji, a w najgorszym wypadku do zakażenia krwi. W obrębie tatuażu mogą pojawić się również inne zmiany, takie jak obrzęki, zaczerwienienia i wycieki ropne, które mogą wywołać wysoką gorączkę. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Warto pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. W okresie pierwszych dwóch tygodni od zrobienia tatuażu absolutnie nie można zanurzać rany w wodzie - nawet podczas codziennych kąpieli należy uważać, aby nie zmoczyć wytatuowanego miejsca - tym bardziej, jeśli to dotyczy kąpieli w morzu lub na basenie. Woda może opóźnić gojenie, a jej nadmierna ilość może doprowadzić do zakażenia. Z podobnych względów należy zrezygnować z pobytów w saunie.
Tatuaż najlepiej wykonywać w zimie, ponieważ skóra nie jest wtedy podatna na działanie promieni słonecznych, które mogłyby spowodować uszkodczenie pigmentu i zniszczenie całego wzoru. Dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV, poprzez zastosowanie kremów z filtrem z faktorem minimum 30 SPF. To zapobiegnie blednięciu tatuażu, a wzór lepiej się utrwali.
W związku z gojeniem się rany może pojawić się uczucie swędzenia. Choć to nieprzyjemne doznanie, nie wolno wtedy się drapać, ponieważ może łatwo dojść do uszkodzenia tatuażu. Aby załagodzić te dolegliwości można zastosować preparaty łagodzące świąd i pieczenie.
Jeśli skórę, na której został wykonany tatuaż będziemy regularnie pielęgnować, zrobiony wzór będzie dla nas wspaniałą pamiątką, która ozdobi nasze ciało do końca życia. Dlatego warto wykonać zabieg w profesjonalnym studio, co daje gwarancję nie tylko wysokiej jakości usług i doskonałego efektu, ale daje również pewność, że zostaną zachowane wszelkie zasady higieny i sterylności.