Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Step aerobik

Step aerobik
Step aerobik

Step aerobik to ćwiczenia na układ krążenia, ponieważ są związane z wielokrotnym wykonywaniem kroków w górę i w dół na nieruchomym obiekcie lub platformie. Nie wymaga dużo miejsca ani sprzętu, dlatego można go wykonywać praktycznie z dowolnego miejsca, co czyni go jednym z bardziej popularnych ćwiczeń aerobowych. Uważa się, że jego wykonywanie ma niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie, gdyż nie obciąża stawów i mięśni.

spis treści

1. Sprzęt do step aerobiku

W przeciwieństwie do innych form ćwiczeń aerobowych, aerobik wymaga minimalnych nakładów pieniężnych na sprzęt. Luźne, wygodne stroje treningowe, wygodna para adidasów i platforma do steppingu to wszystko, co jest wymagane, aby rozpocząć ćwiczenia. Platformę można kupić niedrogo w sklepach sportowych, domach towarowych itp. Jednak kawałek drewna lub ław ka mogą również stanowić odpowiedni substytut. Korzyści wynikające z zastosowania specjalnie skonstruowanej platformy są jednak nieporównywalne, gdyż przez jej podnoszenie bądź opuszczanie można zmieniać intensywność treningu.

Aerobik zajmuje stosunkowo mało czasu, zwłaszcza jeśli odbywa się w domu, ponieważ czas dojazdu do i z siłowni zostanie wyeliminowany. Średnie wykonywanie rutynowych ćwiczeń trwa od 20 do 45 minut w zależności od kondycji i ogólnych celów fitnessu. Jak w przypadku każdego ćwiczenia aerobowego, im dłuższy czas trwania, tym więcej kalorii zostaje spalonych. Ćwiczenia na stepie polegają na wchodzeniu na podest i schodzeniu z niego. Czynność ta zawsze jest urozmaicana, tak by trening nie był monotonny. Na stepie wykonuje się zatem rozmaite układy choreograficzne, mniej lub bardziej skomplikowane. Może wydawać się to wręcz niewiarygodne, ale wyliczono, ze na niewielkim podeście do stepu można wykonać ponad 200 rodzajów ćwiczeń.

Zobacz film: "Ćwiczenie z wykorzystaniem gumy elastycznej"

2. Korzyści ze step aerobiku

Istnieje wiele korzyści związanych z wykonywaniem regularnych rutynowych ćwiczeń. Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy oraz wysokiego ciśnienia krwi. Mogą również znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, zwłaszcza u kobiet. Aktywność fizyczna stanowi ważny element prawidłowego zarządzania wagą. Dzięki niej możemy kontrolować masę ciała oraz ilość spalanych kalorii. Step aerobik sprawia, że tkanka tłuszczowa zgromadzona pod skórą ulega redukcji. Osoby korzystające z tej formy ćwiczeń mają jędrne ciało i zgrabną sylwetkę. Ponadto ćwiczenia na stepie doskonale wzmacniają organizm, a zwłaszcza mięśnie ud i łydek.

Przed przystąpieniem do aerobiku, ćwiczący powinien być zbadany przez lekarza, aby uniknąć obrażeń, takich jak skręcenia kostki i dolegliwości kolan. Poza tym wizyta u lekarza jest konieczna także po to, by wykluczyć wszelkie urazy stawów. Step aerobik nie jest niestety wskazany osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów czy wady postawy. Jeżeli podczas ćwiczeń uczestnik zajęć doświadczy bólu w klatce piersiowej bądź trudności z oddychaniem, powinien natychmiast zatrzymać się. Między innymi z powodu wystąpienia możliwych komplikacji zdrowotnych zaleca się, by step aerobik uprawiać w klubach fitness, pod okiem instruktora.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze