Trwa ładowanie...

Suche, pękające wargi - co robić?

Suche, pękające wargi - co robić?
Suche, pękające wargi - co robić?

O usta warto dbać przez cały rok, ponieważ niezależnie od pory roku narażone są na działanie czynników powodujących ich wysuszenie i pękanie. Stosowanie odpowiednich preparatów przeznaczonych i stworzonych z myślą o zdrowych i zadbanych ustach powinno stać się codziennym rytuałem.

spis treści

1. Pielęgnacja ust latem

Latem usta narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych, do których zaliczyć można promieniowanie ultrafioletowe, wiatr oraz wysokie temperatury. Należy więc odpowiednio o nie zadbać, aby nie dopuścić do ich wysychania oraz pękania. Skóra na wargach jest dużo cieńsza niż w pozostałych rejonach ciała, w związku z czym dużo łatwiej i szybciej może dojść do jej uszkodzenia. Promienie słoneczne bez żadnej bariery ochronnej wnikają w głąb skóry ust, sprzyjając powstawaniu zaczerwienienia, bólu i wysuszenia. Nierzadko dochodzi także do powstawania drobnych pęcherzyków na ustach, które pękając, pozostawiają płytkie nadżerki, gojące się bardzo długo.

2. Pielęgnacja ust zimą

Zimą natomiast główne zagrożenie dla ust stanowią niskie temperatury, zimny wiatr oraz suche, nagrzane powietrze w pomieszczeniach. Takie warunki klimatyczne sprzyjają wysychaniu i pękaniu czerwieni wargowej, szczególnie gdy na mrozie lub wietrze oblizujemy wargi. Podobnie jest w przypadku nawykowego oblizywania ust, w wyniku którego dochodzi do ciągłego podrażniania już i tak cienkiej warstwy skóry warg.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Kłopotem dla dużej grupy osób mogą być także tzw. zajady. Uważa się, że są one spowodowane ekspozycją ust na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, co w powiązaniu z niedoborami witaminowymi sprzyja powstawaniu źle gojących się nadżerek w kącikach ust. Jedynym rozwiązaniem jest codzienne używanie preparatów ochronnych, które odpowiednio natłuszczą i nawilżą usta.

Niektóre leki, takie jak np. izotretinoina przyjmowana doustnie w celu leczenia ciężkich postaci trądziku, powodują wysuszanie skóry oraz błon śluzowych. Działanie to związane jest z hamowaniem produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Takie dodatkowe wysuszanie warg pozostawione bez odpowiedniej pielęgnacji w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do powstania ran na wargach. Dlatego w przypadku przyjmowania izotretinoiny niezmiernie istotne jest regularne natłuszczanie warg, a w razie pojawienia się opisanych problemów – zastosowanie odpowiedniego preparatu o właściwościach kojąco-regenerujących.

3. Łagodzenie podrażnień i regeneracja skóry

W każdej kosmetyczce powinien znaleźć się krem kojąco-regenerujący, który przeznaczony jest do pielęgnacji i ochrony skóry podrażnionej, ze szczególnym uwzględnieniem popękanego i łuszczącego się nabłonka warg (np. w zajadach). Inne zastosowania preparatów tego typu to pielęgnacja i ochrona skóry z odparzeniami, otarciami naskórka oraz skóry przesuszonej i podrażnionej przez agresywne czynniki środowiskowe, tj. woda chlorowana, detergenty. Krem regenerujący zapobiega maceracji, czyli uszkodzeniom skóry wynikającym z nadmiernej potliwości i wilgotności (np. fałdy, okolice pod piersiami), oraz chroni te rejony ciała, które szczególnie narażone są na mikrourazy (np. dłonie, łokcie).

Mechanizm działania kremu polega na łagodzeniu i minimalizowaniu objawów podrażnień takich jak zaczerwienienie, uczucie świądu i napięcia, pieczenia i nadmiernego złuszczania skóry. Jeśli w kremie dodatkowo zawarty jest sukralfat, wpływa on kojąco oraz łagodząco na wysuszoną skórę warg, przywracając im uczucie komfortu i uspokojenia. Z kolei związki miedzi i cynku działają antybakteryjnie, antyoksydacyjnie i ochronnie. Tlenek cynku oraz alantoina wzbogacają taki krem o działanie regenerujące, tworząc tym samym preparat o szerokim spektrum działania.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów w pielęgnacji ust krem kojąco-regenerujący należy stosować 1-2 razy dziennie na oczyszczoną i osuszoną skórę. Dzięki lekkiej konsystencji łatwo się wchłania i już niewielkie ilości przynoszą oczekiwane rezultaty. Co jest istotne, można go bezpiecznie stosować u dzieci już od 6 miesiąca życia.

Niezależnie od tego, czy jest lato, jesień, zima czy wiosna, należy pamiętać, że usta wymagają ciągłej troski i pielęgnacji. Stosując odpowiedni preparat, zapewniamy im bezpieczeństwo i ochronę przed niekorzystnym wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze