Suchy szampon - charakterystyka, jak nakładać, przepis
Mycie, suszenie, czesanie, układanie... Pielęgnacja włosów zajmuje nam zazwyczaj sporo czasu, którego, niestety, nie zawsze mamy pod dostatkiem. Zdarza się, że odświeżenie jest nam potrzebne błyskawicznie, a my z różnych względów nie możemy sobie na to w danej chwili pozwolić. Ratunkiem z tych typowo kobiecych opałów jest suchy szampon – kosmetyk idealny zarówno dla zapracowanej bizneswoman, jak i zapalonej podróżniczki.
1. Charakterystyka suchego szamponu
Suchy szampon to innowacyjna alternatywa dla tradycyjnego preparatu myjącego, którego użycie nie wymaga wody. To świetne rozwiązanie dla osób, których włosy potrzebują natychmiastowego odświeżenia w sytuacji, kiedy warunki niekoniecznie na to pozwalają. Najczęściej jest on dostępny w dwóch, wygodnych w aplikacji formach – aerozolu bądź sypkiego pudru. Na czym polega jego działanie?
Warto pamiętać o tym, aby na rzecz suchego szamponu nie rezygnować z tradycyjnego mycia głowy. Za pomocą suchego szamponu nie usuniemy z powierzchni włosów oraz skóry głowy zanieczyszczeń oraz resztek środków do stylizacji. Czynniki te z czasem mogłyby spowodować obciążenie włosów, a nawet infekcję skóry głowy.
W skład suchych szamponów wchodzą przede wszystkim naturalne składniki, dlatego stosowanie go w rozsądnych ilościach jest bezpieczne zarówno dla samych włosów, jak i skóry głowy. Najczęściej możemy znaleźć w nim skrobię kukurydzianą lub ryżową, których zadaniem jest pochłanianie nadmiaru zalegającego na włosach sebum. Razem z nich są usuwane zanieczyszczenia innego typu – resztki środków do stylizacji czy nagromadzony na ich powierzchni kurz. Dzięki temu włosy już po chwili odzyskują swój blask i stają się gotowe do ponownej stylizacji.
Wybór suchego szamponu jest uzależniony od indywidualnych potrzeb – tak, jak w przypadku innych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów należy kierować się przede wszystkim ich kondycją i potrzebami. Jeżeli są one pozbawione objętości, to warto wybrać preparat z efektem „push up”, jeśli naszym problemem jest nadmiar wydzielanego sebum, sięgnijmy po szampon do włosów przetłuszczających się, natomiast w sytuacji, kiedy brakuje im energii, postawmy na ten zawierający ekstrakty z roślin – pokrzywy bądź owsa.
2. Jak nakładać suchy szampon?
Aby efekt był naprawdę zadowalający, preparatu należy używać z rozwagą. Tak, jak w przypadku innych kosmetyków, najlepiej kierować się zasadą umiaru – im mniej, tym lepiej. Zbyt duża ilość kosmetyku może spowodować, że efekt będzie całkowicie odwrotny od zamierzonego – włosy zamiast odzyskać lekkość staną się ciężkie i będą wydawać się jeszcze bardziej nieświeże.
Przed użyciem preparatu należy dokładnie wyszczotkować włosy – dzięki temu równomierne rozprowadzenie suchego szamponu będzie o wiele łatwiejsze, a efekt bardziej widoczny. Jeżeli wybrałyśmy suchy szampon w sprayu, to należy stosować go tak samo, jak zwykły lakier, spryskując włosy z odległości przynajmniej 20 cm od głowy, wstrząsając go delikatnie przed użyciem.
Czytaj więcej
Jeżeli odległość będzie zbyt mała, to na włosach mogą pozostać białe plamy, których trudno będzie się pozbyć. Sprawę ułatwi wybór preparatu przeznaczonego dla określonego koloru włosów. Pamiętajmy, że aplikację zaczynamy u nasady włosów, kierując się ku ich końcom, a następnie, w zależności od tego tego, jak radzi postępować producent – wczesujemy lub wmasowujemy środek we włosy.
Preparat należy pozostawić na włosach przynajmniej przez 5 minut. Po upływie wyznaczonego czasu wystarczy porządnie wytrzeć je ręcznikiem, i aby usunąć jego resztki, dokładnie je wyszczotkować. Jeśli mamy chwilę, to możemy w tym celu użyć suszarki.
3. Suchy szampon domowej roboty
Przepisów na suchy szampon domowej roboty jest kilka. Najszybciej przygotujemy go, sięgając po 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej i taką samą ilość naturalnego kakao. Mieszanka świetnie pochłania nadmiar łoju i zanieczyszczenia, dzięki czemu włosy stają się lekkie i puszyste. Wersja kakaowa z oczywistych względów najlepiej sprawdzi się w przypadku szatynek i brunetek.
Jeżeli zależy nam na tym, by włosy były nie tylko widocznie czystsze, ale i pachnące, to warto wykorzystać olejki eteryczne. Piękna kompozycja zapachowa powstanie po połączeniu kilku kropel olejku z drzewa herbacianego, rozmarynowego i lawendowego, które stopniowo dodawać należy do wsypanego do blendera 25 g talku kosmetycznego. Po dokładnym wymieszaniu, aromatyczny proszek należy przesypać do szczelnie zamykanego pojemnika.
Fryzjerzy podkreślają, że suchy szampon nie powinien zastąpić nam zwykłego kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji włosów – należy sięgać po niego jedynie okazjonalnie, w podbramkowych sytuacjach, nawet jeżeli nasze włosy wykazują skłonność do nadmiernego przetłuszczania lub aplikujemy go jedynie na grzywkę. W jego składzie bardzo często znajduje się alkohol, dlatego stosowany zbyt często może sprawić, że skóra głowy stanie się podrażniona, a włosy przesuszone i osłabione.