Suplementy diety na odchudzanie
Suplementy diety na odchudzanie są od dłuższego czasu testowane przez naukowców. Jednak, jak do tej pory, żadne tabletki na odchudzanie bez recepty nie okazały się, według eksperymentów badawczych, w stu procentach skuteczne. Odchudzające „magiczne pigułki” czy spalacze tłuszczu nigdy nie są rozwiązaniem, jeśli osoba otyła nie stosuje na co dzień prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Bez tego farmakologia nie ma większych szans, aby poradzić sobie z nadmiarem tłuszczu i zagrażającą zdrowiu otyłością. Tabletki odchudzające mogą jedynie wspomagać dietę odchudzającą i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej przy regularnych ćwiczeniach.
1. Zielona herbata i guarana na odchudzanie
Zielona herbata to jeden z suplementów diety wspomagających odchudzanie. Dietetycy zastanawiają się jednak, czy nie jest to działanie wynikające z zawartości kofeiny w tym rodzaju herbaty. Badania sugerują, że zielona herbata pomaga zrzucić niepotrzebny tłuszcz z brzucha. Badane osoby zauważyły, że wraz ze stosowaniem zielonej herbaty zmniejsza się ich obwód w pasie.
Istnieją także negatywne efekty uboczne stosowania zielonej herbaty:
- zmniejsza wchłanianie kwasu foliowego,
- zmniejsza wchłanianie żelaza.
Jako napój, zielona herbata jest nieszkodliwa, gdyż trudno ją przedawkować. Jeśli wybierzesz suplementy diety na odchudzanie zawierające wyciąg z zielonej herbaty, zawsze stosuj się do zaleceń na ulotce.
Naturalne suplementy diety często zawierają stymulującą organizm guaranę. Guarana zawiera kofeinę, stąd jej działanie pobudzające. Ogranicza także apetyt. Stosowana równocześnie z dietą i ćwiczeniami może pobudzić metabolizm i wspomóc zrzucanie wagi. Ale u niektórych osób wywołuje także bezsenność, bóle w klatce piersiowej, biegunki, zaparcia, bóle głowy i nerwowość.
Suplementy diety na odchudzanie zawierające guaranę nie powinny być stosowane w ciąży i w czasie karmienia piersią. Potwierdzono, że mogą wywołać:
- niską wagę urodzeniową dziecka,
- defekty fizyczne dziecka,
- przedwczesny poród.
Guarana może być szkodliwa także u osób:
- z chorobami serca,
- z nadciśnieniem,
- z chorobami nerek,
- z nadczynnością tarczycy,
- cierpiących na stany lękowe i nerwice.
2. Chrom i białko na odchudzanie
Chrom można przyjmować w dawkach 25 mcg dziennie dla kobiet i 35 mcg dla mężczyzn. W takich dawkach chrom nie jest toksyczny. Jednak nie potwierdzono także w 100% jego skuteczności. Udowodniono natomiast:
- że chrom wpływa na metabolizm glukozy,
- w części badań potwierdzono wpływ chromu i biotyny na profil lipidowy pacjentów,
- że przy dawce 200-400 mcg chromu dziennie, osoby otyłe zrzucały 1,1-1,2 kg w ciągu 10-13 tygodni.
Chrom nie powinien być przyjmowany przez osoby:
- w ciąży,
- z chorobami wątroby,
- chore na cukrzycę,
- chore na raka,
- z osłabionym układem odpornościowym.
Suplementy diety zawierające białko są przeznaczone dla osób, które uprawiają sporty i chcą zwiększyć efekty ćwiczeń. Białko wspomaga wzmacnianie mięśni, nie odchudza.
3. Niebezpieczne suplementy diety na odchudzanie
Pamiętaj, aby zawsze kupować suplementy diety na odchudzanie w aptekach, nie w Internecie. Niektóre specyfiki – dodajmy, że nielegalne w Polsce – mogą powodować groźne skutki uboczne. W ich składzie znajdują się np.:
- sibutramina,
- chitozan,
- johimbina,
- efedryna,
- kwas linolowy (CLA),
- zbyt duże dawki kofeiny.
Oprócz tego, że mogą się okazać zwyczajnie nieskuteczne, takie suplementy diety na odchudzanie mogą wywołać:
- bezsenność,
- nadmierne pobudzenie,
- zaburzenia rytmu serca,
- uzależnienie,
- biegunkę i wymioty,
- zwiększone ciśnienie,
- udar mózgu,
- zawał serca.
Zawsze dokładnie czytaj ulotki leków na odchudzanie i nie kupuj ich w podejrzanych źródłach. Suplementy diety na odchudzanie pomagają osobom, które rzeczywiście próbują schudnąć – regularnie ćwiczą i stosują zdrową dietę. Przy braku wysiłku ze strony osoby otyłej nie ma co liczyć na efekty tabletek odchudzających.