Trwa ładowanie...

Survival w lesie

Survival w lesie można inaczej nazwać sztuką przetrwania w ciężkich warunkach, z dala od cywilizacji. Zasady, które są niezbędne, by poradzić sobie w lesie mogą być przydatne osobie świadomie się decydującej na przygodę wśród drzew. Czasami okazuje się jednak, że człowiek jest zmuszony do zmierzenia się z taką sytuacją, na przykład z powodu zabłądzenia w lesie. Oto kilka rad podpowiadających, jak zachować się w lesie, kiedy człowiek jest zdany tylko na siebie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

1. Jak sobie poradzić w lesie?

Prawdziwa szkoła przetrwania w lesie ma dużo wspólnego z rozsądkiem, cierpliwością i umiejętnością mądrego korzystania z darów natury. Aby przeżyć kilka dni w lesie, potrzebne jest przede wszystkim schronienie, ciepło, woda i jedzenie. O czym należy pamiętać, wybierając się do lasu?

Krok 1. Pamiętaj o planowaniu. Nie udawaj się w nieznane tereny bez podstawowych informacji o lesie. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o terenie, charakterystycznych zmianach pogody oraz o faunie i florze. Każde środowisko wymaga innego postępowania. Przed wycieczką zapoznaj się z podstawowymi technikami survivalu odpowiednimi do miejsca wyprawy.

Krok 2. Upewnij się, że ktoś wie, gdzie zamierzasz się udać i jak długo chcesz tam zostać. Inaczej inni mogą być nieświadomi, że potrzebujesz pomocy i nie zaoferują jej, jeśli zaistnieje taka sytuacja.

Krok 3. Nie zapomnij, że podstawowe akces oria survivalowe to konieczność. Takie przybory jak nóż, zapałki, sznur, gwizdek, koc, lustro sygnalizujące będą decydować o sukcesie wyprawy. Sprzęt survivalowy przydaje się nawet na jednodniowej wycieczce. Same akcesoria jednak nie wystarczą. Należy wiedzieć, jak z nich korzystać i w jakich sytuacjach mogą pomóc.

Krok 4. Weź ze sobą komórkę z wymienną baterią. Dzięki temu w sytuacji stanowiącej zagrożenie dla życia, takiej jak na przykład kontuzja, można szybko wezwać pomoc. Najprawdopodobniej w wielu miejscach nie będzie zasięgu, jednak warto go poszukać w miejscach na większej wysokości, na przykład na wzgórzach.

2. Przetrwanie w lesie

Przede wszystkim pamiętaj, że nie wolno panikować. Silny stres stanowi źródło najpoważniejszego zagrożenia w lesie, ponieważ blokuje trzeźwe myślenie. Jeśli nagle zorientowałeś się, że nie znasz drogi powrotnej, weź głęboki oddech i uspokój się. Postaraj się opanować paraliżujące emocje i dokładnie rozejrzyj się dookoła. W jakimkolwiek miejscu się znajdujesz, jest ono twoim „punktem zero”. Oznacz je, na przykład za pomocą części garderoby, znalezionych kamieni, kartki papieru lub czegoś innego, co znajduje się pod twoją ręką i jest widoczne z daleka. Pozostając w tym miejscu, zwiększasz szanse na spotkanie osób, które mogą cię uratować. Poza tym, wysilając nadmiernie swój organizm, stwarzasz zagrożenie, że zabraknie ci wody i jedzenia.

Postaraj się przekazać komuś informację, że potrzebujesz pomocy. Wskazując miejsce, w którym się znajdujesz zwiększasz prawdopodobieństwo odnalezienia się. Gwiżdż, krzycz, śpiewaj, uderzaj kamieniami lub oznacz „punkt zero” tak, aby był widoczny nawet z daleka. Kiedy uspokoisz się i nabierzesz sił, próbuj namierzyć swoją lokalizację. Upewnij się, że potrafisz wrócić do „punktu zero”. Jeśli dalej nie potrafisz odnaleźć drogi powrotnej, znajdź lub zbuduj schronienie. Możesz poszukać złamanego lub pochylonego drzewa. Dobrym schronieniem mogą być także jaskinie, pod warunkiem, że nie są zamieszkałe przez zwierzęta, na przykład węże. Pamiętaj, że człowiek może przeżyć w lesie jedynie do trzech dni bez wody. Już pod koniec drugiego dnia opadnie z sił. Dlatego warto znaleźć jakieś źródło pitnej wody, jeśli nie masz większych jej zapasów przy sobie.

Szkoła przetrwania (survival) staje się obecnie coraz popularniejsza. Przetrwanie w trudnych warunkach to dla wielu ludzi fascynujące wyzwanie. Niestety czasami jest to niechciana konieczność. W obu przypadkach warto zdawać sobie sprawę, jakie zagrożenia niesie ze sobą las i jak sobie z nimi poradzić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.