Trwa ładowanie...

Szare mydło – charakterystyka, właściwości, wskazania, zastosowanie

Szare mydło jeszcze do niedawna kojarzyło się z czymś passe. Szare mydło Biały Jeleń w tym roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania. Było stosowane przez nasze babcie, a dziś znowu jest na topie. Jakie są właściwości szarego mydła? Dlaczego warto po nie sięgać?

Zobacz film: "Drugie życie fusów po kawie. Jak zrobić kawowe mydło peelingujące?"

spis treści

1. Co to jest szare mydło

Szare mydło to potasowy produkt kosmetyczny, służący przede wszystkim do mycia ciała i zachowania higieny. Poza potasem potassium palmate w składzie szarego mydła powinny się znaleźć: kwasy karboksylowe, glicerynę, chlorek sodu oraz kwas cytrynowy. Weryfikacja składu to najlepszy sposób na sprawdzenie czy rzeczywiście mamy do czynienia z szarym mydłem. Dodatkowo szare mydło powinno mieć mazistą konsystencję i ciemniejszą barwę oraz być miękkie. Używanie szarego mydła ze względu na jego hipoalergiczne właściwości jest zalecane: kobietom w ciąży, noworodkom i niemowlakom oraz osobom posiadającym zranienia czy skaleczenia.

Za najpopularniejsze szare mydło w Polsce uznawany jest Biały Jeleń, który co do zasady nie jest mydłem szarym, choć tak się go potocznie określa. W rzeczywistości jest to mydło sodowe a nie potasowe.

Ciąża - higiena intymna
Ciąża - higiena intymna

Ciąża to okres, kiedy należy intensywniej o siebie zadbać, szczególnie o czystość i higienę całego ciała.

zobacz galerię

2. Jakie właściwości ma szare mydło

Szare mydło może uczulać, ale tylko w niewielkim stopniu. Ma właściwości wysuszające. Szare mydło jest mydłem antybakteryjnym. Pomaga także w przyspieszeniu procesu gojenia się ran, skaleczeń, obrzęków i wyprysków. Szare mydło nie jest lekiem.

3. Kto powinien używać szarego mydła

Szare mydło jest mydłem hipoalergicznym. Może być stosowane przez osoby ze skłonnościami do alergii. Doskonale sprawdzi się także u osób z cerą tłustą. Szare mydło jest zalecane kobietom na oddziałach położniczych, ze względu na swoje właściwości łagodzące.

Szare mydło można wykorzystać nie tylko do mycia rąk. Produkt ten sprawdzi się również jako szampon ponieważ otwiera łuski włosów i pozwala na dokładniejsze wniknięcie w nie odżywek, masek i olejków. Należy pamiętać, ze szare mydło wysusza, dlatego też włosy po nim mogą być przesuszone.

4. Jakie są alternatywne zastosowania szarego mydła

Szare mydło to nie tylko środek do mycia ciała i włosów. Można zastosować go do wielu innych czynności. Szare mydło usuwa plamy. Jest świetnym środkiem piorącym. Można nim wyczyścić ubrania, a nawet wykładziny. Ze względu na swoje delikatne działanie można w nim prać niemowlęce ubranka.

Szare mydło można zastosować także jako środek do czyszczenia podłóg, terakoty czy linoleum. Szare mydło także pozwoli nam na pozbycie się plam ze ścian. Za pomocą szarego mydła dobrze umyjesz pędzle do makijażu. Zastosowanie szarego mydła w domu nie kończy się tylko na plamach. Jeżeli na twoich kwiatach pojawiły się mszyce, przędziorki czy tarczniki to mieszanka z szarego mydła pomoże ci pozbyć się owadów.

Szare mydło może posłużyć także jako materiał artystyczny. Obróbka szarego mydła nie jest skomplikowana więc świetnie nada się do rzeźbienia. W szarym mydle myje się również pędzle po farbach olejnych. Jest stosowane także jako impregnat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.