Trwa ładowanie...

Szczoteczka do zębów - jaką wybrać, szczoteczka dla dzieci

Jaka szczoteczka do zębów? Która będzie najdokładniej czyściła uzębienie, nie podrażniając przy tym dziąseł? Te pytania często są zadawane przez osoby, które chcą skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Drogerie i apteki oferują swoim klientom szeroki wybór szczoteczek do zębów, dlatego często czują się oni zdezorientowani podczas zakupów. Oto kilka rad sugerujących, jaka szczoteczka jest najlepsza.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Szczoteczka do zębów - jaką wybrać?

Szczoteczka powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb osoby dbającej o jamę ustną. Zatem jeśli cierpisz na choroby przyzębia, wybieraj szczotki do zębów średnie i z wyginającą się szyjką. Te miękkie nie myją, lecz rozcierają płytkę nazębną.

Każdy człowiek powinien dobrać szczoteczkę do zębów indywidualnie do swoich potrzeb
Każdy człowiek powinien dobrać szczoteczkę do zębów indywidualnie do swoich potrzeb (123RF)

 Jeśli masz zdrowe dziąsła i nie są one podrażniane podczas codziennego szczotkowania, kup szczoteczkę ze średnim lub twardym włosiem. Najczęściej polecane są szczoteczki o średniej wielkości i średniej twardości (medium), wielopęczkowe, z włosiem syntetycznym o łagodnych końcówkach.

Te średnie będą dobre dla osób z wrażliwymi dziąsłami, a twarde (hard) dla osób borykających się z nadmiernym osadzaniem się kamienia i osadu nazębnego. Pamiętaj także o odpowiednim rozmiarze. Jeśli szczoteczka do zębów będzie za duża lub za mała, nie wyczyścisz dokładnie uzębienia. Dobrze, jeśli długość włosia różni się. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyczyszczenie trudno dostępnych szczelin między zębami.

Szczoteczkę należy regularnie wymieniać, najlepiej co dwa, trzy miesiące. Nawet najlepsza szczoteczka do zębów po pewnym czasie przestaje być skuteczna. Warto zainwestować w szczotkę, której znikające zabarwienie włosia świadczy o tym, że zbliża się czas nowego zakupu. Na rynku pojawiła się także jednorazowa szczoteczka do mycia zębów z odmierzoną ilością pasty z fluorem.

Szczoteczka do mycia języka
Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem – w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja

zobacz galerię

Dobrym wyborem będzie także szczoteczka elektryczna z obrotową końcówką, która znacznie skraca czas szczotkowania. Jednak nie jest ona koniecznością. Tradycyjne mycie zębów może być równie skuteczne, jeśli nie zapomina się o ruchach wymiatających i odpowiedniej ilości czasu poświęconego na szczotkowanie uzębienia.

2. Szczoteczka do zębów - szczoteczka dla dzieci

Pierwsza szczoteczka do zębów, jak i kolejne szczoteczki muszą być szczoteczkami przeznaczonymi dla dzieci i mieć atest. Są one mniejsze, mają delikatniejsze włosie, są wygodniejsze w użyciu.

Rozmiar szczoteczki należy dopasować do wieku. Już rocznemu dziecku można kupić szczoteczkę i przyzwyczajać je do jej używania. Dzięki temu wpoi się maluchowi zdrowe nawyki. Przed pierwszym użyciem nowej szczoteczki należy sparzyć ją wrzątkiem. Jeśli dziecko nosi aparat na zębach, szczoteczka ortodontyczna pomoże skuteczniej oczyścić zęby wokół elementów aparatu.

Warto pamiętać, że sama szczoteczka do zębów nie zagwarantuje prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Ważny jest także wybór dobrej pasty z fluorem, a także odpowiednia częstotliwość mycia zębów (minimum dwa razy dziennie) i wystarczająco długi czas trwania szczotkowania (minimum 3 minuty).

Musisz to wiedzieć

Przydatne są także płyny do płukania ust i nicie dentystyczne. Jeśli pojawiła się grubsza warstwa kamienia nazębnego, nawet najlepsza szczoteczka do zębów go nie usunie, ponieważ jest on zbyt twardy. Może tego dokonać jedynie stomatolog jednym z zabiegów, jakie oferuje stomatologia estetyczna, np. za pomocą piaskowania lub ultradźwięków.

Lek. dent. Piotr Puchała
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.