Szyna NTI - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, efekty
Szyna NTI odmieniła już życie wielu osób. Szyna NTI stosowana jest najczęściej do para funkcji zwanej bruksizmem. Jest to nieświadome i nieprawidłowe czynności narządu żucia, spowodowane nadaktywnością mięśni o podłożu nerwicowym. Szacuje się, że w Polsce nadmierne zaciskanie szczęk dotyczy aż 6 na 10 osób. Brak leczenia może doprowadzić do poważnych problemów z zębami, zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych oraz bólów migrenowych.
1. Charakterystyka szyny NTI
Szyna NTI wynaleziona została przez dr Jamesa Boyda. Wykonana jest z poliwęglanu. Dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Szyna NTI wykorzystuje naturalny odruch obronny przed nadmiernym zaciskaniem zębów. Szyna NTI w odróżnieniu od innych szyn nie niosą ze sobą ryzyka wzmożonego nacisku w bocznym odcinku uzębienia i są wygodne w użytkowaniu. Szyna NTI inaczej nazywana jest "szyną na siekacze". Charakteryzuje się tym, że zakładana jest jedynie na zęby położone z przodu.
2. Wskazania i przeciwwskazania do szyny NTI
Szynę NTI wykorzystuje się zawsze wtedy, kiedy trzeba zredukować napięcie mięśniowe mięśni odpowiedzialnych za wzmożone zaciskanie szczęk. Redukując intensywność skurczów mięśni podczas snu, odruch zgryzania zanika i zostaje niemalże wyeliminowany. W związku z tym, że szyna NTI eliminuje wzmożone napięcie mięśniowe mięśni żuchwy to warto wiedzieć jakie są jego objawy. Głównymi objawami wzmożonego napięcia mięśniowego są napięciowe bóle głowy, migrenowe bóle głowy oraz zaburzenia czynnościowe stawów skroniowo-żuchwowych. Do kolejnych objawów zaliczyć można: bruksizm, pękanie szkliwa, sztywność karku, nadwrażliwość zębów i bolesność szczęki i stawów. Jeśli pacjent ma zaawansowaną chorobę przyzębia, to jest to przeciwwskazanie do wykonania szyny NTI. W przypadku zakładania szyn NTI nie istnieje więcej przeciwwskazań, czasem jednak zdarza się, że potrzebna jest modyfikacja szyny NTI ze względu na to, że każdy zgryz jest inny.
3. Cena szyny
Podczas wizyty stomatolog dopasowuje szynę NTI dokładnie do zębów pacjenta i informuje o sposobie użytkowania. Zabieg trwa około 30 minut, a ceny szyny NTI wahają od 200 do 400 zł. Efekt leczenia szynami NTI zazwyczaj występuje w przeciągu kilku dni. Nadwyrężone mięśnie ulegają przeprogramowaniu i wszystkie napięte mięśnie ulegają rozlużnieniu. Skuteczność leczenia szyną NTI jest określana na około 80 %.
Zobacz także:
4. Szyna okluzyjna
Tradycyjna szyna okluzyjna zakrywa wszystkie zęby żuchwy, przez co nie pozwala zębom górnym i dolnym wejść w kontakt ze sobą. Wydaje się więc, że stosowanie szyny okluzyjnej faktycznie zapobiega zgrzytaniu zębów, ale jednocześnie tworzy się nowa płaszczyzna dla patologicznego ucisku. Tak węc szyna okluzyjna jednym pacjentom może pomóc, u innych może nie być w ogóle rezultatu, a jeszcze u innych pacjentów stan może się pogorszyć. Szyna NTI dzięki ulepszeniom i nowym rozwiązaniom mocowana jest na przednich zębach, nie ma więc możliwości, by tylne zęby stykały się i by tworzył się tam patologiczny nacisk. Szyna NTI relaksuje mięśnie twarzy, a co za tym idzie - coraz rzadziej występują bóle głowy, a z coraz dłuższym czasem noszenia szyn NTI dolegliwości te całkowicie ustępują.