Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Szynowanie zębów- rozchwianie zębów, przebieg

Avatar placeholder
23.04.2021 13:52
Szynowanie zębów- rozchwianie zębów, przebieg
Szynowanie zębów- rozchwianie zębów, przebieg

Szynowanie zębów to zabieg protetyczny mający na celu unieruchomienie grupy zębów. Jest on przeznaczony dla osób, które skarżą się na rozchwiane zęby i często zadają pytanie, co mogą zrobić, żeby zęby przestały być niestabilne, ponieważ odczuwają oni z tego powodu wielki dyskomfort nie tylko podczas żucia. Najczęstszymi powodami konieczności wykonania szynowania zębów są urazy i choroby przyzębia. Zabieg ten może mieć charakter stały lub tymczasowy.

spis treści

1. Szynowanie zębów - rozchwianie zębów

Szynowanie zębów może być nieuniknionym zabiegiem w przypadku rozchwiania zębów. Zdrowe zęby są mocno przytwierdzone do dziąseł za pomocą korzeni i nawet intensywny proces żucia nie powoduje chwiania się uzębienia. Jednak urazy lub choroby przyzębia mogą powodować, że zęby tracą swą dawną stabilność i stają się luźne. Najczęstszą przyczyną z wymienionych jest choroba przyzębia, która oprócz rozchwiania zębów powoduje bolesność i krwawienie w jamie ustnej. Choroba przyzębia na początku rozwija się bezobjawowo, po jakimś czasie pacjent odczuwa drętwienie i mrowienie w jamie ustnej lub nadwrażliwość na zimno lub ciepło.

Jeśli doszło do rozchwiania zębów, oznacza to, że choroba jest zaawansowana i może dojść do utraty zębów. Wówczas jedynie protetyka może przyjść z pomocą pacjentowi, wtedy można skorzytsać z zabiegu szynowanie zębów. Rozchwiane zęby mogą wypaść, zatem jeśli pojawiły się pierwsze symptomy choroby, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie u specjalisty.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób! [6 zdjęć]

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta.

zobacz galerię

2. Szynowanie zębów - przebieg

Jeśli powodem niestabilności uzębieniajest choroba przyzębia, należy ją jak najszybciej wyleczyć. Jednym ze sposobów jest skaling, czyli zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Jeśli stadium choroby jest zaawansowane, koniecznością może stać się przeszczepienie dziąsła. Zęby, które są bardzo rozchwiane, niestety zazwyczaj muszą być usunięte i zastąpione przez implanty, mosty stomatologiczne lub protezy dentystyczne. Jeśli rozchwianie zębów nie jest duże, można zastosować zabieg, który przywróci ich stabilność, czyli szynowanie zębów.

Szynowanie rozchwianych zębów polega na łączeniu zębów, co zwiększa ich siłę i odporność na wzajemne ścieranie i wyważanie. Przednie zęby na górnej szczęce są bardzo często atakowane przez choroby dziąseł. Jeśli dwa lub trzy z nich chwieją się, są one łączone za pomocą specjalnego materiału z sąsiadującymi zębami, które są stabilne.

Najlepiej, by chwiejące się zęby były łączone z zębami mocno przytwierdzonymi do dziąseł. Jeśli jednak nie jest to możliwe, satysfakcjonujące efekty można także uzyskać poprzez szynowanie ze sobą zębów ruszających się. Specjalista umieszcza szynę w jamie ustnej w taki sposób, by nie powodowała ona dyskomfortu i była niewidoczna. Kolor montowanej szyny dopasowany zostaje do naturalnego koloru kości. Poza tym podczas szynowania zębów można korygować kształt uzębienia pacjenta, dzięki czemu poprawia się estetyka.

Musisz to wiedzieć

Po zabiegu szynowania zębów pacjent musi szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej, która staje się utrudniona, ponieważ szczeliny między połączonymi zębami zazwyczaj są zbyt wąskie, by mogły być czyszczone nićmi dentystycznymi. Lekarz powinien podać wszelkie niezbędne informacje odnośnie prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Poza tym należy pamiętać, że konieczne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, co 3-6 miesięcy w celu kontroli. Jeśli mimo starannej pielęgnacji jamy ustnej pojawiły się ubytki lub stany zapalne dziąseł, należy skorzystać z zabiegów, jakie proponuje stomatologia estetyczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze