Trwa ładowanie...

Tatuaż na palcu - największy hit czy estetyczna porażka?

Avatar placeholder
07.11.2022 15:56
Tatuaż na palcu to ozdoba, która zastępuje biżuterię.
Tatuaż na palcu to ozdoba, która zastępuje biżuterię. (Adobe Stock)

Tatuaż na palcu ma długą tradycję i daleko wykracza poza najnowsze trendy mody. To element wielu kultur. Od wieków w ten sposób zdobiły dłonie zaręczone mieszkanki Mauritiusa czy hinduskie panny młode. Obecnie może to robić każdy, kto ceni trwały sposób zdobienia ciała. Tatuaże cieszą się dużą, coraz większą popularnością. Co oznaczają te na palcach? Które motywy wykorzystuje się najczęściej?

spis treści

1. Tatuaż na palcu – hit czy kit?

Tatuaż na palcu u ręki to trwała, ale i bezkompromisowa ozdoba. Zastępuje pierścionki, ale i nie pozwala się ukryć. Widać go niemal zawsze, w zwyczajnych życiowych sytuacjach, takich jak podawanie ręki, podpisywanie się na dokumencie czy płacenie za zakupy (chyba że można go ukrywać pod biżuterią).

Zarówno sam tatuaż, jak i jego lokalizacja, dla wielu osób to największy hit, dla innych to estetyczna porażka.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Czy ma to znaczenie? Zdecydowanie nie powinno, ponieważ jak mówi powiedzenie ładne jest to, co się komu podoba, a tatuaż to prywatna sprawa.

2. Co oznaczają tatuaże na palcu?

Na mniej lub bardziej wymyślne grafiki i napisy utrwalone na dłoniach ludzie decydują się z różnych powodów, często po to, by wyrazić siebie czy wyróżnić się z tłumu. Bywa, że tatuaże są formą terapii, dzięki której można poczuć się lepiej.

Da wielu osób tatuaż na palcu czy innej części ciała to sposób na uzewnętrznienie swoich przemyśleń i emocji, ale i wyrażenie poglądów.

Bywa manifestacją uczuć czy poglądów politycznych. Często przedstawia przynależność do danej grupy czy religii, jest deklaracją wierności jakiejś idei.

W ostatnim czasie na dłoniach coraz częściej pojawia się tatuaż ślubny, na który decydują się pary wstępujące w związek małżeński. Dla nich tatuaż na palcu to symbol trwalszy niż obrączka.

3. Na której dłoni zrobić tatuaż?

Specjaliści zalecają, by tatuaż wykonać na palcach dłoni mniej aktywnej. Oznacza to, że osoby leworęczne powinny robić je na ręce prawej, a praworęczne – na lewej.

Dlaczego? W ten sposób możliwy ból czy dyskomfort będą mniej odczuwalna, a sam tatuaż mniej widoczny podczas wykonywania codziennych czynności (jeśli ma to dla kogoś jakieś znaczenie).

4. Na którym palcu zrobić tatuaż?

Nie mniejsze znaczenie ma wybór palca, na którym znajdzie się tatuaż. I tak:

 • tatuaż na kciuku to palec osób niezależnych i pewnych siebie, ale i tych o słabym zdrowiu,
 • tatuaż na palcu wskazującym, który jest palcem przywódcy, robią osoby, którym brakuje pewności siebie,
 • tatuaż na palcu środkowym jest polecany dla osób, które chcą odnaleźć życiową równowagę,
 • tatuaż na palcu serdecznym jest zarezerwowany dla zakochanych (na nim robi się tatuaż ślubny),
 • tatuaż na małym palcu noszą osoby pewne siebie i zdradzające cechy narcystyczne oraz urodzeni przywódcy. To także sposób na zadeklarowanie przynależności do bractwa czy grupy przestępczej.

Tatuaże można też wykonać pod obrączką lub na bocznej części palca, dzięki czemu malunek po złożeniu palców jest niewidoczny.

5. Najpopularniejsze tatuaże na palcach

Jeśli chodzi o wzory tatuaży na palcach, to możliwości motywów są dość ograniczone z uwagi na niewielką przestrzeń. Najpopularniejsze wzory na tatuaż na palcu damski czy męski to:

 • pojedyncze litery, które tworzą napis (tak na jednej dłoni, jak i na obydwóch),
 • cyfry, także tworzące daty na palcach dłoni,
 • jedna lub kilka obrączek czy pierścionków,
 • kropki, przy czym warto pamiętać, że kropki tatuowane na palcach czy twarzy wywodzą się z więzienia i często zawierają konkretny przekaz, na przykład odbywanie wyroku. Może to być problematyczne w przypadku osób wykonujących zawody zaufania społecznego (lekarz, prawnik, urzędnik),
 • znaki zodiaku, konstelacje gwiazd,
 • sticks & poke, to jest małe, minimalistyczne rysunki bez wypełnienia,
 • drobne znaczki, serca, kotwice, pióra, diamenty, nuty, liście, oczy,
 • rysunek, który staje się kompletny po zbliżeniu palca, także dwóch osób, np. żony i męża,
 • rośliny, na przykład pnący się po palcu bluszcz czy małe stokrotki,
 • znak nieskończoności,
 • motywy futurystyczne składające się z linii.

Skąd czerpać inspiracje na tatuaż na palcach? Źródłem tatuażowych inspiracji mogą być strony artystów i salonów tatuażu, jak i segregatory z gotowymi wzorami. Fascynującym miejscem jest także, a może przede wszystkim, internet i social media.

6. Ile kosztuje tatuaż na palcu?

Można przyjąć, że tatuaż na palcach kosztuje co najmniej 200 zł. Dlaczego tak dużo, skoro wzór jest zwykle mały? Na cenę tatuażu składa się kilka czynników.

Niektóre, takie jak wielkość wzoru (im większy, tym więcej czasu wymaga i pracy), stopień skomplikowania (ilość cieniowania, przejść kolorów, detali) czy honorarium artysty (co zależy od nakładów czasu, pracy i materiału) są zmienne, ale przygotowanie wzoru czy przygotowanie studia z uwzględnieniem wymogów sanitarnych - mniej więcej stałe. Nie sposób ich uniknąć.

Decydując się na tatuaż na palcu warto pamiętać, że wyciera się on nieco szybciej niż na innych częściach ciała. Kolory z biegiem czasu mogą stać się jaśniejsze.

7. Czy tatuaże na palcach bolą?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: czy tatuaż na palcu boli. Okazuje się, że to kwestia indywidualna. Palec to najmniej umięśniona część ciała, z najmniejszą warstwą tkanki tłuszczowej i jednocześnie bardzo unerwiona.

Osoby mniej wytrzymałe na ból twierdzą, że tatuowanie palca jest bolesne. Wiele osób nie odczuwało różnicy między tatuowaniem palca a innej części ciała. Pewne natomiast jest to, że tatuaże na palcach wykonuje się szybko.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze