Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Terapia przy użyciu prądów przeciwko nadmiernej potliwości

Terapia przy użyciu prądów przeciwko nadmiernej potliwości
Terapia przy użyciu prądów przeciwko nadmiernej potliwości

Hiperhydroza to stan chorobowy, w którym obserwuje się wzmożone wydzielanie potu w obrębie dłoni, stóp, pachwin czy dołów pachowych, a nawet w okolicy całego ciała. Istnieje wiele metod leczenia tej dolegliwości. Jedną z nich jest terapia przy użyciu prądu stałego ‒ jontoforeza. Chcesz wiedzieć więcej?

spis treści

1. Nadmierne pocenie

Problem hiperhydrozy zaczyna się zazwyczaj w okresie wczesnego dzieciństwa i nieleczony może trwać przez wiele lat, a nawet całe życie. Najczęściej dolegliwość ta występuje u osób zdrowych. Niekiedy jednak może ona być wynikiem rozmaitych chorób neurologicznych lub metabolicznych.

Mniej więcej u 40% osób dotkniętych nadmiernym poceniem stan ten jest uwarunkowany genetycznie. Bardzo często przypadłość ta negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie danej osoby oraz jej życie w społeczeństwie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Osoby dotknięte nadpotliwością mogą obserwować u siebie wzmożone wydzielanie potu nawet w stanie spoczynku czy w okresie występowania niskiej temperatury. Dzieje się tak, ponieważ hiperhydroza często ma podłoże emocjonalne i objawy jej towarzyszące mogą się nasilać w momencie odczuwalnych przez daną osobę pozytywnych bądź negatywnych emocji.

2. Leczenie nadmiernej potliwości za pomocą jontoforezy

Procedura zwana jontoforezą była wykorzystywana w celu leczenia nadmiernej potliwości przez wiele lat. Terapia polega na zanurzeniu dłoni i stóp w roztworze wodnym przez który wprowadzany jest łagodny prąd elektryczny. Mniej więcej po 5-10 zabiegach, powtarzanych regularnie raz w tygodniu, dochodzi do tymczasowego zablokowania czynności gruczołów potowych. Cała procedura jest bezbolesna, jednak na skutek działania prądu elektrycznego może dojść do krótkotrwałego podrażnienia skóry.

Warto wiedzieć, że leczenie nadpotliwości przy użyciu prądu elektrycznego okazało się skuteczne mniej więcej u 80% osób, które poddały się zabiegowi. Co więcej, badania kliniczne potwierdziły, że jest to metoda nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna. Poleca się ją szczególnie osobom, w przypadku których nie sprawdziło się leczenie przy użyciu aptecznych antyperspirantów czy suplementów doustnych.

Nadmierna potliwość może mieć ogromny wpływ na nasze codzienne życie i relacje z innymi ludźmi. To ważne, aby stosunkowo wcześnie podjąć różnorodne metody leczenia tej przypadłości. Istnieją terapie, które mogą skutecznie zredukować nadmierną potliwość.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze