Trwa ładowanie...

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest obecnie bardzo dobrze znaną substancją stosowaną w zabiegach medycyny estetycznej. Jest to bakteryjna egzotoksyna, która wstrzyknięta w mięsień uniemożliwia jego kurczenie się. Zabieg ten jest profilaktyką starzenia się skóry, gdyż ogranicza zbyt ekspresyjną mimikę twarzy. Ponadto wygładza on zmarszczki mimiczne już istniejące.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Co warto wiedzieć o toksynie botulinowej?

Toksyna botulinowa, zwana również jadem kiełbasianym, wytwarzana jest przez gram-dodatnią pałeczkę Clostridium botulinum. Bakteria ta jest odpowiedzialna za silne zatrucia pokarmowe, które często kończą się zgonem. Niewątpliwie spośród wszystkich znanych toksyn, jad kiełbasiany jest toksyną najsilniej działającą. W zabiegach medycyny estetycznej dawki toksyny są niskie i nie powodują zagrażających życiu skutków ubocznych. Oczywiście zabieg musi przeprowadzać odpowiednio wykwalifikowany specjalista.

Substancję tę uzyskuje się z wyizolowanych szczepów bakterii, gdzie następnie poddaje się ją oczyszczaniu i próżniowemu pakowaniu. Głównym wskazaniem do zabiegu ostrzykiwania botoksem są zmarszczki mimiczne, ale nie tylko. Stosuje się go również w przypadku leczenia zeza, chorób neurologicznych związanych z napięciem mięśni, a nawet w terapii nadmiernej potliwości.

2. Czy zabiegi polegające na iniekcji toksyny botulinowej są bezpieczne?

Zabiegi oparte na działaniu toksyny botulinowej wykonuje się bezpiecznie już od wielu lat. Jej działanie polega na blokowaniu uwalniania przez nerwy acetylocholiny (głównego przekaźnika w połączeniach nerwowo-mięśniowych). Efektem jest osłabienie i porażenie mięśni. Skutki zabiegu są odwracalne po upływie około 3 miesięcy. Jest to związane z odnawianiem się nowych kontaktów synaptycznych. Bezpośrednio po zabiegu lekarz informuje pacjenta o tym czego bezwzględnie należy unikać.

Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu zaliczamy ból w miejscu wstrzyknięcia botoksu. Jeżeli jego intensywność jest wysoka i trudna do zniesienia, można przyjąć doustnie lek zawierający w składzie paracetamol bądź ibuprofen. Można również w obrębie najbardziej bolesnych partii skóry zastosować okład z lodu.

Ewentualne skutki uboczne występujące po zabiegu ostrzykiwania botoksem ustępują stosunkowo szybko. Do najczęściej występujących z nich zaliczamy również działania niepożądane takie jak:

  • uczucie słabości mięśnie, w obrębie których została wstrzyknięta toksyna
  • bolesność mięśni rzutująca na całe ciało
  • czerwona wysypka, która trwa do kilku dni po iniekcji

Zabieg ostrzykiwania skóry botoksem jest niewątpliwie najlepszą profilaktyką tworzenia się zmarszczek. To właśnie w wyniku codziennej pracy i aktywności naszych mięśni mimicznych, tworzą się te nieestetyczne bruzdy. Oczywiście warto pamiętać o rozsądku i nie przesadzać z ilością wykonywanych zabiegów, gdyż w wyniku tego mogłoby dojść do powstania na skórze twarzy tzw. efektu „maski”, gdzie mimika prawie w ogóle nie funkcjonuje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.