Toksyna botulinowa - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, wykonywanie zabiegów, skutki uboczne
Toksyna botulinowa jest obecnie bardzo dobrze znaną substancją stosowaną w zabiegach medycyny estetycznej. Jest to bakteryjna egzotoksyna, która wstrzyknięta w mięsień uniemożliwia jego kurczenie się. Zabieg toksyną botulinową jest profilaktyką starzenia się skóry, gdyż ogranicza zbyt ekspresyjną mimikę twarzy. Ponadto wygładza on zmarszczki mimiczne już istniejące.
Zobacz film: "3-minutowy masaż odmładzający"
- 1. Charakterystyka toksyny botulinowej
- 2. Wskazania do użycia toksyny botulinowej
- 3. Stany zapalne w miejscu wstrzykiwania toksyny
- 4. Zabiegi z toksyną
- 5. Skutki uboczne
1. Charakterystyka toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa, zwana również jadem kiełbasianym, wytwarzana jest przez gram-dodatnią pałeczkę Clostridium botulinum. Bakteria ta jest odpowiedzialna za silne zatrucia pokarmowe, które często kończą się zgonem.
Niewątpliwie spośród wszystkich znanych toksyn, jad kiełbasiany jest toksyną najsilniej działającą. W zabiegach medycyny estetycznej dawki toksyny botulinowej są niskie i nie powodują zagrażających życiu skutków ubocznych. Oczywiście zabieg musi przeprowadzać odpowiednio wykwalifikowany specjalista.
Substancję tę uzyskuje się z wyizolowanych szczepów bakterii, gdzie następnie poddaje się ją oczyszczaniu i próżniowemu pakowaniu.
2. Wskazania do użycia toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa ma wiele zastosowań. Do najważniejszych wskazań do użycia toksyny botulinowej zaliczyć można:
- leczenie różnych postaci zeza;
- oczopląs;
- zaburzenia ruchu gałek ocznych;
- nadmierne łzawienie;
- zespól suchego oka;
- zaburzenia połykania;
- szczeliny odbytu;
- nadmierne pocenie się;
- drżenie szyi i głowy;
- porażenie mózgowe;
- dystonia macicy;
- migrena;
- wygładzenie zmarszczek;
- odmłodzenie skóry,
- bruksizm.
3. Stany zapalne w miejscu wstrzykiwania toksyny
Jak podczas wielu zabiegów, tak w przypadku zastosowania toksyny botulinowej istnieją pewne przeciwwskazania, należą do nich:
- ciąża i karmienie piersią;
- stany zapalne skóry w miejscach wstrzykiwania toksyny;
- myastenia gravis;
- zespół Lamberta-Eatona;
- nadwrażliwość na toksynę botulinową.
4. Zabiegi z toksyną
Zabiegi oparte na działaniu toksyny botulinowej wykonuje się bezpiecznie już od wielu lat. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu uwalniania przez nerwy acetylocholiny (głównego przekaźnika w połączeniach nerwowo-mięśniowych). Efektem jest osłabienie i porażenie mięśni.
Skutki zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są odwracalne po upływie około 3 miesięcy. Jest to związane z odnawianiem się nowych połączeń synaptycznych. Bezpośrednio po zabiegu toksyną botulinową lekarz informuje pacjenta, o tym czego bezwzględnie należy unikać.
Musisz to wiedzieć
5. Skutki uboczne
Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu z użyciem toksyny botulinowej zaliczamy ból w miejscu wstrzyknięcia toksyny botulinowej.
Jeżeli jego intensywność jest wysoka i trudna do zniesienia, można przyjąć doustnie lek zawierający w składzie paracetamol bądź ibuprofen. Można również w obrębie najbardziej bolesnych partii skóry zastosować okład z lodu.
Ewentualne skutki uboczne występujące po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej ustępują stosunkowo szybko. Do najczęściej występujących z nich zaliczamy również działania niepożądane takie jak:
- uczucie słabości mięśni, w których obrębie została wstrzyknięta toksyna;
- bolesność mięśni rzutująca na całe ciało;
- czerwona wysypka, która trwa do kilku dni po iniekcji.
Zabieg ostrzykiwania skóry toksyną botulinową jest niewątpliwie najlepszą profilaktyką tworzenia się zmarszczek. To właśnie w wyniku codziennej pracy i aktywności naszych mięśni mimicznych, tworzą się te nieestetyczne bruzdy.
Oczywiście warto pamiętać o rozsądku i nie przesadzać z ilością wykonywanych zabiegów, gdyż w wyniku tego mogłoby dojść do powstania na skórze twarzy tzw. efektu „maski”, gdzie mimika prawie w ogóle nie funkcjonuje.
Komentarze