Tribulus
Tribulus (tribulus terrestris), tak zwany buzdyganek naziemny, to roślina pnąca występująca w klimacie umiarkowanym i tropikalnym – w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, wschodniej Europie, Indiach i Chinach. Wykorzystanie rośliny ma długą historię. Tam gdzie rosła, ludzie stosowali ją do poprawy samopoczucia, wzmocnienia organizmu, zwiększenia libido, a także do poprawy przyrostu mięśni. Zatem nic dziwnego, że tribulus jest ceniony przez kulturystów i innych sportowców.
1. Działanie tribulus terrestris
Tribulus to roślina jednoroczna, o żółtych kwiatach i długości łodygi od 10 do 30 cm. Wyciąg z tej rośliny zawiera saponiny steroidowe. Od lat jest stosowany w medycynie chińskiej i indyjskiej. Już 5000 lat temu buzdyganek naziemny był stosowany jako silny środek o właściwościach pobudzających, a także w celu poprawy sprawności seksualnej i fizycznej. Jeffrey Peterman, amerykański kulturysta, przyczynił się do rozpowszechnienia opinii, że buzdyganek naziemny pobudza przyrost tkanki mięśniowej. Choć badania tego jednoznacznie nie potwierdziły, uznaje się, że roślina: dodaje energii i witalności, podnosi poziom testosteronu, znakomicie działa jako afrodyzjak, pomaga przedłużyć długość stosunku seksualnego, podnosi poziom gęstości mięśni, zwiększa męską potencję oraz siłę, ma działanie moczopędne i uspokajające, a także pobudza przyrost mięśni.
Poza tym tribulus terrestris prawdopodobnie reguluje ciśnienie krwi i prawidłowy poziom cholesterolu. Co więcej, buzdyganek naziemny rzekomo podnosi sprawność umysłową oraz psychiczną. Do tej pory udowodniono, że tribulus stymuluje wytwarzanie testosteronu, co sprzyja rozwojowi siły i masy mięśniowej. Ponadto pomaga spalać tkankę tłuszczową. Pobudzanie przysadki mózgowej do zwiększenia produkcji LH, czyli hormonu luteinizującego, powoduje uzyskanie większego poziomu testosteronu. W rezultacie dochodzi do zwiększonej syntezy białka, za czym idzie większa siła oraz wyraźnie lepsze wyniki anaboliczne.
2. Skutki uboczne stosowania tribulus terrestris
Skutki uboczne suplementacji są rzadkie i łagodne. Bardzo rzadko przyjmujący zgłaszali ból brzucha, który szybko mijał po zjedzeniu posiłku. Kolejne, bardzo rzadkie, zanotowane powikłanie to ginekomastia, czyli powiększenie sutka, co obok problematycznej dolegliwości stanowi pewien dowód na faktyczne oddziaływanie na poziom hormonów w organizmie. Nie ustalono żadnej wartości odnośnie do dawek, w jakich suplement diety zawierający tę roślinę może być przyjmowany. Zatem przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się z informacją na ulotce i stosować się do jej zaleceń. Mimo iż tribulus działa podobnie jak sterydy anaboliczne, jest dozwolony dla sportowców, co stanowi kolejny argument za bezpieczeństwem jego stosowania.
Tribulus, czyli buzdyganek naziemny, to znana od tysięcy lat roślina, która poprawia libido i wzmacnia mięśnie. Jej działanie nie jest do końca udokumentowane, ale niektóre badania potwierdzają jej działanie na ciało i umysł. Co ważne, skutki uboczne stosowania tribulusa są rzadkie i mało dotkliwe.