Trwa ładowanie...

Triki na deskorolce

Deskorolka to nie tylko środek transportu. Wykorzystuje się ją również do wykonywania różnego rodzaju trików, które można określić jako połączenie sportu ekstremalnego z elementami artystycznymi. Nauka jazdy na deskorolce jest niezwykle trudna i wymaga dużo poświęcenia, cierpliwości i pracy. Osoba, która pragnie przyswoić kilka podstawowych trików musi być przygotowana na częste upadki, zwłaszcza na początku nauki, jednak determinacja i regularne treningi pozwolą na stopniowe podnoszenie poziomu umiejętności.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Nazwy trików na deskorolce

Różne triki na desce wiążą się z wykonaniem obrotu wokół jednej z trzech osi, przesunięcia lub zmiany ustawienia deskorolki względem skatera bądź podłoża. W zależności od sposobu wykonywania, triki dzielą się na:

 • slide – trik, podczas którego deskorolka przesuwa się wzdłuż rurki;
 • grindy – polegają na ślizgu po rurce czy krawędzi elementu skateparku. W przeciwieństwie do slide'ów, do poślizgu wykorzystywane są trucki, a nie deck deskorolki;
 • flipy – polegają na nadawaniu desce obrotu wokół własnej osi długiej, średniej lub krótkiej (poziomej) lub też dwóch, trzech, czterech osi na raz (wariacje). Ponadto obroty dokonują się tylko o wartościach 180, 360, ewentualnie 540 czy 720 stopni;
 • graby – podczas nich skater (będąc nad ziemią) chwyta deskorolkę jedną bądź obiema rękami, przyjmując przy tym różne ułożenia ciała;
 • lipy – podczas ich wykonywania deskorolka zaczepia się o coping;
 • manuale – jazda na deskorolce z uniesieniem jej przodu;
 • freestyle – polega na robieniu trudnych technicznie trików na płaskiej powierzchni w miejscu lub z niewielką prędkością.

2. Podstawowe triki na deskorolce

Najważniejsze sztuczki na deskorolce to:

 • Ollie – podstawowy trik polegający na podskoku na deskorolce przy jeździe do przodu;
 • Manual – jechanie na tylnych kołach;
 • Kickflip – jest to wyskok i kopnięcie deski tak, by obróciła się o 360 stopni dookoła swojej osi podłużnej, po czym skater ląduje na niej; rotacja deskorolki ma być w stronę skatera;
 • Indy grab – wykonanie podskoku i chwyt tylną ręką za środkową część deski;
 • Nosegrind – ślizganie się na przednim traku po murku lub rurce;
 • Boardslide – ślizganie się po murku lub rurce środkiem decka;
 • Cannonball – polega na wykonaniu wysokiego podskoku, podczas którego w najwyższym punkcie należy jednoczesne złapać za tylną i przednią część deski.

Nauka trików na deskorolce powinna rozpocząć się od ollie, który jest absolutnie podstawową ewolucją. Aby go wykonać, należy nabrać trochę prędkości. W czasie jazdy trzeba postawić stopę na tailu, a drugą ułożyć około 15-20 cm od pierwszej. Następnie uderza się w koniec deski, tail dotyka ziemi, a skater wyskakuje jak najwyżej. W powietrzu jedną stopę unosi się do przodu deski, prostuje nogę tak, aby deskorolka ułożona była równolegle do podłoża, po czym delikatnie prostuje się nogi i plecy, w celu wylądowania.

Triki na desce nie należą do łatwych, a częste kontuzje i stłuczenia zniechęcają do dalszej nauki. Jeśli jednak chce się osiągnąć wysoki poziom zaawansowania w skatingu, niezbędne są ciągłe ćwiczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.