Turystyka piesza
Chodzenie, szczególnie to uprawiane wśród pięknych krajobrazów i z daleka od cywilizacji, jest dla wielu osób jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy wybieramy profesjonalny, górski trekking, czy zwykłe, spokojne spacerowanie, turystyka piesza w każdej formie ma równie istotny wpływ na ciało i umysł – od dotlenienia, poprzez poprawę wydolności, aż do odstresowania na łonie przyrody. Taki wysiłek fizyczny jest zalecany dla każdego, niezależnie od kondycji i doświadczenia w uprawianiu sportu.
1. Spacerowanie czy trekking?
Najmniej wymagające kondycyjnie są zwykłe spacery. Jednak nie znaczy to, że nie są korzystne dla zdrowia. Codzienny (lub chociaż regularny) spacer poprawi wydolność organizmu (zadyszka będzie pojawiała się coraz rzadziej), usprawni krążenie, rozluźni psychicznie i dotleni. Aby spacerowanie było przyjemnością, należy dobrze wybrać miejsce treningu – może to być park lub jakieś miejsce za miastem, w zależności od naszych możliwości.
Kolejnym ważnym czynnikiem sprawiającym, że chodzenie jest udaną formą rekreacji, jest sprzęt. W przypadku chodzenia, najważniejsze są oczywiście wygodne buty, dopasowane do stopy (nie mogą uwierać ani obcierać) i do podłoża (np. kamieniste podłoże będzie wymagało nieco grubszej podeszwy). Nie zapominajmy też o odpowiednim, przewiewnym ubraniu (polecamy bawełniany dres, koszulkę i bluzę), dopasowanym do temperatury. W niewielkim plecaku trzeba mieć ze sobą:
- wodę,
- coś do jedzenia (np.batonik),
- zapasowe skarpety i buty,
- kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
Dla osób z artystyczną duszą polecamy także piesze wycieczki z aparatem fotograficznym. Turystyka piesza może także obejmować biwakowanie, robienie ogniska i kilkudniowe wędrówki – wtedy zaopatrzenie i ciężar plecaka gwałtownie się zwiększą. Raczej nie powinno się wybierać na takie dłuższe wyprawy bez żadnego przygotowania kondycyjnego. Dłuższe, kilkudniowe wyprawy będą także wymagały zabrania do plecaka dodatkowo:
- odpowiedniej ilości prowiantu i wody,
- zapałek,
- latarki,
- środka przeciw owadom,
- scyzoryka,
- apteczki.
Dla osób potrzebujących silniejszych wrażeń, lepszym pomysłem na aktywność jest trekking. To najbardziej wymagająca forma turystyki pieszej, w zależności od wybranego terenu, zawierająca także elementy wspinaczki. W Polsce są także organizowane inne bardziej ekstremalne formy turystyki pieszej – na przykład kilkudniowe, grupowe rajdy piesze czy rajdy na orientację. Do chodzenia najlepiej wybierać oznaczone szlaki, szczególnie jeśli trasa jest długa. Sprzęt do trekkingu to przede wszystkim bardziej specjalistyczne buty zakrywające kostkę.
2. Zalety chodzenia
Chodzenie a zdrowie, a może raczej: wysiłek fizyczny a zdrowie człowieka? Każda aktywność fizyczna w pozytywny sposób wpłynie na nasz organizm. Zaletami chodzenia są:
- dotlenienie świeżym powietrzem,
- przebywanie z dala od miejskiego hałasu,
- dopasowanie tempa do swoich możliwości,
- odreagowanie codziennych napięć,
- rozruszanie i usprawnienie stawów,
- możliwość uprawiania tego sportu z przyjaciółmi lub rodziną.
Co więcej, chodzenie rzadko powoduje kontuzje, jest więc bezpieczniejsze niż bieganie, które może obciążyć stawy. W odróżnieniu od biegania, chodzenie jest bezpieczne także dla osób starszych, otyłych i niemających przygotowania kondycyjnego. Ciekawy jest fakt, że energiczny marsz pomaga spalić podobną ilość kalorii, co bieganie.
Każda aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność, zarówno fizyczną, jak i umysłową. Regularne chodzenie poprawia jakość snu i zapobiega wielu chorobom związanym z siedzącym trybem życia.