Trwa ładowanie...

Tusz do rzęs dla alergików

Czy wszystkie hipoalergiczne tusze do rzęs są bezpieczne dla skóry wrażliwej? Okazuje się, że nawet produkty oznaczone jako hipoalergiczne mogą powodować podrażnienia wrażliwej skóry okolic oczu. Tusze dla alergików często zawierają składniki o drażniącym działaniu, powodujące reakcje alergiczne. Dlatego wiele koncernów kosmetycznych wypuszcza na rynek serie kosmetyków mineralnych, a wśród nich – mineralny tusz do rzęs. Jak wybrać bezpieczny tusz do rzęs dla alergików?

spis treści

1. Składniki tuszu dla alergików

Istnieje wiele zasad, które ułatwią ci znalezienie bezpiecznego tuszu do rzęs. Przed zakupem produktu hipoalergicznego zwróć uwagę na wymienione poniżej czynniki:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

 • Informacja na opakowaniu. Wypracuj zwyczaj czytania informacji dołączonych do każdego produktu kosmetycznego. Wybierz tusz do rzęs, który nie zawiera składników wywołujących reakcje alergiczne.
 • Test alergiczny produktu. Aby sprawdzić, czy konkretny tusz do rzęs jest dla ciebie bezpieczny, umieść niewielką ilość kosmetyku na skórze tuż za uchem. Jeżeli w ciągu najbliższych 72 godzin nie pojawi się ani swędzenie, ani zaczerwienienie, kosmetyk będzie dla ciebie odpowiedni.
 • Recenzje użytkowniczek. Opis działania produktu sporządzony przez osobę, która korzystała z tuszu konkretnej marki jest bardzo pomocny przy wyborze bezpiecznego kosmetyku.

Gdy już zaczniesz czytać etykiety na produktach kosmetycznych, szybko zauważysz, że pomimo podobnego działania, niemalże każdy tusz zawiera inne składniki. Trzy pierwsze nazwy wymienione na opakowaniu stanowią największy procent składu kosmetyku, więc poświęć im szczególną uwagę. Składnikami, które najczęściej znajdziesz w tradycyjnym (nie hipoalergicznym) tuszu do rzęs, są:

 • wosk Carnauba,
 • destylaty ropy naftowej,
 • uwodorniona kalafonia z pentaerytrytolem.

Kosmetyki zawierające destylaty ropy naftowej najprawdopodobniej wywołają reakcję alergiczną skóry wrażliwej, podczas gdy uwodorniona kalafonia wykaże działanie drażniące na skórę okolic oczu. Tusz ten zawiera również parabeny powodujące podrażnienia skóry, oczu i płuc. Do pozostałych składników, których najlepiej unikać należą glikol propylenowy i thimerosal.

Z drugiej strony, kosmetyki hipoalergiczne wśród trzech pierwszych składników wymieniają najczęściej:

 • wosk pszczeli,
 • wodę,
 • tlenek żelaza.

Wosk pszczeli jest naturalnym i hipoalergicznym składnikiem wysokiej klasy kosmetyków do makijażu (w nielicznych przypadkach może jednak wywoływać reakcje alergiczne, obejmujące swędzenie i łzawienie oczu, katar, wysypkę lub pokrzywkę i ogólne uczucie zmęczenia).

Woda, jak nietrudno się domyślić, świetnie nawilża rzęsy. Tlenek żelaza jest związkiem nieorganicznym używanym do produkcji kosmetyków, jednak nie stanowi zagrożenia dla wrażliwej skóry. Dodatkowo, mineralne tusze do rzęs często zawierają prowitaminę B5 i glicerynę – oba składniki uważane są za bezpieczne dla alergików.

2. Zalety i wady tuszu dla alergików

Stosowanie bezpiecznego tuszu do rzęs dla alergików niesie wiele korzyści dla ich użytkowniczek. Wśród najbardziej oczywistych zalet hipoalergicznych kosmetyków do makijażu oczu znajdziemy:

 • piękne rzęsy otrzymane bez ingerencji niebezpiecznych związków chemicznych,
 • nawilżone, zdrowe rzęsy,
 • bezpieczne składniki, zmniejszające ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Z drugiej strony jednak można wyliczyć wiele niedociągnięć tuszów do rzęs zawierających jedynie hipoalergiczne składniki, a są to przede wszystkim:

 • mniejsza objętość rzęs niż po stosowaniu tradycyjnych kosmetyków,
 • mniej intensywny kolor rzęs,
 • pozostawianie na rzęsach grudek i kruszenie się tuszu,
 • ślady tuszu pod oczami pojawiające się po kilku godzinach użytkowania.

Mimo wszystko, w większości przypadków, wybór hipoalergicznego tuszu do rzęs jest bezpieczniejszą opcją niż stosowanie tradycyjnych kosmetyków do makijażu oczu. Nie powoduje on podrażnień skóry i najczęściej jest bezzapachowy. Dodatkowo, prawidłowo dobrany tusz nie pozostawi ciemnych śladów pod oczami i rozprowadzi się równomiernie na rzęsach.

Mgr Aleksandra Matuła
Tusz do rzęs dla alergików
Tusz do rzęs dla alergików (Zdjęcie autorstwa: steinchen / CC BY-SA 2.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.