Trwa ładowanie...

Uprawianie seksu spowalnia proces starzenia

Uprawianie seksu przynajmniej raz w tygodniu spowalnia proces starzenia się u kobiet. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy kobieta nie czerpie z tego tyle przyjemności, ile by chciała.

Systematyczne uprawianie seksu powoduje wydłużenie się telomeru u kobiet. Te końcówki chromosomu poprzez wydłużanie się, powodują jednocześnie spowolnienie procesu starzenia się organizmu. Przedłużają w ten sposób życie oraz utrzymują dobry stan zdrowia. Co ciekawe, dzieje się tak nawet wtedy, gdy kobieta nie osiąga orgazmu.

Zobacz także:

Zobacz film: "Jak rozbudzić pożądanie partnera i przełamać rutynę?"

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zbadali 129 kobiet, które były w długoterminowych związkach. W swoich badaniach brali pod uwagę współżycie z partnerami, ogólną satysfakcję ze swojego związku oraz poziom stresu i występowanie konfliktów.

Eksperyment trwał ponad tydzień. Następnie pobrano próbki krwi od każdej z kobiet do analizy. Sprawdzano długości telomeru chromosomów każdej z osób.

Wyniki badań pokazały, że te kobiety, które uprawiały seks w czasie tygodnia objętego badaniem, miały wydłużone telomery. Poziom zadowolenia ze związku oraz stres, nie wpływały w żaden sposób na długość telomeru.

Telomer jest zakończeniem chromosomów. Ulega on skróceniu po każdym podziale komórki. Skracanie się telomeru wpływa natomiast na efekt starzenia się sprawiając, że proces ten przebiega znacznie szybciej. Na skracanie telomeru wpływa w dużym stopniu niezdrowy styl życia, niezdrowe pożywienie, brak ruchu, używki.

Okazuje się, że uprawianie seksu może spowolnić proces starzenia
Okazuje się, że uprawianie seksu może spowolnić proces starzenia (123rf)

Wcześniejsze badania wykazały, że zdrowy styl życia, jak chociażby regularne ćwiczenia, powoduje wydłużenie telomeru i powstrzymywanie procesu starzenia się. Dzisiaj naukowcy są już pewni, że regularny seks powoduje u kobiet podobne efekty, co ćwiczenia fizyczne. Wpływ na chromosomy u mężczyzn jest nadal przedmiotem badań.

Uprawianie seksu spowalnia proces starzenia
Uprawianie seksu spowalnia proces starzenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.