Sporty zimowe - ryzyko kontuzji, jak ustrzec się przed kontuzjami
Zima to wymarzony czas dla pasjonatów narciarstwa, łyżwiarstwa oraz snowboardu. Niestety bardzo często szaleństwa na lodzie i śniegu są przyczyną poważnych kontuzji i urazów, które mogą znacznie zakłócić zimowy wypoczynek...
Zobacz film: "Otwieramy sezon na sporty zimowe"
- 1. Sporty zimowe - ryzyko kontuzji
- 1.1. Sporty zimowe - narciarstwo
- 1.2. Sporty zimowe - snowboard
- 1.3. Sporty zimowe - łyżwiarstwo
- 1.4. Sporty zimowe - jazda na sankach
- 2. Sporty zimowe - jak ustrzec się przed kontuzjami
1. Sporty zimowe - ryzyko kontuzji
Sporty zimowe mogą być doskonałą formą aktywności fizycznej, pod warunkiem, że są uprawiane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ‒ szczególnie w przypadku amatorów ‒ pod nadzorem doświadczonego instruktora.
1.1. Sporty zimowe - narciarstwo
Największą popularnością wśród sportów zimowych cieszy się niezmiennie narciarstwo. Jazda na nartach może jednak grozić poważniejszymi urazami. Aby uchronić się przed kontuzjami, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt narciarski i wygodne buty zapobiegające odmrożeniom.
Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego narciarza powinien być również kask. Przyczyny kontuzji w sportach zimowych mogą być różne. Przeważnie są nimi brawura oraz brak umiejętności technicznych. Wiele osób niestety zapomina o zachowaniu zasad bezpieczeństwa na stoku. Aż 45% wszystkich kontuzji na stoku jest spowodowanych jazdą początkujących narciarzy bez nadzoru. Przyczyną kontuzji mogą być także trudne warunki pogodowe, problemy z widocznością oraz śliska nawierzchnia.
1.2. Sporty zimowe - snowboard
Coraz większe zainteresowanie, szczególnie wśród młodych ludzi, zdobywa snowboard. Pasjonaci tego sportu zimowego są narażeni na urazy barków, nadgarstków oraz palców i często też sami stanowią zagrożenie na stoku.
1.3. Sporty zimowe - łyżwiarstwo
Po ciężkim dniu pracy idealną formą aktywnego wypoczynku jest łyżwiarstwo, ale i w tym przypadku powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jazda na łyżwach wymaga zachowania równowagi oraz bardzo dobrej koordynacji ruchowej.
Niestety wiele osób wybiera się na lodowisko bez wcześniejszego przygotowania i podstawowych umiejętności, dlatego udając się na lodowisko, nie można zapominać o specjalnych ochraniaczach na kolana i łokcie.
1.4. Sporty zimowe - jazda na sankach
Dzieci nie wyobrażają sobie zimowego szaleństwa bez jazdy na sankach. Często robią to bez nadzoru dorosłych, co może skutkować poważnymi kontuzjami. Szczególnie niebezpieczne jest tzw. „zjeżdżanie na śledzia”, czyli głową w dół, które może spowodować poważne urazy głowy lub kręgosłupa. Przyczyną wypadków może być także jazda na sankach na osiedlowych „górkach”.
Warto wiedzieć:
2. Sporty zimowe - jak ustrzec się przed kontuzjami
Zanim wybierzemy się na zimowisko, warto dużo wcześniej zadbać o swoją kondycję poprzez wykonywanie systematycznych ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam uniknąć przeciążeń mięśni oraz stawów. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto przejrzeć oferty klubów fitness i siłowni, aby rozpocząć regularny trening ogólnorozwojowy.
Przydatne mogą się okazać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz ćwiczenia na równowagę i koordynację ruchową. Wychodząc na stok lub lodowisko, nie możemy zapominać o przeprowadzeniu rozgrzewki. W zależności od rodzaju sportu może ona przybrać formę skippingu, przysiadów lub ćwiczeń na górne partie. Ważne jest, aby aktywizować jak najwięcej mięśni naszego ciała.
Komentarze