Sporty zimowe - charakterystyka, ryzyko kontuzji, jak ustrzec się przed kontuzjami
Sporty zimowe to przede wszystkim narciarstwo, biegi narciarskie, snowboard oraz łyżwiarstwo. Niezbędnymi warunkami do ich przeprowadzenia są: mróz, lód i często śnieg. Niestety bardzo często szaleństwa na lodzie i śniegu są przyczyną poważnych urazów, które mogą znacznie zakłócić zimowy wypoczynek. Jak możemy ustrzec się przed kontuzjami związanymi ze sportami zimowymi? Co jeszcze warto wiedzieć o aktywnościach sportowych uprawianych w okresie zimowym?
1. Czym są sporty zimowe?
Sporty zimowe mogą stanowić doskonałą formę spędzenia czasu na świeżym powietrzu w trakcie mroźnych dni. Są one wspaniała alternatywą dla wszystkich tych, którzy nie lubią gier zespołowych czy sportów wodnych. Narciarstwo, jazda na łyżwach, biegi narciarskie, jazda na sankach, snowboard to tylko niektóre propozycje, które oferuje nam zimowa rekreacja. Uprawianie tych aktywności wyzwala mnóstwo dobrej energii, pozwala zachować szczupłą sylwetkę, redukuje nadmiar stresu. To również doskonałe hobby. Warto nadmienić, że sporty zimowe można uprawiać nie tylko poza miastem. Coraz częściej widzi się lodowiska czy stoki do jazdy na nartach usytuowane w dużych miasteczkach.
2. Sporty zimowe a ryzyko kontuzji
Sporty zimowe mogą być doskonałą formą aktywności fizycznej, pod warunkiem, że są uprawiane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ‒ szczególnie w przypadku amatorów ‒ pod nadzorem doświadczonego instruktora.
2.1. Narciarstwo
Największą popularnością wśród sportów zimowych cieszy się niezmiennie narciarstwo narciarstwo. Osoby uwielbiające tę aktywność fizyczną, zjeżdżają po ośnieżonych stokach górskich lub sztucznych na nartach przymocowanych do specjalnego obuwia. W trakcie zjazdu narciarz może posiłkować się kijkami, które pomagają zwiększyć prędkość oraz równowagę.
Jazda na nartach może jednak grozić poważniejszymi urazami. Aby uchronić się przed kontuzjami, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt narciarski i wygodne buty zapobiegające odmrożeniom.
Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego narciarza powinien być również kask. Przyczyny kontuzji w sportach zimowych mogą być różne. Przeważnie są nimi brawura oraz brak umiejętności technicznych. Wiele osób niestety zapomina o zachowaniu zasad bezpieczeństwa na stoku. Aż 45% wszystkich kontuzji na stoku jest spowodowanych jazdą początkujących narciarzy bez nadzoru. Przyczyną kontuzji mogą być także trudne warunki pogodowe, problemy z widocznością oraz śliska nawierzchnia.
2.2. Snowboard
Snowboard można określić jako połączenie windsurfingu z jazdą na nartach. Osoba uprawiająca ten sport zimowy wykonuje manerwy na desce snowboardowej, w trakcie zjazdu po ośnieżonym stoku. Aktywność ta cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Jazda na snowboardzie pozwala spalić ogromną ilość kalorii (w trakcie jednej godziny osoba zjeżdżająca po stoku może spalić ich aż 450)! Dodatkowo, sport powoduje uwolnienie hormonów szczęścia - endorfin. Ponadto, jazda na desce poprawia równowagę i zwinność, dotlenia organizm, usprawnia pracę serca.
Niestety, pasjonaci tego sportu zimowego są narażeni na urazy barków, nadgarstków oraz palców i często też sami stanowią zagrożenie na stoku.
2.3. Łyżwiarstwo
Po ciężkim dniu pracy idealną formą aktywnego wypoczynku jest łyżwiarstwo. W przypadku amatorów, uprawienie łyżwiarstwa nie pociąga za sobą znacznych kosztów. Tak naprawdę wystarczy zakupić ciepły strój i łyżwy , które można również wypożyczyć. Dodatkowo, należy mieć w portfelu kilka złotówek na wstęp na lodowisko. Na szczęście, żeby znaleźć przyzwoite lodowisko, nie trzeba udawać się w góry – na pewno znajdziesz przynajmniej jedno w większym mieście. Jeśli nie masz możliwości pójścia na lodowisko, poszukaj ślizgawek.
Jazda na łyżwach wymaga zachowania równowagi oraz bardzo dobrej koordynacji ruchowej. Niestety wiele osób wybiera się na lodowisko bez wcześniejszego przygotowania i podstawowych umiejętności, dlatego udając się na lodowisko, nie można zapominać o specjalnych ochraniaczach na kolana i łokcie. Decydując się na ten rodzaj aktywności warto zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie może dojść do nieprzyjemnego wypadku, złamania ręki lub nogi.
Jazda na łyżwach jest doskonałą formą spędzenia czasu, ponieważ redukuje nadmiar stresu, poprawia kondycję, poprawia ogólny wygląd naszego ciała. Dodatkowo, może wspomóc redukcję kilogramów. Podczas jazdy na łyżwach zaangażowane są wszystkie grupy mięśniowe, pracuje całe ciało. Utrzymywanie równowagi, balansowanie ciężarem z jednej nogi na drugą aktywizuje mięśnie nóg, ramion, brzucha, obręczy barkowej i pleców. W trakcie godzinnej jazdy na łyżwach możemy spalić od trzystu do nawet ośmiuset kalorii. Zależy to przede wszystkim od intensywności naszej jazdy.
Jeśli obawiasz się nudy, na lodowisko zabierz ze sobą znajomych. Dobra zabawa gwarantowana. Gdy potrzebujesz większej dawki adrenaliny, możesz zdecydować się na snowboard. Początki jazdy na desce snowboardowej są jednak trudne i okupione wieloma siniakami. Do osiągnięcia perfekcji potrzeba intensywnych treningów.
2.4. Jazda na sankach
Dzieci nie wyobrażają sobie zimowego szaleństwa bez jazdy na sankach. Często robią to bez nadzoru dorosłych, co może skutkować poważnymi kontuzjami. Szczególnie niebezpieczne jest tzw. „zjeżdżanie na śledzia”, czyli głową w dół, które może spowodować poważne urazy głowy lub kręgosłupa. Przyczyną wypadków może być także jazda na sankach na osiedlowych „górkach”.
Warto wiedzieć:
2.5. Biegi narciarskie
Biegi narciarskie cieszą się szczególną popularnością w tych państwach, w których dominują zaśnieżone tereny górskie (kraje północnej Europy, Kanada). Na przestrzeni ostatnich lat aktywność ta zyskała również swoich zwolenników w krajach Europy Środkowej. Ten rodzaj sportu zaliczany jest do bardzo trudnych konkurencji wytrzymałościowych. Osoba uprawiająca biegi narciarskie angażuje wszystkie partie mięśni i spala mnóstwo kalorii. Narty biegowe są bardzo długie i cienkie, a wiązania przymocowane są wyłącznie do czubka buta.
3. Jak ustrzec się przed kontuzjami?
Zanim wybierzemy się na zimowisko, warto dużo wcześniej zadbać o swoją kondycję poprzez wykonywanie systematycznych ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam uniknąć przeciążeń mięśni oraz stawów. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto przejrzeć oferty klubów fitness i siłowni, aby rozpocząć regularny trening ogólnorozwojowy.
Przydatne mogą się okazać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz ćwiczenia na równowagę i koordynację ruchową. Wychodząc na stok lub lodowisko, nie możemy zapominać o przeprowadzeniu rozgrzewki. W zależności od rodzaju sportu może ona przybrać formę skippingu, przysiadów lub ćwiczeń na górne partie. Ważne jest, aby aktywizować jak najwięcej mięśni naszego ciała.