Trwa ładowanie...

Usuwanie brodawek i włókniaków

Włókniaki to łagodne guzki tworzące się z tkanki mięśniowej i łącznej. Bardzo często występują w macicy. Włókniaki macicy, nazywane również mięśniakami zazwyczaj są niegroźne, jednak w niektórych przypadkach wskazane jest ich usunięcie. Jeśli zaś chodzi o brodawki, to są one głównie problemem natury estetycznej, dlatego też ich usunięcie jest kwestią indywidualną. Niektórzy lekarze zalecają usuwanie brodawek twierdząc, iż zapobiega to ich rozsiewaniu. Usuwanie brodawek i włókniaków to takie metody, jak farmakoterapia, krioterapia i zabiegi laserowe.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Wskazania do usunięcia włókniaków

W większości przypadków włókniaki macicy nie wywołują żadnych objawów, a wtedy nie ma konieczności ich usuwania. Ważne przy tym są regularne badania, które umożliwiają stałe monitorowanie ich stanu. Guzki na ciele należy jednak usunąć, jeśli:

  • wywierają nacisk na inne narządy (pęcherz, jelito, moczowody) – w takiej sytuacji pacjentka może odczuwać parcie na pęcherz lub mieć wrażenie zaparcia, a w niektórych przypadkach może nawet dojść do zablokowania przepływu moczu w moczowodach;
  • mięśniaki są przyczyną bólu podbrzusza – ból pojawia się w wyniku ucisku guza na inne narządy lub z powodu obumierania włókniaka na skutek niedokrwienia;
  • mają negatywny wpływ na cykl menstruacyjny – w przypadku, gdy krwawienie miesiączkowe jest bardzo obfite i trwa dłużej niż 7 dni.

2. Metody usuwania włókniaków

Histerektomia – to operacja usunięcia macicy, często wraz z jej szyjką. Jest to obecnie jedyny w pełni skuteczny sposób usunięcia włókniaków bez ryzyka ich nawrotów. Operację przeprowadza się przez nacięcie w jamie brzusznej lub – w przypadku mniejszych włókniaków – przez pochwę. Wskazaniem do histerektomii jest podejrzenie raka macicy. Operację tę przeprowadza się zazwyczaj, gdy włókniak jest bardzo duży lub szybko rośnie. Po jej przeprowadzeniu kobieta nie może już mieć dzieci.

Miomektomia – to zabieg usunięcia mięśniaków bez konieczności usuwania całej macicy. Dzięki temu nie pozbawia się kobiety możliwości zajścia w ciążę, chociaż szanse jej donoszenia są zmniejszone. Podczas miomektomii może dojść do znacznej utraty krwi, dlatego też pacjentka często wymaga transfuzji. Zwiększa się także ryzyko infekcji i powstawania zakrzepów. Nie ma również pewności, że problem włókniaków nie powróci.

Laser – włókniaki macicy można usunąć przy pomocy lasera. W tym celu wykonuje się niewielkie nacięcie jamy brzusznej, przez które wprowadzany jest laser kierowany urządzeniami do obrazowania. Wiązka lasera przerywa naczynia dostarczające krew do mięśniaka lub niszczy jego tkankę. Pacjentka powraca do zdrowia po tygodniu od zabiegu. Kobiety, które przeszły laserowe usuwanie włókniaków wciąż mogą zajść w ciążę. W przypadku tego typu zabiegu nie ma jednak gwarancji, że włókniaki znów się nie pojawią.

3. Usuwanie brodawek

Przyczyną brodawek skórnych jest wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (z ang. human papiloma virus). Brodawki pospolite, które najczęściej dotykają skórę dłoni i stóp nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Inaczej jest w przypadku kłykcin kończystych, czyli brodawek zlokalizowanych w okolicach moczowo-płciowych. Niektóre typy wirusa odpowiadające za ich rozwój mogą prowadzić do zmian nowotworowych u kobiet, a w konsekwencji również do raka szyjki macicy. Większość brodawek, zarówno pospolitych, jak i płciowych znika samoistnie w ciągu dwóch lat od zakażenia. Jeśli jednak układ immunologiczny jest osłabiony, walka z wirusem może trwać znacznie dłużej. Problemem jest również samozakażenie, czyli rozprzestrzenianie brodawek w nowych miejscach. Z tego względu wielu lekarzy zaleca usunięcie brodawek, w szczególności tych, które nie chcą zniknąć same.

Najczęściej stosowane metody usuwania brodawek to:

  • farmakoterapia miejscowa – polega na miejscowej aplikacji maści i płynów, które prowadzą do powierzchniowego zniszczenia warstw brodawki aż do jej zaniku. Metoda ta wymaga systematyczności i precyzyjności w aplikacji farmaceutyku. Lek nakłada się co 1-3 dni przez dłuższy okres czasu, przy czym wraz z niszczeniem brodawki może dojść do uszkodzenia zdrowej skóry wokół niej. W niektórych przypadkach ta forma leczenia może się nie sprawdzić;
  • krioterapia – jest metodą polegającą na wymrażaniu brodawki ciekłym azotem.Zabieg kosmetyczny powtarzany jest kilkakrotnie i prowadzi do powstania rany w miejscu wymrażania. Metoda ta jest stosunkowo tania, jednak często zdarzają się nawroty brodawki, która została nieprecyzyjnie wymrożona;
  • wycięcie chirurgiczne – zabieg ten nie zawsze jest skuteczny (często pojawiają się wznowy), a jego największą wadą jest ryzyko powstania blizn;
  • odparowanie laserem chirurgicznym – jest najskuteczniejszą metodą pozbycia się brodawek. Zabieg polega na poddawaniu brodawki działaniu fali elektromagnetycznej, która absorbowana przez tkanki prowadzi do ich uszkodzenia. Zabieg ten jest bezkrwawy, a ryzyko blizn niewielkie. Jego dodatkową zaletą jest duża precyzyjność lasera.

Usuwanie mięśniaków w niektórych przypadkach może wiązać się z usunięciem całej macicy. Wybór rodzaju zabiegu powinien być uzależniony od ryzyka rozwoju raka, a także od planów kobiety co do ciąży. W przypadku brodawek ich ewentualne usunięcie jest decyzją indywidualną.

Następny artykuł: Zamrażanie kurzajek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.